Κύπρος

Κύπρος: 1-0 η ΑΕΛ τον Εθνικό Αχνας

22 Ιανουαρίου 2022

Σ’ ένα παιχνίδι «ρωσικής ρουλέτας» λόγω των μεγάλων ευκαιριών ένθεν και ένθεν η «μπίλια» σταμάτησε στο κίτρινο. Η ΑΕΛ κέρδισε τον Εθνικό Αχνας με 1-0 στο Τσίρειο, χάρη στο τέρμα του Σάντος και ανέβηκε βαθμολογικά και ψυχολογικά ενόψει του πρώτου αγώνα κυπέλλου με τον Απόλλων. Δυο δοκάρια για τους γηπεδούχους, με επικύρωση του VAR μέτρησε το γκολ. Στην τελευταία θέση παρέμεινε η ομάδα της Αχνας.

Αρκετές καλές ευκαιρίες για τις δυο ομάδες είχε το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 20-25, αλλά ο Εθνικός ισορρόπησε και απείλησε για το τέρμα.

Δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για να καταγραφεί η πρώτη μεγάλη στιγμή στο Τσίρειο. Πρωταγωνιστής ο Τόρες, ο οποίος από πολύ καλή θέση έκανε κακό σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως, ήταν ο Εθνικός δια ποδός Πηλέα που έχασε την επόμενη καλή ευκαιρία.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και ο Μάζουρεκ λίγο έλειψε να σκοράρει στη λάθος εστία, ωστόσο ο Ηλία αποσόβησε τον κίνδυνο προ της γραμμής τέρματος. Ακολούθησαν οι καλές φάσεις με τους Τόρες (17’) και Μιλιντσεάνου (27’), με την πρώτη να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα του Εθνικού και η άλλη να καταλήγει έξω.

Η μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 31’ όταν ο Μέγερι έδειξε φοβερά αντανακλαστικά και απέκρουσε με το αριστερό χέρι το εξ επαφής σουτ του Ντούρις.

Μέχρι το τέλος του 45λεπτου οι δυο ομάδες έχασαν από μια καλή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι με τον Μιλιντσεάνου και οι «κυανόλευκοι» με τον Γουοτκόφσκι. Αμφότερες αποκρούστηκαν από τους τερματοφύλακες.

Με σπουδαία φάση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Εθνικό, όμως, ο Ντούρις ήταν ελαφρώς πιο μπροστά από την μπάλα και δεν την πρόλαβε στην παράλληλη μπαλιά του Γουοτκόφσκι. Ο Εθνικός έλεγχε με σχετική ευκολία το ρυθμό, με την ΑΕΛ να δείχνει… μπλοκαρισμένη, παρά τη διπλή αλλαγή του Παντελίδη στην έναρξη της επανάληψης.

Εν τούτοις, η μεγαλύτερη ευκαιρία προήλθε από την αλλαγή του Ελλαδίτη τεχνικού. Ο Ριέρα στο 57’ έκανε το σουτ από τον άξονα, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλου.

Οι μεγάλες -εναλλάξ- φάσεις συνεχίστηκαν και στο 66’ ο Ντούρις, έπειτα από τραγικό λάθος του Μέγερι, έκανε το κοντινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Ριστέφσκι και πήγε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Σλοβάκος φορ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε σταθερά.

Το παιχνίδι ήταν στην απόλυτη ισορροπία, όμως, η επόμενη φάση άλλαξε τα δεδομένα. Στο 73’ ο Μαρόσα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και στην επιστροφή της ο Σάντος την έσπρωξε στα δίκτυα. Το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, όμως, μετά την παρέμβαση του VAR, το λάθος διορθώθηκε και η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Μετά το γκολ ο Εθνικός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ο Ζάκπα και ο Ντούρις έχασαν καλές ευκαιρίες για να το πράξουν, αλλά ο Μέγερι ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Το τριπλό σφύριγμα του Σωτηρίου βρήκε την ΑΕΛ στην 8η θέση με 18 βαθμούς και τον Εθνικό στον πυθμένα με 8.

ΑΕΛ: Μέγιερι, Μαζάν, Τεξέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ, Τόρες (46’ Ριέρα), Παπαφώτης (70’ Ρέινολτς), Ανδρέου (Εουλερ), Μιλιντσεάνου (70’ Μαρόσα), Τσέβοβιτς (85’ Αντωνίου).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Πηλέας, Αδωνη, Κ.Ηλία, Μ.Ηλία (61’ Ζάκπα), Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Μάζουρεκ, Γουοτκόφσκι (67’ Ιωάννου), Ταράσοφς, Ντούρις.