Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη της Νέας Σαλαμίνας, 2-1 την Ομόνοια

22 Ιανουαρίου 2023

Τεράστια νίκη για την Νέα Σαλαμίνα η οποία κατάφερε να επικρατήσει της Ομόνοιας με 2-1! Στο 41ο λεπτό ο Ντορεγκαράι άνοιξε το σκορ για την Νέα Σαλαμίνα, ενώ ο Κακουλλής στο 82ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 85ο λεπτό ο Τιάγκο έκανε το 2-1 για την Νέα Σαλαμίνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ..

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 31 βαθμούς και έβαλε «φωτιά» στην μάχη της εξάδας! Θυμίζουμε πως η Ομόνοια έμεινε στους 34 βαθμούς! 34 βαθμούς έχει ο Αρης και 32 ο Απόλλωνας που αγωνίζονται την Δευτέρα.

Στο 5ο λεπτό ο Μπρούνο από καλή θέση έπιασε ένα δύσκολο σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω. 5 λεπτά η Νέα Σαλαμίνα απάντησε με μια ξεκάθαρη ευκαιρία! Ο Σεργίου πάτησε περιοχή, έδωσε στον Μποτεάκ, αυτός στον Ντορεγκαράι που από κοντά έστειλε την μπάλα έξω, χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία. Στο 16ο λεπτό ο Λοϊζου πλάσαρε με την μπάλα να περνά μόλις έξω, αλλά ο βοηθός σήκωσε την σημαία δείχνοντας οφσάιντ.

Στο 29ο λεπτό ο Κακουλλής έφυγε όμορφα από αριστερά, γύρισε για τον Λοΐζου αλλά ο Οφόρι πρόλαβε τελευταία στιγμή και έστειλε την μπάλα σε έξω σε μια πολύ καλή προϋπόθεση για το «τριφύλλι». Στο 35ο λεπτό ο Μπρούνο εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Μελίσσα να πέφτει και να απομακρύνει την μπάλα.

Στο 41ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με τον Ντορεγκαράι. Ο Σεργίου έκανε την σέντρα από δεξιά και ο επιθετικός των γηπεδούχων με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 50ο λεπτό ο Μπάρκερ με ντρίμπλες μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μελίσσας μάζεψε εύκολα στην κλειστή του γωνία.

Στο 57’ ο Φερέρα πέρασε στο παιχνίδι τους Μπέζους, Ανσαριφάρντ και Γιούστε, αποσύροντας τους Λοΐζου, Μπασιρού και Λανγκ.

Στο 61ο λεπτό ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα μια κεφαλιά του Τσίκο μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Σε γενικές γραμμές στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα έκλεισε καλά τους χώρους και περίμενε να κτυπήσει στην αντεπίθεση, ενώ παράλληλα η Ομόνοια δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 71’ ο Τσίκο έπιασε ένα σουτ, με τον Ουζόχο να μαζεύει εύκολα. Στο 82’ ο Μπεζούς έκανε ένα σουτ αλλά τον σταμάτησε ο Ντάτκοβιτς στο ύψος της μικρής περιοχής.

Στο ίδιο λεπτό ο Μπεζούς έδωσε κάθετη πάσα στον Κακουλλή, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1!

Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε άμεσα! Συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό, με εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο έκανε το 2-1!

Στο 93’ η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας πρόλαβε τον Μπρούνο μπροστά από την εστία του Μελίσσα και τον σταμάτησε πριν τελειώσει την φάση. Στο επόμενο λεπτό ο Μπεζούς έκανε το σουτ, αλλά ο Μελίσσας με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα. Δυο λεπτά μετά ο Μπρούνο έκανε ένα αδύνατο πλασέ με τον Μελίσσα να μαζεύει, ενώ ακολούθησε ευκαιρία με τον Τιάγκο και τον Ουζόχο να μαζεύει.

Στο 90+7’ ο Μελίσσας έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Κακουλλής γύρισε την μπάλα στον Μιξ που από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας απέκρουσε από κοντά.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Αδωνη, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Οφόρι, Καρλίτος, Μάντζεκ (88’ Μαργκάσα), Τσίκο (79′ Τιάγκο), Μποτεάκ (69′ Σαλάλιχ), Ντορεγκαράι (79′ Τολεμές).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης (46′ Μάθιους), Μίλετιτς, Λανγκ (57′ Γιούστε), Κίτσος (72′ Λέζιακς), Μπασιρού (57′ Μπέζους), Ντίσκερουντ, Μπρούνο, Λοΐζου (57′ Ανσαριφάντ), Μπάρκερ, Κακουλλής.