Κύπρος

Κύπρος: 2-1 η Ομόνοια την ΠΑΕΕΚ

24 Ιανουαρίου 2022

Πολύ σημαντική νίκη για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε της ΠΑΕΕΚ με 2-1. Στο 55ο λεπτό η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Κακουλλή, ωστόσο 2 λεπτά μετά η ΠΑΕΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Νάντο. Στο 79’ ο Τσέποβιτς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-1 για την Ομόνοια. Πλέον η Ομόνοια είναι στους 27 βαθμούς και την 4η θέση (πριν ξεκινήσει το ΑΕΚ – Ανόρθωση), ενώ η ΠΑΕΕΚ έμεινε στους 13.

Στο 14ο λεπτό η ΠΑΕΕΚ είχε ένα σουτ με τον Μπάμπιτς εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει χωρίς δυσκολία. 4 λεπτά μετά ο Λοΐζου καθυστέρησε και δεν έκανε το σουτ στην περιοχή, με την ΠΑΕΕΚ στην αντεπίθεση να κάνει το σουτ και να κερδίζει κόρνερ. Στο 28ο λεπτό η ΠΑΕΕΚ είχε ένα άστοχο σουτ από απόσταση, ενώ η Ομόνοια είχε ανούσια κατοχή χωρίς να καταφέρει να γίνει ουσιαστική και επικίνδυνη.

Στο 41ο λεπτό, η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μιξ έκανε τακουνάκι σε εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή. Αν έμπαινε θα ήταν φοβερό γκολ.

Στο 48ο λεπτό ο Μπάμπιτς πάλεψε, γύρισε, έκανε το σουτ, αλλά η άμυνα της Ομόνοιας απομάκρυνε σε κόρνερ. 3 λεπτά μετά ο Λοΐζου είχε ένα πολύ άστοχο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Στο 55ο λεπτό ο Κακουλλής με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ για την Ομόνοια. 2 λεπτά μετά η ΠΑΕΕΚ απάντησε με τον Νάντο να απαντά άμεσα και με κοντινή προβολή να κάνει το 1-1!

Στο 62’ η Ομόνοια είχε καλή στιγμή με τον Κακουλλή να μην πιάνει την κεφαλιά όπως θα ήθελε σε σέντρα του Μποτεάκ. Στο 68’ ο Γιούστε έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70’ μια κεφαλιά του Κακουλλή μετά από σέντρα του Μποτεάκ, έφυγε λίγο έξω. Στο 76’ η ΠΑΕΕΚ έχασε καλή ευκαιρία με μια κεφαλιά να φεύγει έξω, μετά από μια αντεπίθεση.

Στο 79’ ο Τσέποβιτς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ έκανε το 2-1! Σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε (46’ Τσέποβιτς), Κακουλλής (88’ Χαραλάμπους).

ΠΑΕΕΚ (Μ. Σεργίδης): Πρόσεκ, Ντίας (75’ Αριστοτέλους), Σουμαόρο (86’ Κωμοδίκης), Δημητρίου, Νάντο (86’ Μιλτς), Ενόχ, Μπάμπιτς, Καπαρτής (75’ Βαρέλα), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου.