Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Στο 2-2 έμειναν Ακρίτας και Ενωση στο «Στέλιος Κυριακίδης»

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι μεταξύ του Ακρίτα και της Ενωσης, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται ισόπαλες 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Προηγήθηκε ο Ακρίτας με τον Εράσο, το γύρισε με δύο γκολ του Βουτσένοβιτς η Ενωση, το τελευταίο λόγο όμως είχε και πάλι ο Εράσο.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε για τον Ακρίτα στο 13ο λεπτό. Ο Γαβριήλ έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Κόστιτς.

Στο 19ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη τελική για την Ενωση, το σουτ του Ντιαβαρά από πλάγια θέση όμως απέκρουσε με τα πόδια ο Περντρέου.

Στο 21ο λεπτό, ο Ακρίτας έχασε νέα διπλή ευκαιρία. Ο Εράσο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΕΝΠ, το σουτ του όμως απέκρουσε ο Κόστιτς, στην εξέλιξη της φάσης έγινε νέο σουτ από τον Αμπραχαμ, με τον κίπερ της Ενωσης να αποκρούει ξανά.

Για την συγκεκριμένη φάση υπήρξαν διαμαρτυρίες για χέρι του Εχμαν, το VAR κάλεσε τον διαιτητή να ελέγξει την φάση, ο διαιτητής όμως υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή στο γήπεδο, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Ενωση, αφού στο 54ο λεπτό ο Βουτσένοβιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του Ακρίτα, ο Περντρέου όμως απέκρουσε σταθερά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ακρίτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σέχιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή της Ενωσης και ο Εράσο με σουτ με την μια κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Η αντίδραση από την Ενωση δεν άργησε να έρθει, αφού στο 64ο λεπτό ο Βουτσένοβιτς έφερε το ματς στα ίσα. Ο Γαβριήλ του πέρασε ωραία κάθετη στην πλάτη της άμυνας του Ακρίτα και ο Βουτσένοβιτς με ιδανικό πλασέ, έφερε το ματς στα ίσα.

Η Ενωση δεν έμεινε μόνο στον ισοφάριση, αφού με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Βουτσένοβιτς στο 72ο λεπτό κατάφερε να γυρίσει το ματς. Επειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Βουτσένοβιτς, και αυτός με ωραίο τακουνάκι έδωσε προβάδισμα στην Ενωση.

Ο Ακρίτας έβγαλε αντίδραση και τρία λεπτά αργότερα έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα. Ο Κλεμέντε έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Ενωσης και ο Εράσο από κοντά έφερε το ματς στα ίσα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης τίποτα δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Ντραμέ, Κονέ (66’ Κλεμέντε), Αμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Καραγιάννης, Αραούχο.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Εχμαν, Λουσέρο (83’ Κοτσώνης), Ρουσιάς (78’ Λαμί), Ντιαβαρά (46’ Γαβριήλ), Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες (46’ Βουτσένοβιτς), Κατσιαρής (66’ Βούκσεβιτς), Πολυκάρπου.