Κύπρος

Κύπρος: 1-1 στο Ολυμπιακός – Εθνικός

Τα τέρματα των Μάριου Ηλία και Μιχάλη Χριστοδούλου έκριναν το αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Εθνικό στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Η ομάδα της Αχνας ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 42’, με τους «μαυροπράσινους» να απαντούν στο 77ο λεπτό.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, πιο ουσιαστικός ο Εθνικός. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Οι «μαυροπράσινοι» μπήκαν καλύτεροι και έχασαν καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, κάτι που κατάφερε η ομάδα της Άχνας στην πρώτη της καλή φάση.

Οι Ευτυχίδης, Κονφέ και Χριστοδούλου ήταν οι τρεις παίκτες που προσπάθησαν να βάλουν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Εθνικός στο 42’ ο Εθνικός βρήκε το τέρμα έπειτα από ωραία ενέργεια και εκτέλεση του Μάριου Ηλία.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος και έψαξε την ισοφάριση, με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να αποκρούει τα δυο κοντινά σουτ του Χριστοδούλου. Ωστόσο ο τελευταίος στην τέταρτη απόπειρα κατάφερε να σκοράρει και να γράψει το 1-1 στο 77’.

Από εκείνο το λεπτό ο Εθνικός ανέβηκε και έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με τον Ντούρις και τον Ντόλεζαλ. Ο Κόβατς απέκρουσε το κοντινό σουτ του Σλοβάκου επιθετικού, ενώ η κοντινή προβολή του συμπαίκτη του σταμάτησε στο δοκάρι.

Η τελευταία ευκαιρία άνηκε για τον Ολυμπιακό, με εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο και ωραία απόκρουση του Χριστοδούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόβατς, Φώτη (46’ Σάλι), Μποβέδα, Ανδρονίκου (46’ Νάνι), Χριστοδούλου, Ευτυχίδης (69’ Πεχλιβάνης), Σάββα (46’ Σαμπίνια), Κονφέ, Ντιαγνιέ, Κυριάκου, Χαραλάμπους (69’ Τιάγκο).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Αδωνη, Ηλία Κ., Αμπραχαμ (69’ Μάζουρεκ), Ντόλεζαλ, Ηλία Μ. (69’ Κουμής), Ιωάννου, Κυπριανού (83’ Γκόρουπετς), Βοϊτκόφσκι (59’ Ελουντού), Ταρασόβς (59’ Περατικός), Ντούρις.

Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο (τον κέρδισε εντός και εκτός έδρας), Μακάμπι Τελ Αβίβ, «έσπασε» από το Game 1 της σειράς των πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας των «πράσινων», επιστρέφοντας από το -12 (56-44 στο 22’) και κάνοντας το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου με το τελικό 91-87, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.