Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη του Απόλλωνα, 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα, η Καρμιώτισσα 2-1 την Δόξα και ο Εθνικός Αχνας 6-2 την ΑΕΖ

13 Απριλίου 2024

Με νίκες από τον Απόλλωνα, 2-0 στη Νέα Σαλαμίνα, την Καρμιώτισσα 2-1 την Δόξα Κατωκοπιάς και τον Εθνικό Αχνας με 6-2 απέναντι στην ΑΕΖ συνεχίστηκε η 9η αγωνιστική στο Β’ όμιλο του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Νέα Σαλαμίνα – Απόλλων 0-2

Ο Απόλλων κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα στο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με 2-0 χάρη στο τέρμα του Μπακένγκα και το αυτογκόλ του Λέουκο, όμως, ενδέχεται να χάσει τον καλύτερο του ποδοσφαιριστή εν όψει του επαναληπτικού με την Πάφο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Ο Βαλμπουενά αποκόμισε πρόβλημα και η απογοήτευση στο πρόσωπο του ήταν έκδηλη κατά τη διάρκεια της αποχώρησης. Χολένοντας αποχώρησαν οι Κοστάκε και Σπόλιαριτς.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Περισσότερο ως αγγαρεία εξελίχθηκε για τις δυο ομάδες, αφού αμφότερες είναι αδιάφορες από το ξεκίνημα των αγώνων κατάταξης.

Παρόλα αυτά δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπακένγκα στο 34’ να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά. Ωστόσο στο 41ο λεπτό τα χαμόγελα… πάγωσαν, αφού ο Βαλμπουενά αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τις πολλές αλλαγές και την κούραση να το επηρεάζουν. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες, ενώ στο 72’ και στο 74’ οι Κοστάκε και Σπόλιαριτς αποχώρησαν με προβλήματα και πλέον άπαντες στον Απόλλων βρίσκονται σε εγρήγορση για τον επαναληπτικό με την Πάφο.

Στο 85’ ο σκόρερ έφυγε από τα δεξιά, επιχείρησε την μπάλα στην περιοχή και ο Λέουκο κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 0-2.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου (31’ Οφόρι), Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντούρμισαϊ (54’ Καρλίτος), Μπεχαράνο (70’ Κατσιαρής), Κονέ (70’ Φερνάντες), Φράγκος (54’ Σπυριδάκης), Λέουκο, Βίκτωρος.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Σιέλβικ (46’ Γιούρσεβιτς), Αδωνη, Πεϊμπέρνς, Σαγάλ (46’ Πέρετζ), Αρτεάν, Βαλμπουενά (41’ Σπόλιαριτς – 74’ Κλέιν), Κοστάκε (72’ Σοφοκλέους), Φιλιώτης, Κολ, Μπακένγκα.

Η Καρμιώτισσα χάρη στο γκολ του Τσουκαλά στο 88’ νίκησε 2-1 την Δόξα. Φωτογραφία: twitter.com/DoxaFC

Καρμιώτισσα – Δόξα 2-1

Ο Σταύρος Τσουκαλάς στο 88ο λεπτό χάρισε τη νίκη παραμονής στην Καρμιώτισσα σε βάρος της Δόξας με 2-1. Με πέντε παιχνίδια να απομένουν, το +10 είναι αδύνατο να ανατραπεί και ως εκ τούτου οι πορτοκαλί βρίσκονται αγκαλιά με την παραμονή και η προσφυγική ομάδα μια ανάσα από τον υποβιβασμό. Ο Αγγελή έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Τρούγιτς ισοφάρισε προσωρινά.

Στο 10’ ήρθε το πρώτο τέρμα από πλευράς της Καρμιώτισσας με σκόρερ τον Αγγελή, με τη Δόξα να ισοφαρίζει στο 50’ με τον Τρούγιτς. Τον τελευταίο λόγο είχε ο Τσουκαλάς σκοράροντας στο 88’ κάνοντας το 2-1 για την Καρμιώτισσα που είχε και δυο δοκάρια με τους Κατσαντώνη (25’) και Ψύχα (81’).

Σημειώνεται ότι η Καρμιώτισσα παραμένει αήττητη στα τέσσερα παιχνίδια με τη Δόξα, την οποία κέρδισε άλλες δυο φορές, ενώ ένας αγώνας είχε λήξει ισόπαλος.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (55’ Ψύχας), Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (90+2’ Πάβλοβετς), Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι (78’ Παντελή).

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι (79’ Ναμπί), Τρούγιτς, Τραιτσέφσκι (72’ Φοφανά), Βελκόφσκι, Αλσεούς (90’ Χ. Κυριάκου), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα (72’ Σαντίκ), Πούριτς, Ασάντε (72’ Χάνι).

Οι Μάριος Ηλία και Eνζο Καμπρέρα πέτυχαν τα 4 από τα 6 τέρματα της ομάδας τους στο 6-2 του Εθνικού Αχνας επί της ΑΕΖ. Φωτογραφία: facebook.com/ethnikosachnafc/

Εθνικός Αχνας – ΑΕΖ 6-2

Aλλη μια νίκη για την ομάδα του Εθνικού Aχνας αυτή την φορά στο Δασάκι με 6-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μάριος Ηλία που πέτυχε 2 τέρματα και ένα ο Καμπέρα.

Ο Εθνικός Αχνας βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με το τέρμα που πέτυχε για λογαριασμό της ΑΕΖ ο Σιφνέος με πλασέ μετά από προσπάθεια του Ματόγκο. Ο Εθνικός που είχε ξεκινήσει πολύ καλά κατάφερε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο να σκοράρει δυο τέρματα. Η ισοφάριση ήρθε από τον Ντράζιτς που εκμεταλλεύθηκε μια κάθετη μπαλιά του Ιωαννίδη, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο Μάριος Ηλία από το σημείο του πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην προσφυγική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τον Εθνικό Αχνας. Δυο πολύ καλές φάσεις με τον Μάριο Ηλία άλλες δυο με τον Ιωαννίδη ενώ ισάριθμες ευκαιρίες έχασε και ο Λίπτσκι με την νίκη για τον Εθνικό να μπορούσε να είναι πιο εύκολη. Στο 78ο λεπτό ο Μάριος Ηλία κατάφερε να πέτυχει το δεύτερο του τέρμα μετά από πάσα του Καμπρέρα. Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Καμπρέρα να σκοράρει με πλασέ μετά από κάθετη μπαλιά του Σπιρόφσκι. Η ΑΕΖ μείωσε σε 4-2 με κεφαλιά του Ντιγκινί σε χρόνο καθυστέρησης. Ο Ριστέφσκι κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου για να διαμορφωθεί το 5-2 . Ο Καμπρέρα  στο τελευταίο λεπτό με κεφαλιά διαμορφώσει το τελικό σκορ σε 6-2

Για την δίψα που υπάρχει στον ίδιο και στους συμπαίκτες του για την κατάκτηση του Κυπέλλου στον τελικό με τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, μίλησε ο Μανού Γκαρθία πριν την έναρξη της προπόνησης του Αρη την Τετάρτη (22/5) που έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» παρουσία περισσότερων από τεσσάρων χιλιάδων φίλων της ομάδας που ζήτησαν από τους «κίτρινους» την κατάκτηση του τροπαίου.