Κύπρος

Nations League: Ηττα (5-1) της Κύπρου από το Κόσοβο

27 Σεπτεμβρίου 2022

Εφιαλτικό ήταν το βράδυ της Εθνικής Κύπρου στην Πρίστινα, δεχόμενη τη βαριά ήττα από το Κόσοβο με 5-1 τερματίζοντας στην τελευταία θέση του Β’ Ομίλου της Γ’ Κατηγορίας του Nations League, παρά την ήττα της Βορείου Ιρλανδίας από την Ελλάδα με 3-1. Η Εθνική μας είχε κάκιστη απόδοση, υπέκυψε στην ανωτερότητα των Κοσοβάρων που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο… Πλέον η Εθνική μας θα διεκδικήσει την παραμονή της, σε αγώνες μπαράζ με τον Γιβραλτάρ.

Ο Μουσλίγα άνοιξε το σκορ στο 22’, ο Ρουντάνι διπλασίασε το σκορ για τους γηπεδούχους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ μέσα σε έξι λεπτά στο β’ ημίχρονο πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Ρασάνι (46’) και Μουρίκι (52’), με τον Ρομπέρζ να πετυχαίνει στο 81’ το πρώτο του γκολ με την Εθνική μα αλλά ο Μουρίκι στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΣΟΒΟ: Ujkani, Hadergjonaj, Fazliji, Rrahmani, Rrudhani, Kryeziu, Muslija, Celina, Zeneli, Rashani, Muriqi.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κυριάκου (46’ Χαραλάμπους), Κάστανος (59’ Γκόγκιτς), Λοϊζου (46’ Χριστοφή), Πιέρος (72’ Κακουλλής), Τζιωνής (59’ Παπουλής).

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν ξεχωριστό για τον τερματοφύλακα του Αρη, Χουλιάν Κουέστα, καθώς πραγματοποίησε την 188η εμφάνιση του με τη φανέλα των «κίτρινων» και έγινε ο ξένος παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της ομάδας, ξεπερνώντας τον Αρτούρ Λεκμπέλο.