Κύπρος

Κυπριακό πρωτάθλημα: Στο 0-0 έμειναν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ

02 Οκτωβρίου 2022

Συμβιβασμός στο ΓΣΠ μεταξύ ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 έπειτα από ένα πολύ κακό ποιοτικά και χωρίς πολλές φάσεις παιχνίδι.

Αρκετά μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με την ΑΕΛ να μπαίνει καλύτερα μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητική, ενώ το ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια ανέλαβε την κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Δώνη να φεύγει στο τετ α τετ έπειτα από κάθετη και να κάνει το πλασέ, ο Μούριελ όμως έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 20ο λεπτό είχαμε νέα καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Βιγιαφάνες να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα όμως πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μούριελ.

Στο 23ο λεπτό είχαμε υπόδειξη πέναλτι για την ΑΕΛ σε ανατροπή του Καρώ πάνω στον Κάσα, όμως μετά και από έλεγχο του VAR υποδέχθηκε οφσάιντ.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τις δύο εστίες με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Το κακό θέαμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αφάνταστα να δημιουργήσουν καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 64ο ένα σουτ του Δώνη δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Μούριελ.

Στο 71ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Κβιλιταια βρέθηκε απέναντι από τον Μούριελ, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ όμως ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε το σουτ του Κβιλιτάια.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΛ στο ματς ήρθε στο 78ο λεπτό, με τον Τζάλμα να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 81 λεπτό ο Μπλουμ πήρε την κεφάλια έπειτα από σέντρα του Εφραίμ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του εξουδετερωμένου Μούριελ που έκανε άστοχη έξοδο.

Σε διάστημα δύο λεπτών η ΑΕΛ έχασε δύο καλές στιγμές. Αρχικά στο 89ο λεπτό ο Μιλιτσεάνου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπέλετς. Στο επόμενο λεπτό ο Νταβόρ έκανε το σουτ από απόσταση και ανάγκασε τον Μπέλετς να διώξει σε κόρνερ.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΑΠΟΕΛ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφάλια έπειτα από φάουλ του Μπλουμ, η μπάλα όμως πέρασε άουτ στη τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού.

Ετσι οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν ισόπαλες 0-0 και πήραν από 1 βαθμό.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ (46’ Σούσιτς), Φεράρι, Κρέσπο, Καρώ, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (46’ Ντονγκαλά), Βιγιαφάνιες (74’ Ντάλσιο), Μαρκίνιος (74’ Εφραίμ), Δώνης (64’ Μπλουμ), Κβιλιτάια.

ΑΕΛ: Μουριέλ, Φραντζής, Τζάλμα, Τεϊσέιρα, Κάσα (84’ Σάντος), Μπιλοβάρ, Ζντραβκόφσκι, Τσιμπόλα (88’ Κοντινέλα), Μιραλάς, Μακρής (46’ Μπεραχίνο), Τσέποβιτς (64’ Μιλιντσεάνου).