Κύπρος

Κυπριακό πρωτάθλημα: Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 4-1 την Καρμιώτισσα

01 Φεβρουαρίου 2024

Ο ΑΠΟΕΛ στον εξ αναβολής αγώνα του με την Καρμιώτισσα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής (εμβόλιμη), κέρδισε εύκολα με 4-1 και δεν έδωσε δικαίωμα στους ανταγωνιστές του να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν τη νικηφόρο πορεία τους και η νίκη τους απέναντι στους πορτοκαλί ήταν δίκαιη. Τα γκολ σημείωσαν οι Ντάλσιο (34’, 54’), Σατσιάς (49’) και Κονσταντίνοφ (71’).

Στους 51 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ, στην 12η θέση η Καρμιώτισσα με 14 βαθμούς. Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Κατσαντώνη, αλλά κατέρρευσε μετά το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο μέρος ο ΑΠΟΕΛ υπερείχε της αντιπάλου του σε όλους τους τομείς και παρόλο που απειλήθηκε πρώτος, έχασε ευκαιρίες καλές για να ανοίξει το σκορ και η υπεροχή του καρποφόρησε στο 34’ με ωραίο πλασέ του Ντάλσιο εκτός περιοχής μετά από ασίστ του Μαρκίνιος.

Η χαρά για τους «γαλαζοκίτρινους» κράτησε μονάχα τρία λεπτά όμως, αφού στο 37’ η Καρμιώτισσα ισοφάρισε με δράστες δύο πρώην παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Ο Θεοδώρου εκτέλεσε φάουλ, Σατσιάς και Ντάλσιο δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα και ο Κατσαντώνης με σουτ από κοντά έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Νωρίς στην επανάληψη (49’) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ όταν ο Σατσιάς μετά από γύρισμα του Σούσιτς με δυνατό σουτ, διαμόρφωσε το 2-1, ενώ λίγο αργότερα, στο 54’, ο Ντάλσιο μετά από ασίστ του Μαρκίνιος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ (3-1). Οι «γαλαζοκίτρινοι» επεφύλασσαν και ένα… κερασάκι με καρέ τερμάτων, αφού ο Κονσταντίνοφ με κεφαλιά στο 71’ μετά από ασίστ του Μεχρί, έκανε το 4-1 που ήταν και το αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Σατσιάς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς (71’ Σεμπάκ), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (66’ Μεχρί), Εντονγκαλά (76’ Γουίλσον), Μαρκίνιος (76’ Δώνης), Τομανέ (66’ Κβιλιτάια).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Χρίστος Χαραλάμπους): Αντος, Χριστοφόρου (67’ Ματθαίου), Αγγελή, Πάβλοβετς, Κοβάτσεβιτς, Γκραντινάρου, Σουκ (58’ Χαραλάμπους), Θεοδώρου (84’ Γκριμπάκιν), Ντούμπια (58’ Ψύχας), Ρόσι (67’ Μιχαήλ), Κατσαντώνης.

Με ορμή ξεκίνησε την προσπάθεια του ο Στέφανος Τσιτσιπάς να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο τουρνουά «Mifel Tennis Open», που διεξάγεται στο Λος Κάμπος του Μεξικό.