Κύπρος

Κύπρος: Πρωταθλητής ο Απόλλωνας, 4-1 τον Αρη

Πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση στην β’ φάση του πρωταθλήματος, ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει τον Αρη με 4-1 και να στεφθεί πρωταθλητής μετά από 16 ολόκληρα χρόνια.

Αυτό είναι το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του Απόλλωνα, ο οποίος κατάφερε, έστω και πολύ άγχος, να φτάσει στον μεγάλο του στόχο.

Καλύτερος ήταν ο Απόλλωνας στο πρώτο 45 λεπτό του Λεμεσιανού ντέρμπι, διάστημα στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί με 3-1.

Μπορεί η «Ελαφρά Ταξιαρχία» να μπήκε κάπως καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο ήταν η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ που κατάφερε να βρει την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

Ηταν το 10ο λεπτό, όπου ο Χάμας σέντραρε από αριστερά, ο Γιάνγκα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βανά Αλβες απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ενα λεπτό αργότερα ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντιγκινί έκανε το σουτ, κόντραρε η μπάλα πάνω στον Μπρόρσον, κατέληξε στον Σπόλιαριτς, όπου με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Μετά το γκολ ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει, βάζοντας πίεση στον Απόλλωνα. Εχασε μία καλή φάση στο 20ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μπράουν και στο 23’ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Χαμάς.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Απόλλωνας αφυπνίστηκε. Πήρε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα, κάτι που έκανε από στυμμένη μπάλα. Στο 31ο λεπτό, ο Χάμπος Κυριάκου με απευθείας εκτέλεση φάουλ από 30 μέτρα νίκησε τον Βανά Αλβες.

Αυτό το γκολ βοήθησε ψυχολογικά τον Απόλλωνα, ο οποίος βρήκε και τρίτο στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Κολ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντιγκινί με κεφαλιά έκανε το 3-1 για τους «κυανόλευκους».

Στην επανάληψή ο Αρης μπήκε πολύ καλύτερα και προσπάθησε να πιέσει τον Απόλλωνα, ψάχνοντας το γκολ της μείωσης του σκορ.

Ο Απόλλωνας μετά από οδηγία του Τσόρνιγκερ οπισθοχώρησε και κάλυψε τους χώρους προς την περιοχή του. Ο Αρης είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν έφτιαξε την μεγάλη φάση.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο β’ ημίχρονο ήταν για τον Απόλλωνα στο 57ο λεπτό, όταν ο Μαυρίας σέντραρε από δεξιά, αλλά ο Χαμάς με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη ήταν στο 66’ όταν ο Μπράουν έκανε το σουτ από τα αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Ενώ, ένα λεπτό αργότερα ο Σλόγκαρ έκανε το σουτ, το οποίο μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς.

Στο 73ο λεπτό ο Απόλλωνας είχε δοκάρι σε δυνατό σουτ του Πίττα και εκεί φάνηκε ότι όλα πήραν τον δρόμο τους. Στο 81ο λεπτό ο διεθνής επιθετικός έκανε το 4-1 και οι «κυανόλευκοι» οπαδοί έστησαν το δικό τους πάρτι στην Δυτική εξέδρα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (59’ Φιλιώτης) Χάμπος (85’ Τζουμ) Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Σπόλιαριτς (59’ Βουκασίν) Κολ, Ντιγκινί (75’ Ογκέντα) Πίττας, Γιάνκα (85’ Νταμπό).

ΑΡΗΣ: Βανά, Μπράουν, Σπόλιαριτς (46’ Σικόρσκι) Φράγκος (61’ Γιαμπλόνσκι) Καζού, Κβάσιουκ (46’ Σλόγκαρ) Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια, Μπόγκναρ, Μπαμπίκα.

Οι Μαϊάμι Χιτ κέρδισαν τους Σέλτικς στη Βοστώνη (111-101) με ένα άνευ προηγουμένου μπαράζ τρίποντων (23/43, 53,5%) το βράδυ της Τετάρτης και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Ανατολής.