Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: «Λευκή» ισοπαλία στο ΑΕΖ – Ομόνοια, νίκη της Νέας Σαλαμίνας, 1-0 την Καρμιώτισσα

21 Ιανουαρίου 2024

Με το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΖ και την Ομόνοια συνεχίστηκε το βράδυ της Κυριακής (21/01) η 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0.

Ενα αποτέλεσμα που ικανοποιεί τη γηπεδούχο, ενώ από την άλλη είναι απογοητευτικό για τη φιλοξενούμενη στην προσπάθεια που έκανε για να παραμείνει κοντά στην πρώτη θέση.

Καλύτερη η φιλοξενούμενη στο πρώτο μέρος, αλλά έχοντας ανούσια κατοχή. Εφτανε σχετικά εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως αδυνατούσε να… απειλήσει και να τελειώσει εύκολα φάσεις.

Από την πλευρά της, η ΑΕΖ προσπαθούσε να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως ο Φαμπιάνο να… νιώσει κάποια απειλή. Ετσι, το 0-0 του πρώτου μέρους ήταν η φυσιολογική εξέλιξη της εικόνας που παρουσίασαν οι δύο ομάδες.

Ιδια εικόνα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να… πατούν καλύτερα και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα απέναντι από την εστία του Μιλοσάβλιεβιτς.

Συνεπώς, δεν προκάλεσε καμία έκπληξη ότι όχι απλά δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, αλλά ουσιαστικά δεν καταγράφηκε κάποια καλή φάση μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Το τελικό 0-0 σαφώς και ικανοποιεί περισσότερο το συγκρότημα του Λιάσου Λουκά, με την Ομόνοια να μένει μακριά από τη νίκη, τις καλές εμφανίσεις και γενικότερα να απογοητεύει με την παρουσία της στον αγώνα της Λάρνακας.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Σαρφό, Σλόγκαρ (77’ Ματόνγκο), Ρέινολντς, Ρουίθ, Σιφναίος (67’ Γιουσούφ), Χρίστου (67’ Αντωνίου), Χατζηβασίλης (56’ Κλε), Κάστρο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (65’ Ψάλτης), Λανγκ, Παναγιώτου (80’ Λέτσιακς), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (65’ Φράνσον), Κούσουλος, Μπέζους, Λοΐζου (72’Αμού), Σίμιτς, Κακουλλής.

Ενα γκολ του Μιγκελίτο στο 68’ ήταν αρκετό για να δώσει στην Νέα Σαλαμίνα τη νίκη επί της γηπεδούχου Καρμιώτισσας. Φωτογραφία: facebook.com/neasalamis1948/

Καρμιώτισσα – Νέα Σαλαμίνα 0-1

Η Νέα Σαλαμίνα έφυγε με το τρίποντο της νίκης από την έδρα της Καρμιώτισσας, με γκολ του Μιγκελίτο και πέτυχε την 9η της νίκη στη σεζόν.

Στους 31 βαθμούς πλέον οι «ερυθρόλευκοι» και στο -5 από την εξάδα. Παραμένει στους 14 η Καρμιώτισσα.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς πολλές συγκινήσεις και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν με το σταγονόμετρο.

Μοναδική καλή στιγμή ήταν στο 13’ όταν η δυνατή κεφαλιά του Γιάγκα πέρασε λίγο έξω.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε για το Β’ ημίχρονο, με την Καρμιώτισσα να έχει καλή ευκαιρία στο 55’ με τον Κύπρο Χριστοφόρου να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα από κοντινή απόσταση.

Λίγο μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Νέα Σαλαμίνα είχε κλασική ευκαιρία με τον Κονέ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα μετά το γύρισμα του Νάρσιγκ.

Τελικά στο 68’ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα με τη κεφαλιά του Μιγκελίτο στο 68’, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγώνα.

Ο Πορτογάλος στο 70’ απείλησε με νέο σουτ, με τον Αντός να μπλοκάρει.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Αντός, Νεοφύτου (Χαραλάμπους 65’), Τσουκαλάς (Σουκ 65’), Θεοδώρου, Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς (Μπεν Σαλάμ 83’), Ψύχας (Μαλόνε 46’).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (Κατσικάς 89’), Νάρσιγκ, Κουζμάνοβιτς (Μιγκελίτο 68’), Μπεχαράνο, Κονέ (Χριστοδούλου 89’), Φράγκος (Κατσιάρης 81’), Γιάνγκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

Τη νίκη για να την στείλει από την 2η αγωνιστική στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας ήθελε η Αγγλία απέναντι στην Δανία αλλά και η ισοπαλία με 1-1, δεν την.