Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-0 την Ομόνοια και η Πάφος 2-1 την ΑΕΛ

23 Δεκεμβρίου 2023

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο θριαμβευτής του ντέρμπι «αιωνίων» στην 16η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 3-0 της Ομόνοιας και πήραν προβάδισμα 6 βαθμών στην κορυφή. Στα άλλα παιχνίδια του Σαββάτου η Πάφος έφυγε νικήτρια από το «Αλφαμεγα», επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ και η Ανόρθωση με 3-0 επί της γηπεδούχου Νέας Σαλαμίνας.

Αναλυτικά:

ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια 3-0

Τεράστια νίκη για το ΑΠΟΕΛ το οποίο επικράτησε της Ομόνοιας με 3-0 στο «αιώνιο» ντέρμπι και ξέφυγε στο +6 στην κορυφή αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ, ενώ στο 83’ ο Γαβριήλ με ένα δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Στο 90’ ο Ουζόχο έχασε την μπάλα σε σουτ του Γαβριήλ και ο Τσέπακ έκανε το 3-0.

Στο 5ο λεπτό ο Ντάλσιο από καλή θέση έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα μόλις έξω, ενώ 3 λεπτά μετά ο Ουζόχο απομάκρυνε σε κόρνερ ένα καλό σουτ Ντογκαλά από πλάγια θέση. Στο 11ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία όταν από κοντά ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ και ο Ουζόχο απομάκρυνε ενστικτωδώς.  Στο 15’ μια κεφαλιά του Κβιλιτάια δεν βρήκε στόχο. Ηταν ξεκάθαρο ότι το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, φτιάχνοντας ευκαιρίες και κερδίζοντας πολλά κόρνερ. Στο 27’ είχε την πρώτη της ευκαιρία η Ομόνοια με την εκτέλεση φάουλ του Μπέζους να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πάνε στο ημίχρονο με το 0-0, έγινε μια σέντρα, ο Κβιλιτάια έκανε την πισινή κεφαλιά, ο Μαρκίνιος πέρασε τον Ψάλτη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 1-0!

Η Ομόνοια ήταν πολύ πίσω στο πρώτο μέρος με αποτέλεσμα στην επανάληψη ο Αυγουστή να προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή. Σίμιτς, Αλιούμ και Ζαχαρίου πέρασαν στον αγώνα αντί των Κακουλλή, Λοΐζου και Ψάλτη.

Στο 47’ μετά από αντεπίθεση ο Ντάλσιο έκανε το σουτ με τον Ουζόχο να πέφτει και να μαζεύει, ενώ στο 55’ο Μαρκίνιος είχε ένα άστοχο σουτ από απόσταση. Στο 62’η Ομόνοια είχε ευκαιρία με τον Σεμέδο όμως να κάνει κακό τελείωμα.

Στο 73’ ο Αλιούμ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς τις μεγάλες φάσεις για να έρθει στο 83’ ο Γαβριήλ με ένα κεραυνό λίγο μέσα στην περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0!

Στο 90’ ο Γαβριήλ έκανε το σουτ, ο Ουζόχο έχασε την μπάλα από τα χέρια με τον Τσέπακ να μπαίνει στην φάση και να κάνει εύκολα το 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (89’ Πουκάρπου), Βιγιαφάνες (66’ Σαρφό), Μαρκίνιος (74’ Δώνης), Εντονγκαλά (89’ Τομανέ), Κβιλιτάια (66’ Γαβριήλ).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (63’ Χαραλάμπους), Κούσουλος, Μπέζους (80’ Ανσαριφάρντ), Λοΐζου, Σεμέδο, Κακουλλής.

Οι Ναμ και Τάνκοβιτς έδωσαν το «διπλό» στην Πάφο στο 2-1 επί της ΑΕΛ. Φωτογραφία: facebook.com/pafosfc

ΑΕΛ – Πάφος FC  1-2

Χωρίς να εντυπωσιάσει και με «χρυσή» αλλαγή και σκόρερ τον Τάνκοβιτς η Πάφος πέρασε νικηφόρα από το «Αλφαμεγα», επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Η φιλοξενούμενη είχε προηγηθεί με το Ναμ στο 14’ και η γηπεδούχος, που είχε δοκάρι και με το Σέρνιτς στο 13’, είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το Γερολέμου στο 46’.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο 13’ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Εγινε η ωραία κάθετη μπαλιά από το Γερολέμου προς το Μορέιρα που βγήκε απέναντι από τον Ιβουσιτς, αλλά το πλασέ του το απέκρουσε ο Κροάτης κήπερ. Δευτερόλεπτα αργότερα, η γηπεδούχος είχε ακόμα μία μεγάλη στιγμή, όταν το σουτ του Σέρνιτς… σταμάτησε στο δοκάρι του Ιβουσιτς.

Αντίθετα, η Πάφος ήταν πιο αποτελεσματική και στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ στο 14’. Ο Ζάιρο βρήκε τον Μπότσκαϊ, αυτός έκανε την κούρσα από αριστερά και… γύρισε προς το Ναμ, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει και στο 18’ ο Μακρής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Μία φάση οριακή, με την υπόδειξη του βοηθού διαιτητή να… επιβεβαιώνεται κι από το VAR.

