Ομογένεια

Metropolitan Conference: Θρίαμβος και πρόκριση για τον Γκρικ Αμέρικαν, 3-0 τους Lansdowne Yonkers FC

Εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη που σήμανε και την πρόκριση στον τελικό πέτυχε ο Γκρικ Αμέρικαν επί της Lansdowne Yonkers FC με σκορ 3-0, στο πλαίσιο των μπαράζ στον όμιλο του Metropolitan Conference της Eastern Premier Soccer League. Ο «Ιστορικός» με το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό στα χέρια περιμένει τον αντίπαλό του από τον -Κυριακάτικο 4/6- ημιτελικό του Παγκυπρίου με την Zum Schneider. Ο τελικός -που βάσει προγράμματος, θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο- θα αναδείξει την ομάδα που θα προκριθεί στο Φάιναλ Φορ και ο νικητής αυτού θα είναι ο… μέγας πρωταθλητής της κατηγορίας Eastern Premier Soccer League.

Οι ποδοσφαιριστές του Γκρικ Αμέρικαν εφάρμοσαν κατά γράμμα τις εντολές του Νέταλ, έφτασαν στη νίκη – πρόκριση με 3-0. Φωτογραφία: Γκρικ Αμέρικαν.

Σε μία δύσκολη έδρα, όπως το Tibbetts Brook Park, και κόντρα σε μία πολύ μεγάλο ομάδα όπως η Lansdowne Yonkers FC ο Γκρικ Αμέρικαν κατέβηκε αποφασισμένος να κάνει το πρώτο μεγάλο βήμα, και τα κατάφερε με ένα δίκαιο και καθαρό αποτέλεσμα. Ο «Ιστορικός» ήταν καλύτερος από τους Ιρλανδο-Αμερικανούς και πήρε μία παλικαρίσια νίκη – πρόκριση. Αντιγράφοντας την παλιά καλή Μίλαν, που με… μικροχειρουργική μέθοδο κέρδιζε τα παιχνίδια ο Γκρικ Αμέρικαν έβγαλε νοκ άουτ την Lansdowne Yonkers FC, ουσιαστικά μέσα σε 6 λεπτά. Μία νίκη που θα δώσει στον «Ιστορικό» την αισιοδοξία και την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται εν όψει του τελικού του Metropolitan Conference.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Tibbetts Brook Park, η ομογενειακή ομάδα περιορίστηκε σε ένα αμυντικό παιχνίδι, χωρίς καθαρούς επιθετικούς προσανατολισμούς. Προτίμησε να δώσει μέτρα στους αντιπάλους της, οι οποίοι αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν έδειχναν να απειλούν σοβαρά την εστία του Γκρικ Αμέρικαν. Στο 18’ ήταν η πρώτη καλή στιγμή του Γκρικ Αμέρικαν όταν σε τετ α τετ το σουτ του Ρόμπινσον βρήκε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους, της Lansdowne Yonkers έγινε στο 35’ όταν ένα καλοχτυπημένο φάουλ, κατέληξε λίγα εκατοστά εκτός εστίας. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα έπαιρναν την άγουσα για τα αποδυτήρια χωρίς γκολ, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ένα χτύπημα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, βρήκε το κεφάλι του αρχηγού του «Ιστορικού» O’ Malley και εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Στην επανάληψη και ενώ οι ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, ο Γκρικ Αμέρικαν διπλασίασε τα τέρματά του, όταν στο 50’, σε μια εντελώς ανύποπτη φάση, ένα σουτ του Saeed κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο σώμα ενός αμυντικού, πήρε «περίεργη» τροχιά και βρίσκοντας εκτός θέσης τον τερματοφύλακα των Lansdowne Yonkers αναπαύτηκε στα δίχτυα τους, για το 0-2 της ομογενειακής ομάδας.

Μετά το 3-0 και την πρόκριση του Γκρικ Αμέρικαν στον τελικό, όπως ήταν φυσικό την πανηγύρισαν δεόντως με… φαγοπότι. Φωτογραφία: Γκρικ Αμέρικαν.

Τα δύο αυτά γκολ, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στην αρχή του δευτέρου «έκοψαν» τα πόδια των Ιρλανδό-Αμερικανών και ας είχαν μπροστά τους σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο. Βέβαια ανέβασαν την πίεση στο παιχνίδι τους, όμως δεν είχαν ουσία αφού οι κινήσεις τους ήταν περισσότερο βιαστικές, αγχωτικές και σπασμωδικές. Ουσιαστικά δεν το πίστευαν ούτε οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές και αυτό φαινόταν από τις πάσες τους.

Από την άλλη πλευρά ο Γκρικ Αμέρικαν, με τον αέρα του 0-2 δεν κλείστηκε πίσω, βγήκε μπροστά για ένα τρίτο γκολ, στηριζόμενος σε μία μεσαία γραμμή που βελτιώθηκε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο και δημιουργούσε αρκετές και καλές προϋποθέσεις για το 0-3. Και δικαιώθηκε. Στο 68’ ήρθε και το τρίτο γκολ, όταν ο Greco μπήκε πολύ δυναμικά από πλάγια αριστερά και παρά την πίεση του αμυντικού έπιασε έναν «κεραυνό» στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία. Το 0-3 και ο τρόπος που ήρθε το γκολ τελείωσε το ματς. Οι γηπεδούχοι απογοητευμένοι, ούτε σέντρα δεν ήθελαν να κάνουν, ενώ για τους «Ελληνες» μία απλή διαχείριση του σκορ ήταν υπεραρκετή για να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης.