Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο Ακρίτας, 3-1 τη Δόξα Κατωκοπιάς στο «Γλαύκος Κληρίδης»

Τεράστια νίκη για τον Ακρίτα επί της Δόξας με 1-3, με τους φιλοξενουμένους να διατηρούν κάποιες ελπίδες για παραμονή και την Δόξα να μπαίνει σε περιπέτειες καθώς μόλις ένας βαθμός την χωρίζει από την 12η ΕΝΠ!

Προηγήθηκε ο Ακρίτας στο 14’ με τον Λόπες, ισοφάρισε στο 18’η Δόξα με Ασάντε. Εχασε πέναλτι ο Σαντίκ στο 71’, ο Εράσο στο 83’ και Σέχιτς στο 90’ με δύο γκολάρες έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενουμένους.

Με τη νίκη του, ο Ακρίτας ανέβηκε στους 29 βαθμούς και την 13η θέση ενώ η Δόξα μένει στην 11η θέση με 35 βαθμούς.

Το παιγνίδι ξεκίνησε με τον Ακρίτα να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο και να έχει τις πρώτες ευκαιρίες στο παιγνίδι. Στο 7’ μία μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λόπες πέρασε πολύ έξω, ενώ στο ίδιο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκαμε το διαγώνιο σουτ, μάζεψε όμως ο Σισκόφσκι.

Πρώτη φάση για την Δόξα στο 12’, όταν ο Ασάντε με το κεφάλι έδωσε την πάσα στον Τρούγιτς ο οποίος από πολύ κοντά έκανε την προβολή αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε τέρμα την υπεροχή τους στο 14’ όμως, όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, ο Λόπες έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα του Σισκόφσκι!

Πριν προλάβουν να… πανηγυρίσουν όμως οι παίκτες του Ακρίτα, ήρθε το τέρμα της ισοφάρισης στο 18’. Ηταν η σέντρα του Κοβάσεβιτς από τα αριστερά, ο Σαντίκ έκανε την προβολή με τον Καστελάνι να αποκρούει, η μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στον επερχόμενο Ασάντε που σε κενή εστία ισοφάρισε για την Δόξα.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με την επόμενη φάση να έρχεται στο 36’ για τον Ακρίτα όταν μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο επερχόμενος Πικής έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 45’ η Δόξα απείλησε δύο φορές. Πρώτα με σουτ του Κοβάσεβιτς στην κλειστή γωνία, το οποίο έβγαλε σε κόρνερ ο Καστελάνι, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μπένι, έκανε ένα φαλτσαριστό διαγώνιο σουτ όμως έστειλε τη μπάλα πολύ έξω.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον Ακρίτα να μπαίνει δυνατά. Στο 47’ ένα μακρινό σουτ του Εράσο έφυγε λίγο έξω.

Ενα λεπτό αργότερο ο Ακρίτας είχε μεγάλη φάση για ένα δεύτερο τέρμα. Ηταν η ωραία συνεργασία των παικτών των φιλοξενουμένων, η μπάλα έφτασε στον Αραούχο ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, απόκρουσε όμως ο Σισκόφσκι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τόρες έκανε το σουτ, η μπάλα όμως χτύπησε σε παίκτη της Δόξας και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.

Στο 52’ ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει όμως ένα σουτ του Σαντίκ έξω από την περιοχή ήταν αδύνατο με τη μπάλα να πηγαίνει απευθείας στον Καστελάνι.

Δέκα λεπτά αργότερα είχαμε μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Ηταν το κόρνερ για την Δόξα, ο Τρούγιτς την καρφωτή κεφαλιά αλλά απόκρουσε εντυπωσιακά ο Καστελάνι. Στην επόμενη φάση στο ίδιο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Ακρίτα, η μπάλα έφτασε στον Στυλιανού με τον Καστελάνι να είναι εκτός θέσης, να κάνει το πλασέ όμως η μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 65’ ήταν η σειρά του Ακρίτα να απειλήσει μετά από ώρα. Ο Λόπες απελευθερώθηκε από το μαρκάρισμα, κάνει το διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα φεύγει έξω.

Στο 71’ η Δόξα έχασε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία στο παιγνίδι. Ο Σαντίκ από τα 11 βήματα μετά από πέναλτι από παρέμβαση του VAR για χέρι, με κακή εκτέλεση έστειλε η μπάλα έξω. Δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Κονέ έφυγε πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 80’ το φαλτσαριστό σουτ του Ιλιτς χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω σε ακόμα μία σπουδαία φάση για την Δόξα.

Και αφού δεν τα έβαλε η Δόξα, το έβαλε ο… Εράσο στο 83’ ο οποίος υποδέχθηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα εκπληκτικό πλασέ έδωσε προβάδισμα ξανά για την ομάδα του.

Στο 90’μάλιστα ο Σέχιτς με ένα καταπληκτικό επίσης γκολ από μακρινή απόσταση έκανε το 1-3 και κάπου εκεί το παιγνίδι τελείωσε.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Ογιάλα, Φασουλιώτης (10’ Τρούγιτς), Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Καστελάνι, Πογκόν, Ντραμέ, Κονέ, Ντουμπόφ (46’ Εράσο), Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Φαούριελ, Πικής (46’ Τόρες), Αραούχο (81’ Σέχιτς), Λόπες (89’ Σαραβάνια).

Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο (τον κέρδισε εντός και εκτός έδρας), Μακάμπι Τελ Αβίβ, «έσπασε» από το Game 1 της σειράς των πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας των «πράσινων», επιστρέφοντας από το -12 (56-44 στο 22’) και κάνοντας το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου με το τελικό 91-87, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.