Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη του ΑΠΟΕΛ, 2-0 τον Ακρίτα

22 Ιανουαρίου 2023

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ακρίτα, επικρατώντας με 2-0 στο ΓΣΠ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μια νίκη που χαρακτηρίζεται πύρρειος λόγω του τραυματισμού του Γιώργου Δώνη.

Ο Ελλαδίτης επιθετικός μπήκε στον αγώνα στο 56’, σκόραρε στο 67’ το δεύτερο γκολ όμως στη φάση αυτή αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού κι αποχώρησε. Τρία λεπτά νωρίτερα το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια, το οποίο υποδείχθηκε μετά από παρέμβαση του VAR προς τον διαιτητή, για χέρι του Γαβριήλ σε τακουνάκι του Κβιλιτάια, σε μια φάση που δεν ξεκαθαρίζεται από τις επαναληπτικές προβολές. Το ΑΠΟΕΛ είχε δύο δοκάρια στο ματς, με τον Κβιλιτάια στο 3’ και τον Εφραίμ στο 89’. Με τη νίκη του αυτή μείωσε ξανά στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, την οποία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στην «Αρένα»…

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Γουΐλερ, Ντβάλι, Καρώ, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο (56’ Μπεν), Μαρκίνιος (56’ Εφραίμ), Ντονγκαλά (56’ Δώνης, 67’ Σατσιάς), Κβιλιτάια (84’ Ηλία).

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Πογκέν (74’ Σαραβάνια), Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Αμπραχαμ, Εράσο (72’ Ζουνίνιο), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Πικής (53’ Λόπες), Αμπντουσαλάμοφ (72’ Κλεμέντε).