Super League: Θρίαμβος-τίτλου του ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 3-1 επί του Ολυμπιακού

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Ενας εκπληκτικός ΠΑΟΚ με παίκτες που… ξεχείλιζαν από πάθος και αποφασιστικότητα νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό στη «καυτή» Τούμπα και «σφιχταγκάλιασε» τον τίτλο μετά από 34 χρόνια καθώς ξέφυγε εννέα βαθμούς των «ερυθρολεύκων», δέκα αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του στο πρώτο μέρος, διάστημα κατά το οποίο επικράτησε κατά κράτος επί των Πειραιωτών, σημειώνοντας δυο γκολ ενώ είχε ευκαιρίες και για ακόμη δύο.
Από την πλευρά τους οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι και χάνοντας από την αρχή τον έλεγχο της κατάστασης, ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Ειδικά η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν τραγική κι έγινε έρμαιο των επιθετικών διαθέσεων των παικτών του Λουτσέσκου.
Το ντέρμπι ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Μόλις στο 2’ ο Μαουρίσιο επιχείρησε να μπει στην περιοχή των Πειραιωτών, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και πρόλαβε να βγει και να μπλοκάρει ο Σα. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος «ζύγισε» το πόδι του από μακρινή απόσταση και σούταρε για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με γκολ στην ευκαιρία του Χριστοδουλόπουλου, όταν στο 3’ ο Βιεϊρίνια επιχείρησε έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή με την μπάλα αφού κόντραρε στο πόδι του Νάτχο, να παίρνει ύψος και να «κρεμάει» τον Σα, καταλήγοντας στα δίχτυα του για το 1-0.
Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα με μπροστάρη τον Φορτούνη, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Πασχαλάκη.

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ ήταν «φωτιά» σε όλες τις επιθέσεις του, όπως στο 17’ όταν μετά από σέντρα του Ζαμπά η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Καντουρί που σούταρε ανενόχλητος άουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επίτευξη και δεύτερου γκολ. Ο Ζαμπά έκανε πάλι την σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε και ο Ακπομ έπιασε την κεφαλιά-πάσα προς τον Μπίσεσβαρ που έσπρωξε από κοντά με το πόδι τη μπάλα στα δίχτυα του Σα για το 2-0.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν τρόπο να ανακόψουν τις επιθέσεις των γηπεδούχων και στο 29′ κινδύνευσαν να δεχτούν και τρίτο γκολ όταν ο Σάκχοφ έκανε το σουτ για να αποκρουσθεί η μπάλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού. Ο ΠΑΟΚ είχε και νέα μεγάλη ευκαιρία στο 34’ με τον Μπίσεσβαρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Σα να κάνει μια σπουδαία απόκρουση. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν την μείωση του σκορ πριν βγει το πρώτο μέρος, αλλά οι κινήσεις τους ήταν ημιτελείς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ στο 48΄ όταν ο Ζιλ Ντίας που είχε αντικαταστήσει τον Χριστοδουλόπουλο έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Πασχαλάκης δεν βρήκε τη μπάλα όμως ο Γκερέρο που ακολουθούσε δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν να δεχθεί κάρτα ο Σάκοχφ που θα ήταν η δεύτερη σε μαρκάρισμα του πάνω στον Καμαρά. Πάντως το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου με τους παίκτες των δυο ομάδων να «βγάζουν» μεγάλο εκνευρισμό στις προσπάθειές τους.

Στο 69’ μετά από λάθος του Σισέ η μπάλα έφτασε στον Ακπομ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ ήταν σε θέση οφσάιντ.
Οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο δεν μπορούσαν να απειλήσουν απέναντι σ’ έναν ΠΑΟΚ που άρχισε να προσέχει περισσότερο την άμυνά του όσο κυλούσαν τα λεπτά, αλλά στο 76’ έχασαν λόγω τραυματισμού τον Φορτούνη που αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Χασάν.

Μάλιστα τα λάθη από τον Σισέ συνεχίστηκαν και στο 82’ ο Ακπομ του έκλεψε τη μπάλα και αφού προχώρησε ανενόχλητος, πλάσαρε άψογα τον Σα για το 3-0.
Στο 87’ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν το σκορ όταν ο Ζιλ Ντίας έκανε το σουτ, ο Πασχαλάκης δεν έδιωξε σωστά για να έρθει από κοντά ο Ποντένσε να μειώσει σε 3-1.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ακπομ βρέθηκε απέναντι από τον Σα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς πρόλαβε και έδιωξε με προβολή ο Ζιλ Ντίας.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Ισπανός Χιλ Μανθάνο που «κιτρίνισε» τους Βούκοβιτς, Γκερέρο, Σάκχοφ, Τοροσίδης, Ελ Καντουρί.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (80’ Γιαννούλης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (53’ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (84’ Πέλκας), Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Ακπομ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης, Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο (46’ Καμαρά), Χριστοδουλόπουλος (46’ Ζιλ Ντίας), Ποντένσε, Φορτούνης (76’ Χασάν), Γκερέρο.