Διεθνή

NBA: Αλωσε το Madison Square Garden ο Antetokounmpo

10 Ιανουαρίου 2023

Οι Μιλγουόκι Μπακς δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Νικς, στο Madison Square Garden, βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 17 πόντους, όμως με ένα ακόμα double double του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατάφεραν να φύγουν νικητές από τη Νέα Υόρκη (111-107) και να επιστρέψουν στις νίκες. Μετά την «βαριά» εντός έδρας ήττα από τους Σάρλοτ Χόρνετς, σε ένα παιχνίδι που όλη η ομάδα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, οι Μιλγουόκι Μπακς έβγαλαν αντίδραση και έδειξαν μέταλλο μεγάλης ομάδας. Και όχι σε μια τυχαία έδρα, αλλά στο Madison Square Garden της Νέας Υόρκης. Παρά το μεγάλο παιχνίδι του Τζέιλεν Μπράνσον, που πήρε στις πλάτες του τους Νικς με 44 πόντους (επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ) 15/30 σουτ και 7 ριμπάουντ, τα «ελάφια» κατάφεραν να ελέγξουν το τέμπο στην τέταρτη περίοδο, να χτίσουν προβάδισμα και να το κρατήσουν ως το φινάλε του αγώνα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου είχε… στραβώσει για τα καλά για την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ. Οι Νικς είχαν τον έλεγχο του αγώνα και 5 λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου βρέθηκαν στο +17 (70-53). Από εκείνο το σημείο όμως τα «ελάφια» βρήκαν μεγάλα σουτ και με υπομονή στο παιχνίδι τους όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά έφεραν… τούμπα το ματς στην τέταρτη περίοδο. Με τη νίκη αυτή οι Μπακς ανέβηκαν στο 26-14, στο 40ό παιχνίδι τους στη σεζόν, πλησιάζοντας σε απόσταση… βολής τη 2η θέση της Ανατολής που βρίσκονται οι Μπρούκλιν Νετς. Στην αντίπερα όχθη, οι Νικς υποχώρησαν στο 22-20. Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε χάρη στην ηγετική παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που για ακόμα μια φορά έκανε το παιχνίδι των συμπαικτών του πολύ πιο εύκολο σε κάθε τομέα. Το κοντέρ για τον Greek Freak έγραψε 22 πόντους (6/15 σουτ, 1/3 τρίποντα, 9/12 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ του Madison Square Garden. O διεθνής φόργουορντ ήταν σημείο αναφοράς για την ομάδα του, όμως δεν ήταν μόνος πάνω στο παρκέ. Διότι είχε βοήθειες από τον συνεπή στην επίθεση Μπρουκ Λόπεζ (17π, 7ρ), τον x-factor Τζο Ινγκλς (17 πόντοι από τον πάγκο), τον clutch στα τελευταία λεπτά Τζρου Χόλιντεϊ (15π, 9ασ) και τον Πατ Κόνατον (11π, 11ρ, 4ασ). Οι Νικς, πέραν του Μπράνσον που ήταν… on fire είχαν στηρίγματα στους Τζούλιους Ραντλ (25π, 16ρ, 9/29 σουτ) και Ιμάνουελ Κουίκλι (23π με 9/13 σουτ), όμως δεν βρήκαν άλλες λύσεις στην επίθεση.

Οι Κινγκς ήταν ανώτεροι και κέρδισαν εύκολα τους Μάτζικ με 136-111 στο Σακραμέντο. Οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τα… θεμέλια για τη νίκη (72-52 στο ημίχρονο) και έφτασαν χωρίς ιδρώτα στο τελικό 136-111. Ο Χάρισον Μπαρνς ξεχώρισε με 30 όντους και 11/13 σουτ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ντομάντας Σαμπόνις με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Πάλεψε από τους ηττημένους ο Πάολο Μπανκέρο (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Οι Λέικερς αγωνίστηκαν χωρίς τους ΛεΜπρόν – Ντέιβις και οι Νάγκετς έφτασαν σε εύκολη νίκη (122-109). Με τους Νίκολα Γιόκιτς (14 πόντοι, 16 ασίστ, 11 ριμπάουντ, 6/6 σουτ) και Τζαμάλ Μάρεϊ (34 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να πρωταγωνιστούν, οι Νάγκετς κυριάρχησαν και έφτασαν εύκολα στη νίκη (, η οποία τους κρατάει στη πρώτη θέση της Δύσης. Οι Λέικερς αγωνίστηκαν χωρίς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Αντονι Ντέιβις, με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να παλεύει (25 πόντοι, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ), χωρίς πάντως να φτάνει σε κάποιο αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες για τους Νιού Ορλινς Πέλικανς, που αντιμετώπισαν τους Ουάσιγκτον Ουίζαρντς, στην DC και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (132-112). Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έδωσε τον ρυθμό και οι Πέλικανς πήραν αυτό που ήθελαν. Η ομάδα του Ουίλι Γκριν αντιμετώπισε τους Ουίζαρντς, στην Capital One Arena και έχοντας τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Μια νίκη που ανέβασε τους «πελεκάνους» στο 25-16. Ο ΜακΚόλουμ μέτρησε 24 πόντους με 12/21 σουτ και 5 ριμπάουντ, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να ακολουθεί με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ. Καθοριστική και η παρουσία του Νάτζι Μάρσαλ με 18 πόντους και 4 ασίστ. Από πλευράς Ουίζαρντς, που υποχώρησαν στο 17-24, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις μέτρησε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Κάιλ Κούζμα να προσθέτει 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, όμως αμφότεροι δεν ήταν αρκετοί για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πραγματοποίησε ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση (32π, 8ρ, 7ασ) και οι Μπόστον Σέλτικς συνέχισαν την εξαιρετική πορεία τους, επικρατώντας των Σικάγο Μπουλς με 107-99. Φέτος οι Σέλτικς μοιάζουν ικανοί να κάνουν ότι δεν κατάφεραν πέρυσι, να φτάσουν στον τίτλο. Και φροντίζουν να το επιβεβαιώνουν σε κάθε παιχνίδι. Η ομάδα του Τζοέ Μαζούλα υποδέχτηκε τους Μπουλς και κατάφερε να προσθέσει ακόμα μια νίκη στη συλλογή της. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που μέτρησε 32 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 10/21 σουτ, οδηγώντας την ομάδα του εκ του ασφαλούς. Καθοριστική η παρουσία του Γκραντ Ουίλιαμς με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Τζέιλεν Μπράουν. Από πλευράς Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να καταγράφει ένα ακόμα double double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους με 6/9 σουτ είχε ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν.