Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη 2-0 της Ομόνοιας επί της Δόξας

07 Ιανουαρίου 2023

Συνέχεια στη νικηφόρα πορεία της έδωσε η Ομόνοια στο παιχνίδι με τη Δόξα για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 στο ΓΣΠ, έφτασαν τους 31 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο -2 από την τέταρτη θέση και τον Αρη. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο οι Φελίπε και Μπάρκερ, με τον τελευταίο να δίνει και την ασίστ στο Βραζιλιάνο.

Στο 4ο λεπτό ο Ψάλτης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο. 3 λεπτά μετά ο Κακουλλής κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, αλλά μπροστά από τον Σισκόφσκι δεν έκανε καλό τελείωμα.

Στο 11ο λεπτό ο Μπάρκερ γύρισε στον Μπρούνο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ!

Στο 17’ η Δόξα είχε ένα σουτ με τον Αμπντουλαχί αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 29ο λεπτό ο Κακουλλής έφυγε με ταχύτητα στην επίθεση και από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις έξω!

Στο 30ό λεπτό ο Ανσαριφάρντ γύρισε στον Μπάρκερ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, κάνοντας το 2-0!

Στο 47’ ο Μπένι από το ένα μέτρο σημάδεψε το δοκάρι αλλά η φάση σωστά σταμάτησε ως οφσάιντ. Στο 53ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω. Μάλιστα λίγο μετά ο Κακουλλής είχε από κοντά ένα σουτ υπό πίεση, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 55ο ο Μπένι βγήκε σε τετ α τετ με τον Ουζόχο ο οποίος του είπε όχι! Στο 75ο λεπτό ο Χαραλάμπους πέρασε εκτός τραυματίας, ενώ είχε περάσει λίγο πιο πριν στο παιχνίδι ως αλλαγή. Γενικά το δεύτερο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά κυρίως είχε φάουλ και περισσότερη ένταση. Μάλιστα στο 80ο λεπτό ο Γιούστε πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή σε ρόλο χαφ, αντικαθιστώντας τον Μπάρκερ.

Στο 87ο λεπτό ο Σαντίκ γύρισε την μπάλα στην περιοχή και με όμορφο σουτ νίκησε τον Ουζόχο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης, Λανγκ, Μίλετιτς, Κίτσος, Μπασιρού (67’ Ντίσκερουντ), Κασάμα, Μπρούνο, Μπάρκερ (80’ Γιούστε), Κακουλλής (68’ Χούπερ), Ανσαριφάρντ (67’ Χαραλάμπους – 75’ Λοΐζου).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Βαγίεχο, Καραμανώλης, Μπένι (75’ Σόμπτσικ), Τραϊτσέφσκι, Τιτζιανί, Ασαμόα, Αμπντουλαχί (62’ Ιλιτς), Σαντίκ.