Διεθνή

NBA: Νίκες για Nets, Pistons, Atlanta

04 Μαρτίου 2021

Ο Χάρντεν γύρισε στο γήπεδο που λατρεύτηκε, στο Χιούστον, αλλά «πλήγωσε» τους Ρόκετς, οι Πίστονς επικράτησαν των Ράπτορς και οι Χοκς των Μάτζικ, στο ντεμπούτο του Νέιτ ΜακΜίλαν στον πάγκο της Ατλάντα.

Οι Πέισερς χρειάστηκαν να κάνουν την ανατροπή στο τελευταίο δωδεκάλεπτο για να πάρουν τη νίκη (114-111) απέναντι στους Καβαλίερς. Μπορεί ο Μάλκολμ Μπρόγκντον να πέτυχε 29 πόντους, ωστόσο ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ, με το εντυπωσιακό triple double του, έκλεψε την παράσταση. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 13 ασίστ και 10 κλεψίματα! Εχασε για ένα κλέψιμο την ισοφάριση του σχετικού ρεκόρ που κρατάει από το 1999 (το έχει ο Κένταλ Γκιλ των Νετς), ωστόσο κατέγραψε την καλύτερη επίδοση σε ένα ημίχρονο, αφού στο πρώτο έκλεψε την μπάλα 9 (!) φορές. Για τους Καβαλίερς των 26 λαθών, ο Κόλιν Σέξτον μέτρησε 32 πόντους, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Τζάρετ Αλεν 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε πράματα και θάματα στο παρκέ και οι Σίξερς… πρόσφεραν στους Τζαζ τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους (131-123)! Εμοιαζε με μία άτυπη αναμέτρηση για να ξεκαθαρίσει ο καλύτερος. Ο πρώτος της Ανατολής συνάντησε τον πρώτο της Δύσης. Με το ματς να κρίνεται, όπως θα άρμοζε σε ένα τέτοιο ματς, στην παράταση. Και η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ο Τζοέλ Εμπίντ. Ο σέντερ των Σίξερς συνεχίζει σε διάθεση MVP, έχοντας 40 πόντους και 19 ριμπάουντ! Και μαζί το τρίποντο που οδήγησε το ματς στην παράταση! Ο Τομπάις Χάρις πρόσθεσε 22 πόντους και ο Μπεν Σίμονς 17 πόντους και 6 ασίστ. Για τη Γιούτα, η οποία έχασε δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Ντόνοβαν Μιτσελ (ο οποίος αποβλήθηκε με 2 τεχνικές μισό λεπτό πριν το τέλος της παράτασης) σημείωσε 33 πόντους (12/34) και οι Κόνλεϊ, Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσαν από 18 πόντους.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν το πρόσωπο του αγώνα. Κάθε επιστροφή στα… παλιά (ακόμη και αν αυτά μοιάζουν τόσο πρόσφατα) κρύβει μία καλή ιστορία. Ο Χάρντεν έκανε αυτό που συνήθιζε στο Χιούστον και πρωταγωνίστησε στη νίκη επί των Ρόκετς με 132-114. Ένα γεμάτο triple double (29π., 10 ριμπ., 14 ασιστ), μόνο που αυτή τη φορά το έκανε με άλλη φανέλα. Και ως αντίπαλος των Ρόκετς, Οι οποίοι πλέον μετρούν 13 συνεχόμενες ήττες και βρίσκονται στον… πάτο της Δύσης (14οι, 11-23). Το Μπρούκλιν, σε ένα ματς ακόμη δίχως τον Κέβιν Ντουράντ, βρήκε σκορ τόσο από τον Καϊρί Ιρβιγκ (29π.), τον Τζο Χάρις (19π., με 4/5 τριπ.) και τον Μπρους Μπράουν (17π.), ενώ οι Ρόκετς τα περίμεναν όλα από τους Ολαντίπο και Ουόλ που μέτρησαν 33 και 36 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Ζακ ΛαΒίν ήταν για ένα ακόμη ματς ασταμάτητος! Μία ακόμη εμφάνιση επιπέδου MVP! Ο φόργουορντ των Μπουλς και All Star τελείωσε το ματς με 36 πόντους (12/19 σουτ), 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ και είχε συμμετοχή στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, με ένα λέι απ και τέσσερις ελεύθερες βολές οδηγώντας τους «ταύρους» στη νίκη με 128-124. Ο Κόμπι Ουάιτ πρόσθεσε 25 πόντους (4/7 τρίποντα) και ο Θάντεους Γιανγκ άλλους 18. Οι Πέλικανς, οι οποίοι κυνηγούσαν σε όλο το ματς (-19 στο ημίχρονο και στο τέλος της 3ης) και επιχείρησαν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος (στην 4η σκόραραν 45 πόντους), είδαν τον Ζάιον Ουίλιαμσον να σκοράρει 28 πόντους (με 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ), αλλά να αστοχεί σε ένα κρίσιμο ζευγάρι βολών. Ο Ερικ Μπλέντσο μοίρασε 10 ασίστ, ο Ινγκραμ μέτρησε 21 πόντους και ο Ρέντικ 22.

