Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη της Ομόνοιας, 1-0 τον ΑΠΟΕΛ, 1-1 σε Αρης – Πάφος και ΑΕΚ – Ανόρθωση

28 Απριλίου 2024

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι «αιωνίων» του κυπριακού πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 του ΑΠΟΕΛ για την 9η αγωνιστική του 1ου ομίλου των πλέι οφ. Ισοπαλίες 1-1 στα άλλα δύο παιχνίδια Αρης – Πάφος και ΑΕΚ – Ανόρθωση.

Αναλυτικά:

Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 1-0

Με τη νίκη τους αυτοί οι «πράσινοι» έκλεισαν θέση στην Ευρώπη μέσω πρωταθλήματος, ενώ για το ΑΠΟΕΛ παρά την ήττα πάει με πλεονέκτημα δύο αποτελεσμάτων στον τελικό πρωταθλήματος με την ΑΕΚ καθώς η ομάδα της Λάρνακας ισοφαρίστηκε από την Ανόρθωση στο φινάλε.

Οι «πράσινοι» με τους τρεις βαθμούς έφθασαν τους 68 και ξέφυγαν από Αρη και Πάφο, ενώ θα επιχειρήσουν να αναβαθμίσουν το εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στον τελικό του κυπέλλου, όπου απέναντι στην Πάφο θα διεκδικήσει το τρίτο συνεχόμενο τρόπαιο στην δεύτερη τη τάξει διοργάνωση.

Από την πλευρά τους οι «γαλαζοκίτρινοι», παρά την ήττα, χάρις στην ισοπαλία της ΑΕΚ με την Ανόρθωση, διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμοι με τους «κιτρινοπράσινους». Εχοντας την υπεροχή, στην ισοβαθμία, απέναντι στην ομάδα της Λάρνακας, στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής στο ΓΣΠ, διατηρούν το δικαίωμα της πολυτέλειας δυο αποτελεσμάτων.

Το γκολ για το συγκρότημα του Γιάννη Αναστασίου επιτεύχθηκε στο 29’ όταν μετά από λάθος του Κοσταντίνοφ ο Σεμέδο το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ το οποίο απέκρουσε ο Μπέλετς και στην επαναφορά ο Σίμιτς την έστειλε στα δίχτυα για να γίνει το 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ, που στο πρώτο ημίχρονο είχε δοκάρι στο 29’ με τον Κβιλιτάια, δεν μπόρεσε μετά που έμεινε πίσω στο σκορ να αντιδράσει.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Κούσουλος, Χαραλάμπους (90+2’ Κασάμα), Αλιούμ, Σίμιτς (86’ Μπασιρού), Σεμέδο, Κακουλλής (62’ Στεπίνσκι).

AΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ (76’ Γέφτε), Κοσταντίνοφ (76’ Μαϊόλι), Ντάλσιο, Σαρφό (83’ Βιγιαφάνες), Εφραίμ (65’ Δώνης), Εντονγκαλά, Κβιλιτάια (76’ Τομανέ).

Μοντνόρ και Ζάζα διαμόρφωσαν το 1-1 ανάμεσα σε Αρη και Πάφο. Φωτογραφία: facebook.com/arislimassolfc/

Αρης – Πάφος 1-1

Αρης και Πάφος κόλλησαν στο 1-1 στο «Αλφαμεγα» και έχασαν και μαθηματικά τις όποιες ελπίδες για τη τρίτη θέση.

Ο Μοντνόρ άνοιξε το σκορ στο 25’, ισοφάρισε ο Ζάζα στο 26’ για την Πάφο. Στους 62 βαθμούς και την 4η θέση οι «πράσινοι», στους 61 και την 5η οι «γαλάζιοι».

Μπήκαν με διάθεση να επιτεθούν οι δύο ομάδες δίνοντας ένα γρήγορο ρυθμό από την αρχή στον αγώνα.

Ο Αρης απείλησε πρώτος με τα σουτ των Μοντνόρ στο 3’ και Γκομίς στο 5’, τα οποία δεν βρήκαν στόχο.

Η Πάφος στο 6’ έφτασε στο γκολ με τον Τάνκοβιτς όμως ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα για χέρι στην αρχή της φάσης για χέρι του Ζάιρο. Στο 20’ ο Τάνγκοβιτς είδε εκτός θέσης τον Άλβες και προσπάθησε να τον νικήσει από το κέντρο όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ μάζεψε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι στο 25’ με υποδειγματική αντεπίθεση έφτασαν στο 1-0 με τον Μοντνόρ, ο οποίος έστρωσε την μπάλα με τακουνάκι, βρέθηκε μπροστά στον Ίβουσιτς και πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Η Πάφος με μία πάσα από την σέντρα μετά το γκολ του Άρη βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή με τον Ζάζα να κερδίζει την μονομαχία με τον Ουροσέβιτς και να πλασάρει τον Βάνα από πλάγια θέση για το 1-1.

Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για τον Άρη, με τον Μοντνόρ να απειλεί ξανά με κοντινή κεφαλιά, όμως τον Ίβουσιτς να πέφτει σωστά και να διώχνει τον κίνδυνο.

