Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο ΑΠΟΕΛ ήρθε 1-1 με την ΑΕΚ και κατέκτησε το πρωτάθλημα, 1-1 Πάφος – Ομόνοιας, 4-0 ο Αρης στην Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ ήρθε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΚ Λάρνακας στη ΓΣΠ και κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα στην Κύπρου. Στα άλλα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ ο Αρης νίκησε 4-0 την Ανόρθωση στην έδρα της, ενώ Πάφος και Ομόνοια ήρθαν 1-1.

Αναλυτικά:

ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ Λάρνακας 1-1

Πρωταθλητής 2023-24 ο ΑΠΟΕΛ! Οι «γαλαζοκίτρινοι» με το 1-1 απέναντι στην ΑΕΚ κατάφεραν να κλειδώσουν τον τίτλο! Στο 5ο λεπτό ο Φαράζ άνοιξε το σκορ, με τον Μαρκίνιος να ισοφαρίζει 4 λεπτά μετά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις και να βάλει πίεση στην ΑΕΚ, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Φαράζ στο 5ο λεπτό να κάνει το 0-1 μετά από σέντρα στη πλάτη της άμυνας!

4 λεπτά μετά ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή, ο Ντιουνκού δεν αντέδρασε σωστά και ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1!

Στο 14ο λεπτό ο Πονς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά έστειλε την μπάλα έξω. Στο 27’ ο Γκάμα έπιασε ένα πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω με αρκετά φάλτσα. Στο 45+3 ένα σουτ του Μαρκίνιος από απόσταση ήταν αρκετά άστοχο.

Στο 52’ ο Τόνγκια έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής, χωρίς να ανησυχήσει ο Μπέλετς. Στο 60’ το ΑΠΟΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά η πάσα του Ντογκαλά για τον Κβιλιτάια που περίμενε στην περιοχή δεν πέρασε. Oσο περνούσε ο χρόνος ο Μπεν Σιμόν προσπαθούσε με τακτικές αλλαγές αλλά και αλλαγές προσώπων να ανεβάσει την πίεση στην πλευρά του ΑΠΟΕΛ, ψάχνοντας το γκολ.

Στο 84’ ο Λόπες από εξαιρετική θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Μπέλετς ήταν στην σωστή θέση, έπεσε και μάζεψε.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Mπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό (77’ Βιγιαφάνιες), Ντονγκαλά (89’ Τομανέ), Μαρκίνιος (77’ Δώνης), Κβιλιτάια (82’ Κρέσπο).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ντιούνκου, Λέδες, Πονς (61’ Λόπες), Μπρούνο Γκάμα (66’ Σάντος), Φαράζ (66’ Γκιούρτσο), Τόνγκια (77’ Ντίμερς), Σολ (77’ Τρισκόφσκι).

Με νίκη 4-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» επί της Ανόρθωσης έκλεισε ο Αρης τη φετινή σεζόν. Φωτογραφία: twitter.com/ArisLimassol

Ανόρθωση – Αρης 0-4

Οσο εύκολα δείχνει και το τελικό σκορ ο Αρης κατάφερε να πάρει την νίκη με 0-4 στο Αντώνης Παπαδόπουλος από την Ανόρθωση και πλέον θα περιμένει την έκβαση του τελικού του Κυπέλλου για να ξέρει αν θα βγει στην Ευρώπη, να θυμίσουμε πως η «ελαφρά ταξιαρχία» θέλει νίκη της Ομόνοιας για να εξασφαλίσει για τρίτη σερί χρονιά την συμμετοχή της σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες και από την στιγμή που ο Αρης ήθελε να πάρει την νίκη μάλλον την πήρε εύκολα όπως φαίνεται και στο τελικό σκορ 0-4.

Ο Αρης κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 15ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή του Γκομίς να αιφνιδιάζει τον Μιχαήλ που είχε πολλούς παίκτες μπροστά του. Η συνέχεια για τον Αρη ήταν πιο εύκολη αφού στο 36ο λεπτό ο Στρούσκι με ένα μάλλον αδύναμο σουτ κατάφερε και αφού η μπάλα κόντραρε και σε κάποια πόδια να στείλει την μπάλα στο βάθος των διχτύων του Μιχαήλ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου ο Αρης κατάφερε να βρει νωρίς ακόμα ένα γκολ με τον Κακόριν με πλασέ στο 53ο λεπτό και ενώ στο 50 είχε σημαδέψει το δοκάρι με πλασέ από το ύψος της περιοχής.

Το 0-4 ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Αρη να σφραγίζει την μεγάλη του νίκη με τον Μπράουν με το πιο όμορφο τέρμα της αναμέτρησης με ένα φαλτσαριστό σουτ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα (46’ Κωνσταντίνου), Καστέλ (65’ Ιωάννου), Παρούτης, Ουαρίς, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Χαραλάμπους (55’ Πιερή).

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Κακόριν, Γκομίς, Μάτισικ, Σανέ, Γιαγκό (46’ Ουρόσεβιτς), Νίκολιτς (64’ Σζόκε), Στρούσκι (64’ Μόργκαν), Μοντνόρ.

Οι Μπάκιτς και Ζάιρο διαμόρφωσαν το 1-1 στο Πάφος – Ομόνοια. Φωτογραφία: facebook.com/pafosfc

Πάφος FC – Ομόνοια 1-1

Πάφος FC και Ομόνοια έμειναν στο 1-1 και έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν οριστικά στην 5η θέση. Ο μόνος τρόπος για να πάρουν Ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι να κατακτήσουν το κύπελλο απέναντι στην Ομόνοια η οποία από την προηγούμενη αγωνιστική «κλείδωσε» την 3η θέση και Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο 19’ ο Ντράγκομιρ έκανε χέρι, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για την Ομόνοια αλλά ο Ιβουσιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Χαμάς.

Στο 15’ ο Αλιούμ έκανε τη σέντρα, ο Μπάκιτς έπιασε τη κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει στον Δημητρίου ο οποίος άθελα του την έστειλε στα δίχτυα, 0-1. Στο 61’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε.

ΠΑΦΟΣ FC: Ιβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Δημητρίου, Ναμ (82’ Κανέ), Ντράγκομιρ, Πέπε, Τζάτζα (59’ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (75’ Βαλακάρι), Ζάιρο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (58’ Σιπριάνο), Κούσουλος (58’ Μπασιρού), Χαραλάμπους (58’ Κασάμα), Σεμέδο (73’ Κακουλλής), Αλιούμ, Σίμιτς (84’ Μάθιους), Μπάκιτς.

Για την δίψα που υπάρχει στον ίδιο και στους συμπαίκτες του για την κατάκτηση του Κυπέλλου στον τελικό με τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, μίλησε ο Μανού Γκαρθία πριν την έναρξη της προπόνησης του Αρη την Τετάρτη (22/5) που έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» παρουσία περισσότερων από τεσσάρων χιλιάδων φίλων της ομάδας που ζήτησαν από τους «κίτρινους» την κατάκτηση του τροπαίου.