Μέχρι και το πρώτο ημίωρο οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να… απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία της Πάφου, η οποία με την πάροδο του χρόνου κέρδισε κάποια μέτρα και είχε μία καλή στιγμή στο 34’, όταν ο Ολιβέιρα απέκρουσε το σουτ του Μπότσκαϊ.

Η Πάφος είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο 45+2’, όταν μετά από γύρισμα του Ντράγκομιρ από αριστερά, ο Ζάιρο έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με την ΑΕΛ να… απαντά ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από σέντρα του Τζάλμα ο Μακρής έκανε την κεφαλιά, με τον Κβίντα να απομακρύνει την μπάλα προτού γίνει… απειλητική η αντίπαλός τους.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Κόσκελα να ισοφαρίζει στο 46’. Σουτ του Γερολέμου, κάπου κόντραρε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα του Ιβουσιτς, για να γίνει το 1-1.

Ενα τέταρτο αργότερα καταγράφηκε η επόμενη καλή στιγμή και ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους, με το Χέντι να κάνει το σουτ και τον Ιβουσιτς να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 69’ η ΑΕΛ… απείλησε ξανά, όταν το σουτ του Μορέιρα «έφυγε» μόλις άουτ.

Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει ο Καρσέδο προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 75’. Μάλιστα, ένας εκ των τριών ποδοσφαιριστών που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο έμελλε να δώσει τη λύση και συγκεκριμένα ο Τάνκοβιτς, ο οποίος με σουτ λίγο έξω από την περιοχή… νίκησε τον Ολιβέιρα κι έκανε το 2-1 για την Πάφο στο 81’.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έμελλε να αλλάξει κάτι, με το τελευταίο σφύριγμα του Θεουλή να βρίσκει την Πάφο να παίρνει μία πολύ μεγάλη νίκη με 2-1, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα και συνεχίζοντας την προσπάθεια για μία θέση στην Ευρώπη, αλλά και για την κατάκτηση του τίτλου.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Σέρνιτς (87’ Σιλβέστρος), Μορέιρα (87’ Ανδρέου), Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου (70’ Μαρς), Κα (50’ Χέντι), Ντέγοεστ.

ΠΑΦΟΣ: Ιβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (75’ Τουμάσι), Ικόκο (90+2’ Δημητρίου), Βαλακάρι (75’ Τάνκοβιτς – 86’ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πέπε (75’ Πελάτζιο).

Καστέλ, Γκασάμα και Φερέιρα πέτυχαν τα γκολ της Ανόρθωσης στο 3-0 επί της Νέας Σαλαμίνας. Φωτογραφία: facebook.com/anorthosisfc

Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωση 0-3

Τα τέρματα των Καστέλ και Γκασάμα στο ξεκίνημα των δυο ημιχρόνων, αλλά και του Φερέιρα προς το τέλος, χάρισαν στην Ανόρθωση τη σημαντική νίκη σε βάρος της Νέας Σαλαμίνας με 3-0 και την έστειλαν στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Με μεγάλη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα και καπάκι τέρμα για την Ανόρθωση ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος». Ο Μπεχαράνο στο 1ο λεπτό βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αλλά η κεφαλιά του πέρασε έξω. Ωστόσο δυο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καστέλ μπήκε στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Κίσσα για το 0-1.

Η «Κυρία» έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, η Σαλαμίνα έδειξε επηρεασμένη και ο ρυθμός ήταν αρκετά μέτριος, με τις δυο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν καλές φάσεις. Δυο μακρινά σουτ, ένα για κάθε ομάδα, από τον Φερέιρα και τον Μπεχαράνο αντίστοιχα ήταν ότι καλύτερο είδαμε μέχρι το 43’. Σε εκείνο το λεπτό ο Γκασαμά έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της Ανόρθωσης.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Η Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 47’, ενώ στο 50’ ο Γκασάμα νικήθηκε από τον Κίσσα. Η τρίτη απόπειρα του Αφρικανού ήταν αποτελεσματική. Στο 53’ ο Γκασάμα βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με σουτ εντός περιοχής και έγραψε το 0-2 για την ομάδα του.

Οπως συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, έτσι έγινε και στην επανάληψη. Μετά το τέρμα ο ρυθμός κινήθηκε στη μετριότητα και οι ευκαιρίες ήταν εξαφανισμένες.

Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα και διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα της, σε αντίθεση με τη Σαλαμίνα που μετά το 0-2 δεν είχε τις δυνάμεις να αντιδράσει. Οι κυανόλευκοι στο 81’ με τον Φερέιρα σφράγισαν τη νίκη τους και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, πίσω από το ΑΠΟΕΛ και πάνω από Ομόνοια, Αρη και Πάφο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Τσελέα, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (16’ Παπαγεωργίου – 68’ Κονέ), Μιγκελίτο (46’ Κορομά), Ντουρμισάι, Φερνάντες (75’ Κουζμάνοβιτς), Μπεχαράνο (75’ Κατσιάρης), Καρλίτος.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια (84’ Κίκο), Καστέλ, Φερέιρα (84’ Παρούτης), Τιουνέ, Γκασάμα (84’ Τζούλιου), Αντωνίου (72’ Ουαγκέ), Κορρέα, Τσίκο (72’ Γουαρίς), Χρυσοστόμου.