Οι Ατλάντα Χοκς με 32 πόντους του Τρέι Γιανγκ πήραν την πρώτη νίκη τους με τον Νέιτ ΜακΜίλαν στον πάγκο τους (115-112). Ο Νίκολα Βούτσεβιτς για το Ορλάντο μέτρησε 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Οι Πίστονς (χωρίς τον Γκραντ) εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Ράπτορς (Ανουνόμπι, Σιάκαμ) με το ρόλο του προπονητή για ένα ακόμη ματς να αναλαμβάνει ο Σέρτζιο Σκαριόλο, αφού ο Νικς Νερς είναι σε καραντίνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ελινγκτον με 25 πόντους, ενώ για τους Ράπτορς ο Νόρμαν Πάουλ είχε 36 πόντους!

Οι Χόρνετς πέτυχαν 135 πόντους απέναντι στους Τίμπεργουλβς και έφτασαν στην επικράτηση με 135-102. Ο Τέρι Ροζίερ μέτρησε 31 πόντους, ενώ για τη Μινεσότα ο Τάουνς τελείωσε με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Με ευρωπαϊκό σκορ (87-78) οι Μάβερικς (32/83 σουτ), χωρίς τον Ντόντσιτς, επικράτησαν των Θάντερ (29/87 σουτ). Την απουσία του Σλοβένου κλήθηκε να καλύψει ο Πορζίνγκις (19π.). Για την Οκλαχόμα, ο Γκίλτζιους – Αλεξάντερ είχε 15 πόντους με 5/15 σουτ! Ο Ντάμιαν Λίλαρντ το έκανε ξανά.

Με δικό του τρίποντο, 14 δεύτερα πριν το τέλος, οι Μπλέιζερς έφτασαν στη νίκη (108-106) επί των Ουόριορς. Ο Λίλαρντ το πήρε προσωπικά. Ξανά. Μέτρησε τους 8 τελευταίους πόντους των Μπλέιζερς, μαζί και με το (τελικά) νικητήριο τρίποντο. Οι Ουόριορς προηγήθηκε με 103-100 και 106-103, προτού αναλάβει δράση ο Λίλαρντ, ο οποίος τελείωσε με 22 πόντους και 6/17 σουτ. Ο Καρμέλο Αντονι, επίσης με ένα κρίσιμο τρίποντο, είχε 22 πόντους και ο Καντέρ ακόμη ένα double double με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ. Ο Στεφ Κάρι μέτρησε 35 πόντους (5/14 τρίποντα) και ο Αντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 14.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς, οι Λέικερς πάλεψαν χωρίς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς – Αντονι Ντέιβις, ωστόσο στο τέλος έχασαν από τους Κινγκς με 123-120. Ξεχώρισαν οι Μπάντι Χιλντ (29 πόντοι, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ) και ΝτεΑαρον Φοξ (23 πόντοι, 8 ασίστ) από τους νικητές, δεν έφτασε η προσπάθεια των Κάιλ Κούζμα (25 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Ντένις Σρέντερ (28 πόντοι, 9 ασίστ) και Μόντρεζλ Χάρελ (26 πόντοι, 12 ριμπάουντ) για τους ηττημένους.