Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Στο 0-0 έμειναν Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

25 Φεβρουαρίου 2024

Συμβιβασμός στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την Ανόρθωση και τον ΑΠΟΕΛ να μένουν στο 0-0, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Με την ισοπαλία η Ανόρθωση παρέμεινε στην έκτη θέση με 48 βαθμούς, ενώ ο πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά από τον Αρη στο +4, με την Λεμεσιανή ομάδα να έχει αγώνα λιγότερο.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Παπ» με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για την «Κυρία» στο 4ο λεπτό, με τον Τεχέρα να κάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Δυο λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν με τον Δώνη, ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει πάνω σε σώμα αμυντικού της Ανόρθωσης.

Στο 32’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ! Μετά από λανθασμένο διώξιμο του Τσεμπάκ, η μπάλα στρώθηκε στον Ουαγκέ ο οποίος από τα δεξιά της περιοχής έκανε το σουτ χωρίς όμως να βρει στόχο.

Η ομάδα του Γκαγιέγο συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 45’ απώλεσε σπουδαία φάση με τον Μπέλετς να αποκρούει την κεφαλιά του Μακούν και στην επαναφορά ο Τσίκο να κάνει το σουτ και να σημαδεύει το δοκάρι.

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη οι φιλοξενούμενοι που στο 53’ απείλησαν για πρώτη φορά στο Β’ μέρος με τον Δώνη να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα.

Στο 65’ η ομάδα του Σα Πίντο απείλησε εκ νέου ξανά με τον Δώνη, ο οποίος σε μια παρόμοια φάση με την προηγουμένη, έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω.

Οκτώ λεπτά μετά η Ανόρθωση έχασε σπουδαία φάση με τον Καστέλ να κάνει το σουτ εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Φερέιρα και να στέλνει την μπάλα έξω!

Στο 79ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας έχασε ακόμα μια καλή φάση, με τον Δώνη να φεύγει από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και τον Αρμπολέδα να σώζει με τα ακροδάχτυλα!

Ετσι οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα (80’ Γκασαμά), Τιουνέ (74’ Ιωάννου), Μακούν, Κορρέα, Περέα, Τσίκο.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιτάλ, Βιγιαφάνες (70’ Σαρφό), Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Δώνης, Κονσταντίνοφ (27’ Τσεμπάκ), Κβιλιτάια (70’ Ντογκαλά).