Κύπρος

Κύπρος: 3-1 η Πάφος τον ΑΠΟΕΛ

Eνα ΑΠΟΕΛ βγαλμένο από την πρεμιέρα και ανεπίδεκτο μαθήσεως έχασε στην Πάφο από την ομώνυμη ομάδα με 3-1 και τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Κβίντα και Ζάιρο (δις), ενώ μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Σόουζα, ο οποίος αποβλήθηκε προς το τέλος.

Στην τρίτη θέση και στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ το ΑΠΟΕΛ, στην έκτη θέση τερμάτισε η Πάφος.

Το ΑΠΟΕΛ είχε το κίνητρο, αλλά η Πάφος όλα τα υπόλοιπα στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με φάρο την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έκανε ότι ήθελε. Στην πρώτη επίσκεψη στην περιοχή του Σκουφέτ η παφιακή ομάδα άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβίντα ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έγραψε το 1-0 στο 4ο μόλις λεπτό.

Η Πάφος με τη ψυχολογία υπέρ της ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα και στο 8’ πλησίασε σε δεύτερο τέρμα, αλλά το σουτ του Ταλίς σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 20ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ μπήκε για πρώτη φορά με αξιώσεις στην περιοχή του αντιπάλου, όμως, την ώρα που ο Εφραίμ ετοιμαζόταν να σουτάρει από εξαιρετική θέση, είδε τον Αουρέλιο να του κλέβει την μπουκιά από το στόμα και να σώζει την ομάδα του.

Η φάση αυτή δεν αφύπνισε τους «γαλαζοκίτρινους» και στο 32’ η Πάφος διπλασίασε τα τέρματα της. Μετά από τραγική αντίδραση των Βινίσιους και Σαμπάλα, ο Ζάιρο, τρύπωσε ανάμεσα τους και με κοντινή προβολή έγραψε το 2-0.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στο ΑΠΟΕΛ, όταν ο Σόουζα με πισινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά με στόχο να μειώσει γρήγορα και να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στο 54ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο Ντε Βινσέντι με τακουνάκι έβγαλε τον Σόουζα απέναντι στον Ρούτκο και ο Βραζιλιάνος με πλασέ έγραψε το 2-1.

Η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε, είχε τον έλεγχο και την κατοχή, αλλά ευκαιρίες δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Ο χρόνος κυλούσε ενάντια του ΑΠΟΕΛ, η Πάφος έκλεισε τους διαδρόμους και προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Ένα φάουλ του Βαλακάρι βρήκε σε ετοιμότητα τον Σκουφέτ και από εκεί και πέρα αντεπιθέσεις.

Μια εξ αυτών είχε αίσια κατάληξη και η Πάφος ανέκτησε το προβάδισμα των δυο τερμάτων. Στο 78’ η παφιακή ομάδα έκανε το 3-1 με κοντινό πλασέ του Ζάιρο και όλα πήραν το δρόμο τους.

Οι δυο ομάδες σκόραραν από μια φορά, αλλά αμφότερα τα γκολ ακυρώθηκαν λόγω οφσάιντ των Ντάγκλας Αουρέιο και Θεοδώρου.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 3-1 και το ΑΠΟΕΛ αποχώρησε ταπεινωμένο για δεύτερη φορά από το συγκεκριμένο γήπεδο μετά το 4-0 της πρεμιέρας.

ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Αουρέλιο, Τόμετσακ, Ταλις, Χότσκο, Ντράγκομιρ (67’ Πάνιτς), Βαλακάρι (81’ Ντάγκλας Αουρέλιο), Κοβάσεβιτς (88’ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο (88’ Φουρ).

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Βινίσιους, Σόουζα, Εφραίμ (46’ Ντιαβαρά), Ντε Βινσέντι, Πέδρο, Σατσιάς (46’ Καρώ), Εσελινγκ, Σαμπάλα, Σαρφό, Ντογκαλά (69’ Μάγκλιτσα).