Κύπρος

Κύπρος: 1-0 η Ανόρθωση την Πάφο

Σ’ ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα λόγω της μετριότητας του η Ανόρθωση κέρδισε δύσκολα την Πάφος FC με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ανέβηκε στην 4η θέση (υστερεί στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ) και έμεινε ζωντανή για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο Βερχόβετς στην επανάληψη ήταν ο ποδοσφαιριστής που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Μετά από αυτή την ήττα η Πάφος βρίσκεται στο -5 και ως εκ τούτου εκτός Ευρώπης.

Μέτριο ως κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο, με το ρυθμό να πλησιάζει στα όρια του βαρετού και τις φάσεις μπροστά στις δυο εστίες να είναι μηδαμινές.

Η Πάφος ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και να εξαργυρώσει την ανωτερότητα της με κάποιο γκολ.

Η Ανόρθωση από την άλλη αδυνατούσε να βρει ρυθμό, είχε σοβαρό θέμα στην ανάπτυξη και πέραν ενός σουτ του Ουάρντα δεν είχε άλλη αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν καλύτερος, με την Ανόρθωση να βοηθά σ’ αυτό λόγω της βελτιωμένης εικόνας που παρουσίασε. Βέβαια, οι φάσεις ήταν ελάχιστες, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ. Στο 72’ ο Βερχόβετς με πισινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στην «Κυρία».

Μέχρι το τέλος δεν καταγράφηκε κάποια καλή ευκαιρία και η Ανόρθωση πανηγύρισε το νίκη με το στενό, αλλά πολύτιμο 1-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (46’ Βερχόβετς), Εσκοβάλ (32’ Ιωάννου), Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή (66’ Ντέλετιτς), Νόβοτνι (77’ Χρυσοστόμου).

ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο, Παλάσιος (79’ Κβίντα), Χότσκο (77’ Αμπντουσαλάμοφ), Σεμέδο, Αλ Καντιουί, Βαλακάρι (65’ Χέσταντ), Φουρ, Ταλίς, Μπάριτς, Πάντσεον, Τόμετσακ.