Ομογένεια

Lamar Hunt Open Cup: Με 11-10 στη «ρωσική ρουλέτα» η πρόκριση του Γκρικ Αμέρικαν

20 Σεπτεμβρίου 2022

Σε ένα παιχνίδι που θα θυμούνται όλοι για πολλά χρόνια ο Γκρικ Αμέρικαν πήρε την πρόκριση στον 2ο γύρο του Lamar Hunt Open Cup. Ο «Ιστορικός» μετά από ισόπαλο 2-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, 3-3 στην παράταση και 11-10 (!) στα πέναλτι έκαμψε την αντίσταση Region 1 Amatuer Champions Newtown Pride και πήρε θριαμβευτικά την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μορφή του αγώνα ο Kurt Cameron που στο ντεμπούτο του με την ομάδα σημείωσε και τα τρία γκολ!

Ο επόμενος αγώνας για τη β’ προκριματική φάση του Κυπέλλου θα διεξαχθεί την Κυριακή 16 Οκτωβρίου στο Πανεπιστήμιο Hofstra -στις 5pm- με αντίπαλο που δεν είναι ακόμα γνωστός. Πάντως όπως ενημέρωσε η διοίκηση του Γκρικ Αμέρικαν «ο αγώνας μας και πάλι θα μεταδοθεί ζωντανά στους λογαριασμούς μας στα social media». Αξίζει να σημειωθεί πως αν ο Γκρικ Αμέρικαν κερδίσει τους δύο επόμενους γύρους, τότε η ομάδα θα μπει στην φάση του κυπέλλου όπου θα συμμετέχουν και ομάδες από το… MLS.

«Πετάει» από τη χαρά του ο Κουρτ Κάμερον. Ο «κίλερ» του Γκρικ Αμέρικαν πέτυχε και χατ τρικ και πανηγύρισε την πρόκριση της ομάδας. Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση ΓΚΡΙΚ ΑΜΕΡΙΚΑΝ / Patrick doherty

Στα του αγώνα με την Newtown Pride τώρα, ο αντίπαλος άνοιξε πρώτος το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ομως η αντίδραση ήρθε άμεσα και στο 31’ έγινε το 1-1. «Δράστης» ο Kurt Cameron στο ντεμπούτο του με τους «Ελληνες», όταν ο Sebas Goicochea σούταρε από την κορυφή της περιοχής, ο τερματοφύλακας του Newtown έδιωξε αλλά η μπάλα πήγε στα πόδια του Kurt που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και η Newtown «παγώνει» και πάλι την ομογενειακή ομάδα πετυχαίνοντας το 2-1 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 80ό λεπτό ο Peter Meyers έπιασε ένα τρομερό σουτ που ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Newtown να διώξει αλλά ο Kurt Cameron που καιροφυλακτούσε με κεφαλιά έφερε το ματς ξανά στα ίσια, 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στην παράταση ο James Greco με τη μπάλα στα πόδια μπήκε από τη δεξιά πλευρά και έβγαλε μία χαμηλή κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Newtown, «συστημένη» στα πόδια του Kurt. Ο «κίλερ» του «Ιστορικού» μπήκε στην περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ και έδωσε, για πρώτη φορά, προβάδισμα στον Γκρικ Αμέρικαν, με 3-2.

Ο «Ιστορικός» κρατούσε το υπέρ του σκορ αλλά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης (124ο λεπτό) η Newtown βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και οδήγησε το παιχνίδι στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Ο Ρίτσαρντ Νέταλ δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του Γκρικ Αμέρικαν πριν την έναρξη του εντυπωσιακού αγώνα με την Newtown, που κρίθηκε υπέρ του «Ιστορικού» στη «ρωσική ρουλέτα». Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση ΓΚΡΙΚ ΑΜΕΡΙΚΑΝ / Patrick doherty

Εκεί, στη «ρωσική ρουλέτα» όλοι παίκτες ήταν αλάνθαστοι. Και τα 10 αρχικά πέναλτι ήταν εύστοχα για να φτάσουν οι ομάδες στο «1-1». Εκεί ο τερματοφύλακας της ελληνικής ομάδας, Patrick Seuffert απέκρουσε το 11ο πέναλτι των Newtowns και μάλιστα από τον τερματοφύλακά τους. Το 11ο και πιο κρίσιμο πέναλτι αφού θα έκρινε την πρόκριση εκτέλεσε ο John Sabal. Ο αρχηγός των «Ελλήνων» δεν λάθεψε, βρήκε δίχτυα κι έστειλε τον Γκρικ Αμέρικαν στον 2ο προκριματικό γύρο του Lamar Hunt Open Cup. Μία πρόκριση που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ποδοσφαιριστές του Ρίτσαρντ Νετάλ και του Σταύρου Ζωμόπουλου.

Ομως από χθες τα κεφάλια μέσα αφού την Τετάρτη (21/9) ο Γκρικ Αμέρικαν αγωνίζεται στο Hofstra (στις 9.00pm) για την 2η αγωνιστική του Eastern Premier Soccer League με αντίπαλο την ισόβαθμή του -στο πρωτάθλημα- ομάδα των Lansdowne Yonkers FC. Ενα παιχνίδι που «οι φίλοι της ομάδας μπορούν να παρακολουθήσουν από τους λογαριασμούς μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, εάν δεν μπορούν να φτάσουν στο γήπεδο», όπως ανακοίνωσε η διοίκηση του «Ιστορικού».

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).