Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκες για ΑΕΚ, 1-0 την Ανόρθωση και Εθνικό Αχνας, 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα

Με εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ με 1-0 επί της Ανόρθωσης στην έδρας της και νίκη 2-0 του Εθνικού Αχνας επί της Νέας Σαλαμίνας στο Δασάκι, ολοκληρώθηκαν η 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου και η 5η για τον 2ο όμιλο αντίστοιχα.

Αναλυτικά:

Ανόρθωση – ΑΕΚ 0-1

Τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Ανόρθωσης με 0-1 πέτυχε η ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στο -1 από το ΑΠΟΕΛ το οποίο φιλοξενεί στη Λάρνακα την ερχόμενη αγωνιστική!

Με 10 παίκτες η Ανόρθωση σε φάση που έγινε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (!), με τον Τιουνέ να σπρώχνει τον Σολ και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Το γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Τόνγκια στο 69’ με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Καστέλ λίγα λεπτά αργότερα να αστοχεί στο τετ α τετ απέναντι στον Ερερίν για να βάλει μπροστά την ομάδα του!

Η ΑΕΚ με την νίκη της έφτασε τους 62 βαθμούς, έναν πίσω από το ΑΠΟΕΛ και δύο πάνω από τον τρίτο πλέον Αρη.

Από την άλλη η Ανόρθωση είναι στην έκτη θέση με 48 βαθμούς και ουσιαστικά σήμερα τελείωσαν οριστικά οι όσες ελπίδες είχε τουλάχιστον για την τέταρτη θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους και να δυσκολεύονται να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της με τους γηπεδούχους να προσέχουν περισσότερο την αμυντική τους λειτουργία.

Κάποια σουτ που έγιναν από τους παίκτες των δύο ομάδων δεν είχαν καμία τύχη και φτάσαμε στο 34’ για την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι. Ο Τόνγκια έδωσε την κάθετη πάσα στον Λόπες, μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά απόκρουσε ο Αρμπολέδα.

Ενα λεπτό αργότερα είχαμε την πρώτη πολύ μεγάλη φάση στο παιχνίδι και αυτή ήταν για τους φιλοξενούμενους. Λόπες και Τόνγκια αντάλλαξαν τη μπάλα, ο πρώτος έκανε το εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Μετά το μισάωρο η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 41’ είχε νέα πολύ μεγάλη φάση. Ο Τόνκγια υποδέχθηκε την κάθετη πάσα, έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Λόπες που ήταν φάτσα με το κενό τέρμα αλλά έβαλε την προβολή ο Μαρμού και έβγαλε σε κόρνερ!

Και εκεί που είχαμε το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, είχαμε την φάση που σημάδεψε μέχρι εκείνη την ώρα τον αγώνα. Τόνγκια και Τιουνέ τα είπαν σε έντονο ύψος, ο Σολ πήγε στον Τιουνέ ο οποίος έσπρωξε τον Ισπανό και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για φάση μετά τη λήξη του ημιχρόνου, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Λάθος από την άμυνα της ΑΕΚ. Η μπάλα φτάνει στον Καστέλ ο οποίος καθυστέρησε να κάνει το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο.

Η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να πιέσει στην επανάληψη αγωνιζόμενη και με παίκτη παραπάνω αλλά ήταν η Ανόρθωση που απείλησε πρώτη. Ηταν το λάθος της άμυνας της ΑΕΚ στο 52’, ο Κορέια έδωσε στον Καστέλ ο οποίος καθυστέρησε να κάνει το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο.

Μάλιστα το 60’ η Ανόρθωση είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Ρομπέρζ δεν βρήκε τη μπάλα μετά από μακρινή μπαλιά από πλευράς Ανόρθωσης, ο Καστέλ έφυγε μόνος απέναντι στον Ερερίν, έκανε το πλασέ αλλά έβγαλε σωτήρια ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ σταδιακά ανέβασε τις γραμμές της ακόμη περισσότερο και στο 66’ είχε απίστευτη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Λέδες έδωσε στον Λόπες μέσα στην περιοχή, ο Πορτογάλος έκανε απευθείας το σουτ με τον Αρμπολέδα να αγγίζει τη μπάλα, στη συνέχεια να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και τον Σολ στο ριμπάουντ να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα!

Τρία λεπτά αργότερα όμως η ΑΕΚ πέτυχε το ζητούμενο που ήταν ένα τέρμα που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Ο Κάργας απομάκρυνε με κεφαλιά μέσα στην περιοχή της ομάδας του, η μπάλα έφτασε στον Τόνγκια ο οποίος με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

Η Ανόρθωση γενικότερα δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις μετά το τέρμα της ΑΕΚ, η ομάδα της Λάρνακας διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι και μάλιστα με παίκτη περισσότερο και πήρε μία τεράστια νίκη με την οποία έφτασε στο -1 από το ΑΠΟΕΛ και την κορυφή!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας (78’ Γκασαμά), Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο (46’ Αρτυματάς), Φερέιρα (54’ Παρούτης), Τιουνέ, Μακούν, Αντωνίου (73’ Ουαγκέ), Χρυσοστόμου (78’ Περέα).

ΑΕΚ: Πίριτς (46’ Ερερίν), Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (61’ Σάντος), Λόπες (85’ Τόμοβιτς), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (46’ Σολ), Πονς, Ρομπέρζ (61’ Ντίμερς).

Οι Καμπρέρα και Ντράζιτς έδωσαν τη νίκη στον Εθνικό Αχνας με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας. Φωτογραφία: facebook.com/ethnikosachnafc/

Εθνικός Αχνας – Νέα Σαλαμίνα 2-0

Ο Εθνικός Αχνας ήταν ο νικητής στο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Δασάκι» για την 5η αγωνιστική στο β’ γκρουπ. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Καμπρέρα και Ντράζιτς και προσπέρασαν την αντίπαλο τους στη βαθμολογία. Οι «κυανόλευκοι» συγκατοικούν στη 2η θέση του ομίλου με 39 βαθμούς, έναντι 38 των «ερυθρολεύκων».

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Εθνικός Αχνας, ο οποίος σκόραρε με τον Καμπρέρα στο 39’. Ο Αργεντινός επιθετικός άδειασε με ωραίο τρόπο τον Γκουανίνι και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μελίσσα.

Η προσφυγική ομάδα θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα λίγα λεπτά προηγουμένως και συγκεκριμένα στο 35’, όμως, η κεφαλιά του Λίπσκι σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στο 66’ διαμορφώθηκαν νέα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ντράζιτς και έβαλαν ισχυρές βάσεις για να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σημειώθηκε τίποτα το ιδιαίτερο και έτσι ο Εθνικός πανηγύρισε τη νίκη με 2-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (74’ Μπέκερ), Ιωάννου, Αρτυματάς Π., Στυλιανού (79’ Αγγελόπουλος), Καμπρέρα (86’ Ιωαννίδης), Μ. Ηλία (74’ Χριστοφή), Ντράζιτς (79’ Μεζκίντα).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ (83’ Σπυριδάκης), Μιγκελίτο (69’ Κουζμάνοβιτς), Ντουρμισάι, Μπεχαράνο (83’ Προκοπίου), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (56’ Ντάτκοβιτς), Γκουανίνι (56’ Γιάνγκα), Οφόρι, Ντιακιτέ.