Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη του Απόλλωνα, 1-0 την ΑΕΚ

30 Απριλίου 2023

Η γκολάρα του Χάμπου Κυριάκου στο 49’ έμελλε να κρίνει το ντέρμπι ανάμεσα στον Απόλλωνα και την ΑΕΚ, που διεξήχθη την Κυριακή (30/04) και άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA.

Μετά από αυτή τη νίκη, η Λεμεσιανή ομάδα δικαιούται να ελπίζει ακόμα για την έξοδό της στην Ευρώπη, ενώ η ομάδα της Λάρνακας πρέπει να βλέπει και προς τα κάτω για να μην χάσει στο τέλος και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει στο ξεκίνημα, όμως τις πρώτες φάσεις τις δημιούργησε ο Απόλλωνας. Στο 11’ ο Πίριτς απέκρουσε το σουτ του Πίττα, ενώ έξι λεπτά αργότερα και μετά από γύρισμα του Βα από αριστερά και πάλι πρωταγωνιστής ήταν ο Πίττας, που σούταρε έξω.

Στο 19’ ήταν η σειρά της ομάδας της Λάρνακας για να «απειλήσει», όταν το μακρινό σουτ του Λόπες απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο κήπερ του Απόλλωνα απέκρουσε και το δυνατό συρτό σουτ του Γκιούρτσο.

Η φιλοξενούμενη συνέχισε να υπερέχει και στο 29’ σκόραρε ο Φαράζ, αλλά καταλογίστηκε φάουλ στο Γάλλο στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ στο 34’ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο και κεφαλιά του Γκαρθία, η μπάλα… έφυγε μόλις έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων για να «απειλήσουν», όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα και γύρισμα του Πεμπερνές, ο Βα από κοντά έστειλε την μπάλα έξω, ενώ στο 42’ η ΑΕΚ «απάντησε» με πολύ καλή ευκαιρία, όταν μετά από σουτ του Τόμοβιτς από το ύψος του πέναλτι η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα καταγράφηκε και η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, όταν το σουτ του Ουάρντα… έφυγε άουτ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Λεμεσιανή ομάδα άνοιξε το σκορ. Ο Χάμπος Κυριάκου έγινε κάτοχος της μπάλας και με ασύλληπτο σουτ από μακρινή απόσταση δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πίριτς για να αντιδράσει, κάνοντας το 1-0 στο 49’.

Από εκεί και πέρα κι αφού μεσολάβησε και μία πεντάλεπτη διακοπή λόγω του ότι θα έπρεπε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα μιας και οι φίλοι του Απόλλωνα άναψαν καπνογόνα μετά από το γκολ του Χάμπου Κυριάκου, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 71’ για να καταγραφεί κάποια καλή φάση, όταν η κεφαλιά του Ράφα Λόπες… έφυγε άουτ.

Ακολούθως, καταγράφηκαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα στο ίδιο λεπτό, στο 87’. Αρχικά για την ΑΕΚ, όταν ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε την κεφαλιά του Τρισκόφσκι κι ακολούθως στην εξέλιξη της φάσης, όταν το σουτ του Πίττα… έφυγε άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει κι έτσι ο Απόλλωνας επικράτησε για τρίτη φορά της ΑΕΚ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, διατηρώντας τις ελπίδες του για έξοδο στην Ευρώπη, έστω κι αν και πάλι δεν είναι πάρα πολλές.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεμπερνές, Ρομπέρζ, Κυριάκου (78’ Μαυρίας), Κολ, Βα, Ουάρντα, Ντόνιο (66’ Σαχάρ), Πίττας (90’ Σπόλιαριτς).

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες (84’ Γιάκολις), Γκαρθία, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Λέδες (84’ Μάμας), Πονς, Φαράζ (64’ Ναούμ), Γκιούρτσο (75’ Γκρόμοφ), Τρισκόφσκι, Λόπες (75’ Νίκολιτς).

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν ξεχωριστό για τον τερματοφύλακα του Αρη, Χουλιάν Κουέστα, καθώς πραγματοποίησε την 188η εμφάνιση του με τη φανέλα των «κίτρινων» και έγινε ο ξένος παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της ομάδας, ξεπερνώντας τον Αρτούρ Λεκμπέλο.