Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη της Καρμιώτισσας με 4-1 στην έδρα της Δόξας και ισοπαλία 1-1 στο Οθέλλος – ΑΕΛ

Με θρίαμβο, 4-1 της Καρμιώτισσας στην έδρα της Δόξα Κατωκοπιάς και ισοπαλία 1-1 στο παιχνίδι του Οθελλου με την ΑΕΛ άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ του 2ου ομίλου, στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά:

Οθέλλος – ΑΕΛ 1-1

Ισόπαλος ο αγώνας ανάμεσα σε Οθέλλο και ΑΕΛ 1-1 με τους «γαλαζοκίτρινους» να χάνουν δυο πέναλτι.

Με 34 βαθμούς η ΑΕΛ παραμένει στην 9η θέση του β’ γκρουπ, ενώ ο Οθέλλος με 17 βαθμούς είναι 12ος και έξι βαθμούς πλέον μακριά από τη ζώνη ασφαλείας, μετά τη νίκη της Καρμιώτισσας επί της Δόξας.

Tα δυο γκολ του αγώνα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 19’ η ομάδα της Λεμεσού με κεφαλιά του Μακρή, για να ισοφαρίσουν στο 34’ οι γηπεδούχοι με σουτ του Πιχ.

Η ΑΕΛ είχε δυο χαμένα πέναλτι. Πρώτα στο 57’ το οποίο δόθηκε με υπόδειξη του VAR σε μαρκάρισμα του Κατσιάτη στον Μακρή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίντσεφ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Επειτα στις καθυστερήσεις του αγώνα για χέρι του Κόπας, με τον Ταουντούλ να κόβει την απόκρουση του Τζάλμα.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Γιάνσεν (59’ Κόπας), Σταμούλης, Ναρντίνι, Μπραμπίγια (70’ Σλάβικ), Σανγκαρέ, Κατσιάτη (70’ Σούτο), Χατζηπασχάλης (70’ Ράμος), Ανάνγκ (79’ Κυριάκου), Πιχ, Κορίνους.

ΑΕΛ: Ανέστης, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Ντζάλμα, Παπαφώτης (74’ Θεμιστοκλέους), Μεντόσα (58’ Μορέιρα), Σέρνιτς, Κα (74’ Μόρσαΐ), Μακρής (58’ Γερολέμου), Μίντσιεφ (88’ Ανδρέου).

Με χατ τρικ του Κατσαντώνη η Καρμιώτισσα έφυγε με θρίαμβο, 4-1 από την έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς. Φωτογραφία: facebook.com/DoxaKatokopiasFc

Δόξα Κατωκοπιάς – Καρμιώτισσα 1-4

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Καρμιώτισσα που κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας σε έναν πολύ καθοριστικό αγώνα την Δόξα με 1-4 και με αυτό το αποτέλεσμα να εξασφαλίζει σημαντικοί προβάδισμα για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.

Πρόσωπο του αγώνα ασφαλώς ο Κατσαντώνης που κατάφερε να σκοράρει τρία τέρματα και να υπογράψει τον μεγάλο θρίαμβο της ομάδας του.

Η Δόξα ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς στον αγώνα με εκτέλεση πέναλτι του Ναμπί, πέναλτι που κέρδισε η Δόξα σε χέρι του Μαλόνε. Η προσφυγική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 20ό λεπτό, από εκεί και πέρα όμως ήταν η Καρμιώτισσα που σταδιακά κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό. Η Καρμιώτισσα μπορεί να μην κατάφερε να ισοφαρίσει πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήριά αλλά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας ισοφαρίζοντας με τον Ντούπια με σουτ έξω από την περιοχή.

Η ομάδα από την Λεμεσό δεν σταμάτησε εκεί όμως αφού ακολούθησαν δυο τέρματα από τον πρώτο σκόρερ της Καρμιώτισσας τον Κατσαντώνη το ένα καλύτερο από το άλλο και έτσι η ομάδα από τα Πολεμίδια εξασφάλισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Τρεις βαθμοί της νίκης που απομακρύνουν την Καρμιώτισσα από τις περιπέτειες άλλα και την Δόξα από το όνειρο της παραμονής.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι (51’ Φοφανά), Ναμπί (79’ Αλτσέους), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβιδάκης (67’ Σαντίκ), Πούριτς, Ασάντε, Χάνι (79’ Μέσκα).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Κοβάσεβιτς, Γκραντινάρου (89’ Ματθαίου), Πάουλαβετς, Ντούμπια (89’ Ψύχας), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (77’ Νεοφύτου), Ουεσλάτι (89’ Παντελή), Κατσαντώνης, Ρόσι (67’ Χαραλάμπους).