Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο Ακρίτας κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0

Σημαντική νίκη στην ύστατη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε την Τρίτη (9/5) ο Ακρίτας απέναντι στην ΑΕΛ με 1-0.

Σκόρερ για τον Ακρίτα ο Ντραμέ με κεφαλιά στο 39’, σε ένα εξαιρετικά φτωχό παιγνίδι από άποψης ευκαιριών και ρυθμού.

Με τη νίκη του ο Ακρίτας έφτασε τους 26 βαθμούς, 9 βαθμούς μακριά από την 11η θέση και την Δόξα, θέση που δίνει παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη, η ΑΕΛ παραμένει στην 10η θέση με 45 βαθμούς.

Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά χωρίς να υπάρχουν αξιόλογες φάσεις για τις δύο ομάδες.

Στην καλύτερη φάση του πρώτου 45λεπτου, ο Ακρίτας άνοιξε το σκορ στο 39’ με κεφαλιά του Ντραμέ μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά.

Ούτε η επανάληψη είχε γρήγορο ρυθμό, είχε όμως πιο αξιόλογες φάσεις. Μία από αυτές στο 66’ για τον Ακρίτα όταν ο Λόπες έκανε την εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια μέσα στην περιοχή, με μία ντρίμπλα απέφυγε δύο παίκτες αλλά το σουτ που έκανε από εξαιρετική θέση, έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΛ στα τελευταία στάδια του αγώνα έβαλε περισσότερη πίεση αλλά δεν είχε τις μεγάλες ευκαιρίες. Πιο καλή ένα σουτ μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση από τον Μακρή στο 92’, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ενα λεπτό αργότερα ο Ακρίτας είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι. Ο Τόρες απέναντι στον Μούριελ έκανε το πλασέ, με τα ακροδάχτυλα έβγαλε ο Μούριελ με τη μπάλα να καταλήγει μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Ακρίτα να πανηγυρίζει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Φόριελ, Πικής (60’ Τόρες), Αραούχο (90’ Σαραβάνια), Λόπες (90’ Αμπραχαμ).

ΑΕΛ: Μούριελ,Φραντζής, Νταβόρ (46’ Μεντόγεβιτς), Παπαφώτης, Παντελή, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ 46’ Μακρής), Μιλιτσεάνου (46’ Μπεραχίνο), Μπiλοβάρ (80’ Χασά), Τζάλμα (46’ Συλβέστρος), Κοντινέλα.

Πολύ βαρύ είναι το κλίμα στις τάξεις της Εθνικής ομάδας μετά τον αποκλεισμό από το Euro 2024 καθώς κανείς από τους διεθνείς δεν μπορεί να χωνέψει πως η «γαλανόλευκη» έχασε στο παιχνίδι με την Γεωργία στην Τιφλίδα τη μοναδική ευκαιρία που της παρουσιάστηκε για να επιστρέψει μετά από 10 χρόνια σε μια μεγάλη διοργάνωση.