Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη της Ανόρθωσης, 1-0 την ΕΝΠ, ισοπαλία, 1-1, στο ΑΕΛ – Δόξα

Με μία νίκη και μία ισοπαλία έπεσε η αυλαία της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου των πλέι οφ του Κυπριακού πρωταθλήματος. Η Ανόρθωση με γκολ του Μάριου Αντωνιάδη επικράτησε με 1-0 της Ενωσης Νέων Παραλιμνίου και στην Λεμεσό η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Κοντινέλα αλλά η Δόξα με τον Μπένι στο 90’+4’ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο τελικό 1-1.

Αναλυτικά:

ΑΕΛ – Δόξα 1-1

Με πέναλτι του Μπένι στο 90+4, η Δόξα έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Λεμεσό κόντρα στην ΑΕΛ στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA.

Ετσι η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία, με την Ενωση να είναι η τρίτη ομάδα που υποβιβάζεται.

Μόλις στο 2ο λεπτό, η Δόξα έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Ασάντε έκανε το γύρισμα, ο Τζάλμα στη προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο Αντενόν στην επαναφορά έκανε το σουτ από κοντά όμως ο Ολιβέιρα έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 7ο λεπτό, ο Μπένι έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση εντός της περιοχής της ΑΕΛ, η μπάλα όμως κόντραρε και έφυγε άουτ.

Στο 26ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σιλβέστρος έκανε το γύρισμα στον Τσέρνιχ, αυτός με τακουνάκι έστρωσε στον Κοντινέλα, και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 30ό λεπτό, ένα σουτ του Κάσα από πλάγια θέση βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Σισκόφσκι.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα της. Ο Τσιμπόλα πέρασε φανταστική κάθετη στον Τσέρνιχ που ήταν μόνος απέναντι στον Σισκόφσκι, το σουτ του όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Δόξας.

Στο 50ό λεπτό η Δόξα έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Σαντίκ βρέθηκε απέναντι στον Ολιβέιρα, το σουτ του απέκρουσε αρχικά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, στην επαναφορά ο Φινλανδός έκανε νέο σουτ, ο Σιλβέστρος όμως έσωσε πάνω στην γραμμή.

Στο 71ο λεπτό, ένα σουτ του Τζάλμα απέκρουσε χωρίς δυσκολία ο Σισκόφσκι.

Στο 74ο λεπτό, η Δόξα έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση, το σουτ του Σαντίκ όμως σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολιβέιρα και έφυγε άουτ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Δόξα θα δεχόταν την ήττα, η ομάδα της Κατωκοπιάς κέρδισε πέναλτι στο 90+4, ο Μπένι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι η Δόξα κατάφερε να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεσέιρα, Μιραλάς (7’ Κάσα), Σιλβέστρος (85’ Ζαχαρία), Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Μιλιτσεάνου (46’ Οδυσσέως), Κόλιας (63’ Ντέγοεστ), Τζάλμα, Κοντινέλα (85’ Χριστοδούλου).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Ασαμόα (46’ Αμπντουλαχί), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Παυλίδης (33’ Ερέρα) (70’ Ιλιτς), Τραϊτσέφσκι (85’ Φασουλιώτης), Μέσκα, Ασάντε.

Το γκολ του Μάριου Αντωνιάδη έκρινε τη νίκη της Ανόρθωσης επί της ΕΝΠ. Φωτογραφία: facebook.com/anorthosisfc

Ανόρθωση – ΕΝΠ 1-0

Το γκολ του Μάριου Αντωνιάδη στο 52’ χάρισε την εντός έδρας νίκη με 1-0 στην Ανόρθωση και συνάμα… έριξε κατηγορία την ΕΝΠ, στο παιχνίδι που διεξήχθη τη Δευτέρα (29/05) και με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κοτσώνη στο 46’.

Λιγοστές φάσεις καταγράφηκαν στο πρώτο μέρος, τρεις στον αριθμό και όλες για την Ανόρθωση. Στο 28’ ο Κόστιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Γκερέρο, ενώ στο 41’ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Αντονίν.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν μετά από γύρισμα του Κορέια, μέσα από την περιοχή, ο Ντα Σίλβα απομάκρυνε προ της γραμμής, διατηρώντας το μηδέν παθητικό για την ομάδα του Σατσιά.

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενη είχε με το… καλησπέρα την πρώτη της καλή φάση, η οποία ήταν παράλληλα μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Μετά από δυνατό σουτ του Κοτσώνη, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου μόλις στο 46’.

Εξι λεπτά αργότερα τα δεδομένα έμελλε να αλλάξουν, αφού η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ και πλέον η ΕΝΠ ήταν με την πλάτη… στον τοίχο. Εγινε το γύρισμα από τον Φερέιρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Αντωνιάδη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή… νίκησε τον Κόστιτς κι έκανε το 1-0.

Από τη στιγμή που το σκορ δεν ευνοούσε την ομάδα του Σατσιά, ο Κύπριος προπονητής έκανε τριπλή αλλαγή, ρίσκαρε και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Ιδιαίτερα η ΕΝΠ που… καιγόταν για το θετικό αποτέλεσμα ανέβασε ρυθμό, πατούσε εύκολα περιοχή, αλλά αδυνατούσε να σκοράρει και να σημειώσει το γκολ που ίσως να ισοδυναμούσε με παραμονή στην κατηγορία.

Στα εναπομείναντα λεπτά πίεσε ακόμα περισσότερο και στο 86’ είχε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία, όταν μετά από σουτ του Ντιαβαρά μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα η Ανόρθωση να επικρατεί με 1-0 και η ΕΝΠ να υποβιβάζεται στη Β’ Κατηγορία.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Φερέιρα (84’ Αργυρού), Γκερέρο (84’ Μραζ), Αντονίν (69’ Τζούλιου), Αντωνίου, Σαμπό, Κορρέα, Χριστοφή (60’ Νινγκά).

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες (59’ Ρουσιάς), Κωνσταντίνου (59’ Λουσέρο), Κατσιάρης (79’ Μέιρα), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης (59’ Ντιαβαρά), Ντρέκσα, Λαμί (85’ Πολυκάρπου).

Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο (τον κέρδισε εντός και εκτός έδρας), Μακάμπι Τελ Αβίβ, «έσπασε» από το Game 1 της σειράς των πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας των «πράσινων», επιστρέφοντας από το -12 (56-44 στο 22’) και κάνοντας το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου με το τελικό 91-87, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.