Κύπρος

Κύπρος: 1-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Αρη

23 Ιανουαρίου 2022

To γκολ του Βινίσιους στο 95’ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Αρη (1-1), και αύξησε το αήττητο του ΑΠΟΕΛ στους 12 αγώνες, νωρίτερα, στο 44’ ο Μπαμπίκα είχε ανοίξει το σκορ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που είχε την διάθεση για δημιουργία και στο 11’ απείλησε με την σέντρα – σουτ του Ντοαγκαλά να σταματά στον Αλβες ο οποίος έδιωξε με γροθιά, η μπάλα κατέλεξε στον Νατέλ ο οποίος δοκίμασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά την παρέμβαση του Αλβες.

Από την εκτέλεση του Κόρνερ ο Σόουζα έπιασε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας του Αρη απέκρουσε ασταθώς και ο Μπρόνσον έδιωξε τον κίνδυνο.

Ο Αρης είχε την πρώτη του ευκαιρία για γκολ στο 24’ με την κεφαλιά του Στεπίνσκι να σταματάει στον Σκουφέτ που πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντε Βινσέντι έκανε το γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από όλους και λίγο έλειψε να καταλήξει στο πλεχτό των φιλοξενούμενων.

Στο 36’ η μπάλα μετά από καραμπόλα κατέληξε στον Ντογκαλά που ήταν κοντά στην εστία του Αλβες αλλά με πλάτη στο τέρμα και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.

Ενα λεπτό πριν τα 45’ ο Αρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Μπαμπίκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στον ίδιο ρυθμό και ένταση ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, όμως έλειπαν οι μαζεμένες ευκαιρίες.

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 71’ για να δημιουργήσει φάση με το διαγώνιο σουτ του Νατέλ να καταλήγει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάγκλιτσα έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τον Αλβες εκτός θέσης, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 84’ η μπάλα κατέλεξε στον Οκριαβίλι που ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι όμως για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.

Στο 90’+4’ ο Βινίσιους με κεφαλιά ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

AΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Θεοδώρου (63’ Τσεμπάκ), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο (63’ Μάγκλιτσα), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (67’ Σατσιάς), Ντονγκαλά (67’ Οκριασβίλι), Νατέλ (85’ Εφραίμ), Κβιλιτάια.

ΑΡΗΣ (Λ.Λουκά): Βανά, Ρονκάλια, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Καζού, Σιμιόν, Μανού (89’ Ιωσηφίδης), Σπόλιαριτς (57’ Φράγκος), Μπαμπίκα (89’ Σικόρσκι), Πακέ (78’ Ραντούτ), Στεπίνσκι.