Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Νίκη του Αρη, 1-0 την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου»

30 Ιανουαρίου 2023

Με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις, που μετέτρεψε σε γκολ ο Γκομίς, ο Αρης κέρδισε με 1-0 στο «Τάσος Μάρκου» την ΕΝΠ. Με τη νίκη αυτή, ο Αρης ανέβηκε στους 40 βαθμούς και μείωσε τις αποστάσεις από τις ομάδες που βρίσκονται πιο πάνω.

Ο Αρης ήταν η ομάδα που ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Τα πρώτα 20 λεπτά, πέρασαν χωρίς την παραμικρή φάση, με τον Αρη στο 24ο λεπτό να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Μαγιαμπέλα.

Στο 31’ ο Πηλέας έκανε την σέντρα, με τον Κακόριν να πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Ενώ, τέσσερα λεπτά ο Μαγιαμπέλα έκανε το σουτ, αλλά ο Κόστιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία 10 λεπτά του ημιχρόνου, ο Αρης έβαλε πίεση, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία για γκολ και έτσι έμεινε το 0-0.

Με μία καλή ευκαιρία για την ΕΝΠ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Κωνσταντίνου πήρε μία κεφαλιά από πολύ κοντά, αλλά ο Αλβες απέκρουσε.

Στο 53’ απείλησε ξανά η ΕΝΠ, με τον Ρουσιά από κοντά να κάνει το σουτ και να αναγκάζει τον Αλβες σε δύσκολη επέμβαση.

Μετά από αυτές τις φάσεις για την Ενωση, ο Αρης προσπάθησε να αφυπνιστεί, ενώ ο Σπιλέφσκι έκανε κάποιες αλλαγές για να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του.

Στο 70’ είχαμε ένα άστοχο σουτ του Σπόλιαριτς, ενώ στο 82’ είχε δοκάρι η «ελαφρά ταξιαρχία» με πλασέ του Γκομίς μέσα από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαμπίκα από τον Γεβρέμοβιτς. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκομίς, ο οποίος ήταν εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

ΕΝΠ (Λ. Οικονόμου): Κόστιτς, Κορσία, Ντα Σίλβα, Πολύκαρπου, Κωνσταντίνου (77’ Φερνάντεθ), Γεβρέμοβιτς, Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Μέιρα (62’ Μορέιρα), Ντιαβαρά (77’ Κοτσώνης), Ρουσιάς (77’ Βουτσένοβιτς).

ΑΡΗΣ (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μπένγκτσον (84’ Καζού), Μπράουν (46’ Σπόλιαριτς), Στεπίνσκι (67’ Γκομίς), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (67’ Μπαμπίκα), Στρούσκι (82’ Γιαμπλόνσκι), Μουσούντα, Μπρόρσον, Κακόριν.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).