Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο Εθνικός Αχνας επικράτησε 2-0 της Δόξας

28 Οκτωβρίου 2023

Ο Εθνικός Αχνας κατάφερε να κερδίσει άλλο ένα σημαντικό παιχνίδι, ίσως να ήταν κι έξι βαθμών, αφού μια εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία και ένα γκολ στην ολοκλήρωση του αγώνα έδωσαν την νίκη 2-0 επί της Δόξας.

Μια νίκη που ήταν δίκαιη καθώς στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε αν ήταν πιο σοβαροί οι παίκτες του Λόπεθ το προβάδισμα τους να ήταν μεγαλύτερο.

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα ο Εθνικός Αχνας με την προσφυγική ομάδα να καταφέρνει στο πρώτο 20λεπτο και να προηγηθεί αλλά και να χάσει πολλές και κλασικές ευκαιρίες.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό χάθηκε η πρώτη ευκαιρία με τον Ράντονιτς ενώ στην συνέχεια χάθηκε η πιο κλασική ευκαιρία με τον Καμπρέρα μετά από σέντρα του Μάριου Ηλία βρέθηκε μόνος του και έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς η κεφαλιά και ενώ ήταν μόνος του έφτασε στα χέρια του Σισκόφκσι.

Η συνέχεια του αγώνα έφερε το γκολ για τον Εθνικό Αχνας καθώς μετά από κόρνερ έγινε σουτ από τον Μάριο Ηλία με την μπάλα να σταματά στα χέρια του Γιαμπερέ. To VAR κάλεσε κοντά του τον Φελλά ο οποίος μετά την εξέταση της φάσης έδειξε το σημείο του πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Ηλία βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Εθνικό Αχνας.

Αμέσως μετά ήταν η σειρά της Δόξας να χάσει την μεγάλη ευκαιρία που βρήκε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σαντίκ όμως στο πλασέ που επιχείρησε έχασε την ισορροπία του και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει ένα λεπτό μετά το γκολ του Εθνικού.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα άλλαξε πρόσωπο και έγινε καλύτερη χωρίς όμως να μπορέσει να φτιάξει κάποια επικίνδυνη κατάσταση για την εστία του Εθνικού Αχνας. Μια κεφαλιά του Σαντικ στο 49ο λεπτό έδειξε ουσιαστικά την αλλαγή στην εικόνα της Δόξας. Η συνέχεια όμως ανήκε και πάλι στον Εθνικό Αχνας που είχε μια πολύ καλή φάση με τον Κωσταντίνο Ηλία το σουτ του οποίου πέρασε εκτός. Η πιο μεγάλη φάση όμως έγινε λίγο αργότερα στο 59ο λεπτό αφού ο Καμπρέρα και πάλι όπως στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να νικήσει τον Σισκόφσκι αφού ο τερματοφύλακας της Δόξας έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Η Δόξα μπορεί να πίεσε αλλά δεν έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία για να απειλήσει την εστία του Παναγή.

Ο,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες της Δόξας το κατάφερε και πάλι ο Μάριος Ηλία στο 88ο  λεπτό σε μια αντεπίθεση με τον Κωσταντίνο Ηλία να κάνει την πάσα και ο σέντερ φορ του Εθνικού Αχνας με τακουνάκι κατάφερε να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας ασφαλώς τα τελευταία λεπτά διαδικαστικά.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Ιριόντο, Περατικός, Λιπσκι, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς (51’ Κ. Ηλία).

ΔΟΞΑ: Σισκόφκσι, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι (28’ Ναμπί), Σαντίκ, Βλίτζτερ (28’ Αντουί), Γιαμπερέ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Ασάντε (82 Τρούγιτς).

Η ΑΕΚ έκανε επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ανατρέποντας με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο το προβάδισμα (2-1) που είχαν πάρει οι Γιαννιώτες από το 44’ και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε καλό… φεγγάρι, λίγο πριν την έναρξη των πλέι οφ.