Κύπρος

Κυπριακό πρωτάθλημα: Στο 1-1 Απόλλωνας και Πάφος

01 Οκτωβρίου 2022

Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι κορυφής, αφού Απόλλωνας και Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και συνεχίζουν να οδηγούν μαζί την κούρσα του πρωταθλήματος, πλέον στους 11 βαθμούς.

Ο Ζαιρό άνοιξε το σκορ στο 38’ για την Πάφο και ο Βα στο 65’ ισοφάρισε για τον Απόλλωνα.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή και την Πάφο να ψάχνει τις προϋποθέσεις για γκολ στις αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι στο 32’ είχαν καλή ευκαιρία όταν ο Βαλακάρι γύρισε την μπάλα από την τελική γραμμή, όμως εκεί ήταν μόνο παίκτες του Απόλλωνα που έδιωξαν τον κίνδυνο.

Στο 38’ μετά την μπαλιά του Βαλακάρι στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Ζαϊρό κατέβασε όμορφα την μπάλα και μόνος απέναντι στον Δημητρίου σκόραρε για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι ίδιοι πρωταγωνιστές συνδυάστηκαν ιδανικά όμως ο Βραζιλιάνος καθυστέρησε και κλείστηκε σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ.

Μπήκε καλύτερα ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά 5 λεπτά βρήκε σουτ με Πίττα και Βα, όμως δεν βρήκαν στόχο.

Στο 58’ ο Ζάιρο από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από την εστία του Δημητρίου.

Οι φιλοξενούμενοι στο 63’ απείλησαν με τον Ζαιρό, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 65’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Βα με προβολή την έστειλε στα δίκτυα για το 1-1.

Η Πάφος αντέδρασε και στο 75’ είχε ακόμη μία τελική, με το σουτ του Ντράγκομιρ από ευνοϊκή θέση να κοντράρει σε σώματα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Μαυρίας (66’ Σαχάρ), Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο (66’ Καμπράλ), Βα (89’ Χάμπος), Πινακάς (46’ Χέντι), Γιόστεν (59’ Ζράντι), Πίττας.

ΠΑΦΟΣ: Αντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (89’ Ναμέ), Ντράκομιρ (84’ Χότσκο) Μπάιριτς.