Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Στο 0-0 Ανόρθωση και ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

07 Ιανουαρίου 2023

Η Ανόρθωση έβαλε φρένο στο ιστορικό σερί των εννέα νικών της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0, με το βαθμό να στέλνει τους κιτρινοπράσινους στην κορυφή της βαθμολογίας με 41 και διατήρησε τους κυανόλευκους στη 10η με 19, όσους και η Καρμιώτισσα. Εντυπωσιακή απόκρουση του Λόρια σε πέναλτι του Γκιούρτσο στο πρώτο ημίχρονο.

Με… φόρα από τη ξέφρενη νικηφόρα πορεία της μπήκε η ΑΕΚ, ώστε να σκοράρει νωρίς και να βάλεις τις βάσεις για να διευρύνει το σερί της. Η ομάδα της Λάρνακας έχασε δυο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, στο 6’ με τον Φαράζ και στο 16’ με τον Λόπες, ωστόσο και στις δυο περιπτώσεις ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Στην τελευταία φάση η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αντωνιάδη και ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR για να την αξιολογήσει καλύτερα. Δεν άργησε και επιστρέφοντας στο γήπεδο έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γιούρτσο στήθηκε απέναντι στον Λόρια, με τον τελευταίο να… ψαρεύει τον Ούγγρο και να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα.

Η φάση αυτή ήταν η τελευταία του ημιχρόνου. Η Ανόρθωση ισορρόπησε, αλλά δυσκολευόταν αρκετά να πλησιάσει την εστία του Πίριτς, όπως και η ΑΕΚ να απειλήσει τον Γεωργιανό διεθνή τερματοφύλακα.

Με αρκετά νεύρα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με το διαιτητή να δείχνει τρεις κίτρινες για να κατευνάσει τα πνεύματα. Ωστόσο ευκαιρίες δεν υπήρχαν, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου τους.

Το πρώτο καλό σουτ καταγράφηκε στο 65’ από τον Αλτμαν, όμως, η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Λόρια, ενώ δυο λεπτά μετά ο Τρισκόφσκι υποδέχθηκε ωραία την μπάλα εντός περιοχής, αλλά την τελευταία στιγμή του έκλεψαν την μπουκιά από το στόμα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της Ανόρθωσης ήρθε στο 78’ από τον Σάμπο, το σουτ του οποίου αν και επιχειρήθηκε από καλή θέση ήταν αρκετά άστοχο.

Το παιχνίδι δεν είχε τίποτα αξιόλογο μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή που βρήκε τις δυο ομάδες κολλημένες στο μηδέν.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κορρέα, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Σαμπό (93’ Φερέιρα), Τεχέρα, Ιωάννου (69’ Πάντσεον), Νινγκά, Εμπραλίτζε (51’ Χριστοφή).

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Λέδες, Φαράζ (90’ Ολατούντζι), Λόπες (66’ Ρόμο), Μιλίσεβιτς, Πέρε Πονς (78’ Σανχούρχο), Εγγλέζου (78’ Γκαρθία), Γκιούρτσο (66’ Τρισκόφσκι), Aλτμαν.