Ομογένεια

Με «διπλό» στη 2η θέση ο Γκρικ Αμέρικαν

04 Οκτωβρίου 2022

Μία ακόμα νίκη, την 3η σε 4 παιχνίδια, πέτυχε ο Γκρικ Αμέρικαν, με 1-0 και μάλιστα στην έδρα της Scots-American AC, το Kearny Highschool της Νέας Ιερσέης και φιγουράρει στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο αγώνας, για το Metropolitan Conference της Eastern Premier Soccer League, ξεκίνησε με 18 λεπτά καθυστέρησης λόγω καθυστερημένης άφιξης των διαιτητών στο γήπεδο -τους έστειλαν σε λάθος γήπεδο. Μάλιστα τα πρώτα 15 λεπτά παίχτηκαν με έναν επόπτη γραμμών να απουσιάζει και ο «Ιστορικός» παραλίγο να το… πληρώσει αφού λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να σκοράρουν, που σε διαφορετική περίπτωση θα είχε καταλογιστεί οφσάιντ.

Ο άσος του Γκρικ Αμέρικαν, Νίκος Πετρίδης. Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση Γκρικ Αμέρικαν / Patrick Doherty.

Ο Μάθιου Βόουινκελ στο 26’ ανατράπηκε εντός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε σωστά την βούλα του πέναλτι. Ο «παθών» εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο «άγραφος» νόμος τον… τιμώρησε και έστειλε την μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 44ο λεπτό ο Μάθιου κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, όμως αυτή τη φορά ήταν πιο εύστοχος και με την λήξη του ημιχρόνου έγραψε το 0-1. Να τονιστεί πως οι της Scots-American διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή με αποτέλεσμα να δείξει 3 κίτρινες κάρτες και μάλιστα η μία για σπρώξιμο κατά του ρέφερι. Ο Γιώργος O’Malley αστόχησε σε κεφαλιά μετά από κόρνερ που χτύπησε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ οι «Σκωτσέζοι», στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, είχαν δοκάρι.

Ο άσος του Γκρικ Αμέρικαν, Γεράσιμος Μαγουλάς Φωτογραφία: Ευγενική παραχώρηση Γκρικ Αμέρικαν / Patrick Doherty.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Νίκος Πετρίδης αγωνίστηκε για δεύτερη φορά με τη φανέλα του «Ιστορικού» και πήγε πολύ καλά, ενώ ο Γεράσιμος Μαγουλάς έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι για τους «Ελληνες» και λίγο έλειψε να σκοράρει στο 80ό λεπτό. Και δύο Ελληνες παίκτες είναι πρόσφατες μεταγραφές από τον Παγκύπριο με τον Γκρικ Αμέρικαν να δηλώνει ικανοποίηση που έχει και τους δύο νεαρούς στην ομάδα. Ο Μαγουλάς θα αγωνιστεί στα εθνικά κύπελλα Ανω των 30 και στο ερασιτεχνών για τον Γκρικ Αμέρικαν, ενώ ο Πετρίδης στο κύπελλο ερασιτεχνών για την πρώτη ομάδα.

Επόμενος αγώνας για τον «Ιστορικό» στις 16 Οκτωβρίου στις 5pm στο Πανεπιστήμιο Hofstra κόντρα στην Lansdowne στο Lamar Hunt Open Cup. Η ομάδα δεν έχει αγώνα το επόμενο Σαββατοκύριακο λόγω ρεπό από το πρωτάθλημα.

Πολύ βαρύ είναι το κλίμα στις τάξεις της Εθνικής ομάδας μετά τον αποκλεισμό από το Euro 2024 καθώς κανείς από τους διεθνείς δεν μπορεί να χωνέψει πως η «γαλανόλευκη» έχασε στο παιχνίδι με την Γεωργία στην Τιφλίδα τη μοναδική ευκαιρία που της παρουσιάστηκε για να επιστρέψει μετά από 10 χρόνια σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.