Καλός ο ρυθμός και στην επανάληψη, όμως με μειωμένες τις καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Μπότσκάι στο 52’ από καλή θέση μέσα από την περιοχή δοκίμασε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 75’ ήταν η σειρά του Τάνκοβιτς να απειλήσει με σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άλβες.

Στο 84’ ο Κοκόριν είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του, πλάσαρε όμως πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Χαμένο τετ-α-τετ για τον Άρη στο 90+2 με τον Σεμεδό να σπαταλά σπουδαία ευκαιρία.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (Ουρόσεβιτς 22’), Μουσούντα, Γκομίς (Μαγιαμπέλα 79’), Γιαγκό, Στρούσκι (Μπράουν 79’), Σάβο (Κοκόριν 65’), Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο.

ΠΑΦΟΣ: Ιβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο (Κοντρέρας 89’), Μποτσκάι, Ρους, Ζάζα (Μπρούνο 78’), Τάνκοβιτς (Τουμασί 80’), Ναμ (Κανέ 78’), Ντράγκομιρ, Πέπε (Βαλακάρι 89’).

Ο Λόπες άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ αλλά η Ανόρθωση με τον Μακούν έφερε το ματς στα ίσια, 1-1. Φωτογραφία: facebook.com/AEKLARNACAOFFICIAL

ΑΕΚ – Ανόρθωση 1-1

Απίστευτα πράγματα στην Αρένα με την Ανόρθωση με τέρμα στις καθυστερήσεις να ισοφαρίζει σε 1-1 και να στερεί την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάει ΓΣΠ τελευταία αγωνιστική και να μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα ακόμη και με ισοπαλία!

Καλύτερη η ΑΕΚ από την Ανόρθωση σε όλο το παιχνίδι όπως ήταν ένα παιχνίδι χωρίς τις σπουδαίες φάσεις.

Είχε κάποιες ευκαιρίες για άλλα τέρματα η ομάδα της Λάρνακας με την Ανόρθωση να έχει μόνο μία τελική σε όλο το παιχνίδι.

Το τέρμα για την ΑΕΚ πέτυχε ο Λόπες στο 15’ με κοντινή κεφαλιά μετά από λάθος διώξιμο του Μιχαήλ σε σέντρα του Πέρε Πονς.

Ομως η ομάδα της Λάρνακας δεν πίεσε ιδιαίτερα την Ανόρθωση με την ομάδα της Αμμοχώστου να ισοφαρίζει στο 90’+2 με γυριστό του Μακούν μετά από προβολή αρχικά του Καστέλ όπου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο και την Ανόρθωση να μην είναι απειλητική ούτε και σε μία φάση.

Μόλις στο 6’ ο Φαράζ με φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο έξω όμως το γκολ δεν άργησε να έρθει καθώς στο 15’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Πέρε Πονς από τα δεξιά έκανε τη μπαλιά, ο Μιχαήλ δεν έδιωξε σωστά τη μπάλα και ο Λόπες με κεφαλιά από κοντά δεν είχε πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ η οποία μπορεί να μην πίεσε πάρα πολύ την Ανόρθωση, ήταν η ομάδα όμως που είχε τον έλεγχο και τις φάσεις. Της έλειπε η τεράστια φάση πέραν της ευκαιρίας με τον Τόνγκια στο 41’ ο  οποίος μόνος στην καρδιά της περιοχής της Ανόρθωσης μετά από μπαλιά του Γκάμα, προσπάθησε με τακουνάκι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ανόρθωση να είναι περισσότερο διεκδικητική σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο αλλά να λείπουν οι φάσεις και για τις δύο ομάδες. Η πρώτη φάση ήταν στο 63’ για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια να κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση, η μπάλα κάπου να χτυπάει και να αλλάζει πορεία με τον Μιχαήλ να βγάζει με τα πόδια.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά δεν είχαν τις σπουδαίες φάσεις, με την Ανόρθωση να έχει την πρώτη της τελική στο παιχνίδι στο 72’ με διαγώνιο σουτ του Κίκο με τη μπάλα να φεύγει πολύ μακριά από τα δοκάρια.

Στο 88’ η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερο τέρμα με κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς όμως σωστά ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Όμως τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με την Ανόρθωση ισοφαρίζει στην πρώτη της καλή φάση! Εκτέλεση φάουλ, ο Καστέλ έστειλε τη μπάλα με προβολή στο δοκάρι, δεν έβγαλε ο Πίριτς σωστά και με ψαλιδάκι ο Μακούν ισοφάρισε!

Οι προσπάθειες της ΑΕΚ στη συνέχεια δεν καρποφόρησαν με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 1-1 και την ΑΕΚ να χάνει τεράστια ευκαιρία για να πάει πρώτη στο ΓΣΠ και να αρκείται με ισοπαλία για τον τίτλο!

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία (65’ Σάντσες), Πονς, Γκάμα (74’ Ναούμ), Τόνγκια, Φαράζ (56’ Γκιούρτσο), Λόπες (46’ Τρισκόφσκι), Σολ (74’ Σάντος).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Κίκο, Κορρέα, Μακούν, Κορέια, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (72’ Τζούλιου), Τεχέρα (87’ Κωνσταντίνου), Παρούτης, Ουαρίς (77’ Χαραλάμπους), Καστέλ.