Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ισοπαλίες στα Απόλλων – Εθνικός Αχνας 2-2 και Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 1-1

Με δύο ισοπαλίες ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου των πλέι οφ του Κυπριακού Πρωταθλήματος. Στη Λεμεσό Απόλλωνας και Εθνικός Αχνας ήρθαν 2-2, ενώ Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ τελείωσαν το ματς στο 1-1.

Αναλυτικά:

Απόλλων – Εθνικός Αχνας 2-2

Ισόπαλο 2-2 τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Εθνικό Αχνας που διεξήχθη τη Δευτέρα (11/03) στη Λεμεσό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Σαγάλ, ενώ των φιλοξενούμενων ο Μάριος Ηλία.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας και μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ. Εγινε η σέντρα από αριστερά από τον Βαλμπουενά, ο Σαγάλ έκανε την κεφαλιά κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός… έπεσε, αλλά ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο για να ισοφαρίσει στο 21’. Ο Ντράζιτς έκανε τρομερή κάθετη πάσα προς τον Μάριο Ηλία που πλάσαρε εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Απ’ εκεί και πέρα, καταγράφηκε ακόμα μία καλή στιγμή για την ομάδα της Αχνας στο 27’, όταν το σουτ του Καμπρέρα από καλή θέση… έφυγε έξω, ενώ στη συνέχεια σημειώθηκαν ακόμα δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα.

Αρχικά, στο 44’ ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 2-1 με πρωταγωνιστές και πάλι τους Βαλμπουενά και Σαγάλ. Ο πρώτος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Χιλιανός με κεφαλιά διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και της ομάδας του.

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, όμως, δεν έμελλε να κρατήσουν για πολύ, αφού στο 45+1’ ο Καμπρέρα «έκλεψε» από τον Αρτεάν, με τον Μάριο Ηλία να είναι αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξε διάθεση και το παιχνίδι ήταν… ανοικτό, όμως δεν υπήρξαν οι μεγάλες φάσεις, μ’ εξαίρεση την κοντινή κεφαλιά του Κοστάκε που πέρασε μόλις έξω στο 90+2’.

Ετσι, το 2-2 που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πεμπερνές, Νταρίκουα, Σάντος (59’ Αδωνη), Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν (70’ Σπόλιαριτς), Πέρετζ, Κολ, Βαλμπουενά, Σαγάλ (82’ Κοστάκε), Κρμέντσικ (70’ Μπακένγκα).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (84’ Μπίκερ), Λομοτέι (36’ Περατικός), Ιωάννου, Καμπρέρα (84’ Μεσκίντα), Μ. Ηλία, Ντράζιτς (70’ Σπιρόφσκι), Αγγελόπουλος (70’ Στυλιανού).

Ντουρμισάι και Μορέιρα πέτυχαν τα γκολ για Σαλαμίνα και ΑΕΛ αντίστοιχα. Φωτογραφία: facebook.com/OfficialAELFC/

Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 1-1

Τα μοιράστηκαν όλα Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ στο Αμμόχωστος. Ενα γκολ για κάθε ομάδα, Ντουρμισάι για Σαλαμίνα και Μορέιρα για ΑΕΛ με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πολλές ευκαιρίες σε έναν αγώνα που είχε καλό ρυθμό χωρίς να έχει όμως την μεγάλες φάσεις. Ενα γκολ από τους «ερυθρολεύκους» με τον Ντουρμισάι και δυο σουτ στον στόχο από τους «γαλαζοκίτρινους» όσα έγιναν στο πρώτο μισό του αγώνα.

Το γκολ των «ερυθρόλευκων» πέτυχε ο Ντουρμισάι σε μια αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας που έπιασε εκτός ισορροπίας την άμυνα της ΑΕΛ στο 23ο λεπτό. Τα δυο σουτ της ΑΕΛ από τον Μεντόζα και τον Τσούκα δεν προκάλεσαν προβλήματα στον Μελίσσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ΑΕΛ μπορεί να κρατούσε την μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητική. Ενα σουτ του Τζάλμα, μια καλή προσπάθεια του Μακρή ήταν και τα μοναδικά καλά σημεία της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δεν μπορούσε να απειλήσει, και μάλιστα ολοκλήρωσε το δεύτερο ημίχρονο με μια και μοναδική τελική προσπάθεια. Ολα αυτά μέχρι και το 85ο λεπτό με τον Μορέιρα να ισοφαρίζει από κοντά με κεφαλιά μετά από ατομική προσπάθεια του Θεμιστοκλέους.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (76’ Προκοπίου), Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (66’ Κονέ), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου (66’ Γιάνκα), Οφόρι, Ντιακιτέ.

ΑΕΛ: Ανέστης, Παπαφώτης (66’ Γερολέμου), Μεντόζα (60’ Θεμιστοκλέους), Σέρνιτς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μίντσεφ (60’ Ανδρέου), Ντε Λούκας, Μακρής, Τζάλμα, Κα.

Αν τελικά ο Παναιτωλικός καταφέρει να σώσει τη χρονιά και να παραμείνει στην Σούπερ Λίγκα θα το οφείλει, σε μεγάλο βαθμό, στο «διπλό» που πήρε μέσα στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» επί της Κηφισιάς για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ.