Διεθνή

NBA: Νίκη των Bucks στην επιστροφή του Giannis

24 Ιανουαρίου 2023

Οι Μιλγουόκι Μπακς ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στη δράση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ντιτρόιτ Πίστονς, τους οποίους συνέτριψαν με το εμφατικό 150-130. Το παιχνίδι στην Little Caesars Arena του Ντιτρόιτ ουσιαστικά πήρε τον… δρόμο του από την πρώτη περίοδο. Εκεί όπου οι Μιλγουόκι Μπακς είχαν πατήσει το γκάζι, είδαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των Πίστονς και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Αυτό γιατί προηγήθηκαν με το επιβλητικό 24-49 μέσα στο Ντιτρόιτ καθαρίζοντας επί της ουσίας το παιχνίδι. Κι αυτό γιατί στα επόμενα 36 λεπτά όχι μόνο διατήρησαν τα ηνία, αλλά κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη κόντρα στους ουραγούς της Ανατολής. Με τη νίκη αυτή τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 30-17, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα, ενώ ταυτόχρονα διατήρησαν την επαφή τους με την δεύτερη θέση, όπου βρίσκονται οι Φιλαδέλφεια 76ερς με ρεκόρ 30-16. Από την άλλη πλευρά, οι Πίστονς που ήταν απογοητευτικοί σε ακόμα ένα παιχνίδι, υποχώρησαν στο 12-37, γνωρίζοντας τέταρτη διαδοχική ήττα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε τις βάσεις από την πρώτη περίοδο. Ο Greek Freak ήταν καταιγιστικός στο διάστημα αυτό, μετρώντας 20 πόντους με 6/6 σουτ, για να τελειώσει την αναμέτρηση με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8/15 σουτ και 11/17 βολές σε 26 λεπτά συμμετοχής, παρακολουθώντας τα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα από τον πάγκο. Ο Γιάννης δεν ήταν μόνος σε ακόμα ένα παιχνίδι, καθώς είχε βοήθειες από τους Μπρουκ Λόπεζ (21π, 4ρ), Μπόμπι Πόρτις (18π, 10ρ), Τζρου Χόλιντεϊ (16π, 7ασ, 2κλ), αλλά και τον Τζαβίν Κάρτερ που μέτρησε 15 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πάτησε παρκέ για 4 λεπτά μετρώντας 2 πόντους, 2 ριμπάουντ 1 ασίστ και 1/2 σουτ στο διάστημα αυτό. Βέβαια, δεν έλειψαν και τα απρόοπτα για τα «ελάφια» που είδαν τον Μπόμπι Πόρτις να αποχωρεί με τραυματισμό στο γόνατο και τις επόμενες μέρες αναμένεται να υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος. Από πλευράς Πίστονς, που ήταν απογοητευτικοί σε ακόμα ένα παιχνίδι, ξεχώρισε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους και 11/15 σουτ, με τον Τζέιλεν Ντούρεν να προσθέτει 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σαντίκ Μπέικ σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ ο Τζέιντεν Αϊβι είχε 12 πόντους και 11 ασίστ, όμως πέραν των τεσσάρων παικτών κανένας άλλος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ο Λάουρι Μάρκανεν συνέχισε με τον ίδιο… ρυθμό των τελευταίων αγώνων οδηγώντας την Τζαζ στη νίκη κόντρα στους Χόρνετς με 120-102. Ο Φινλανδός φόργουορντ σημείωσε το 5ο σερί double double με την Γιούτα αποδεικνύοντας ότι έχει πάρει για τα καλά τον ρόλο του ηγέτη στο Σολτ Λέικ Σίτι. Σε 32 λεπτά συμμετοχής, ο Μάρκανεν είχε 25 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε άλλους 18 πόντους με 8/16 εντός παιδιάς, ενώ οι Κόνλεϊ και Κέσλερ είχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Το… στατιστικό του αγώνα ήταν τα μόλις δύο εύστοχα τρίποντα των Χόρνετς, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με μόλις 2/16 σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα. Στα αξιοσημείωτα και η 4η επιστροφή του Γκόρντον Χέιγουορντ στην Γιούτα ως αντίπαλος της Τζαζ ο οποίος είχε 11 πόντους με 4/7 σουτ. Καλύτεροι για τη Σάρλοτ ήταν οι Ροζίερ (23π.) και Πλάμλι (18π.).

Οι Σακραμέντο Κινγς πραγματοποίησαν επιμέρους 33-10 στο τελευταίο 12λεπτο και διέλυσαν τους ελλιπέστατους Γκρίζλις με σκορ 133-100. Οπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η απουσία του Τζα Μοράντ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, επηρέασε και μάλιστα με το παραπάνω στους Γκρίζλις. Ειδικά στην τελευταία περίοδο, όταν και «κόλλησαν» στο σκοράρισμα, καθώς οι Κινγκς τους περιόρισαν μόλις σε 10 πόντους! Λογικό επόμενο να πάρει το Σακραμέντο τα ηνία του αγώνα και να φτάσει στην εύκολη επικράτηση απέναντι στο Μέμφις, το οποίο γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα του με αποτέλεσμα να χάσει σημαντικό έδαφος όσον αφορά την 1η θέση στην Δύση. Το Σακραμέντο είχε μοιράσει το σκοράρισμα, έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Κίγκαν Μάρεϊ και Χάρισον Μπαρνς οι οποίοι πέτυχαν από 20 πόντους ο καθένας. Ο Φοξ είχε από τη πλευρά του 17 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε ένα ακόμη triple double με 14 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Στον αντίποδα οι Γκρίζλις στερήθηκαν και τις υπηρεσίες του Στίβεν Ανταμς. Ο Ντεσμόντ Μπέιν σημείωσε 21 πόντους έχοντας επίσης 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ πέτυχε άλλους 19 πόντους με 3/6 τρίποντα.

Οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς είχαν 20/33 τρίποντα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Σπερς, τους οποίους και νίκησαν εύκολα με 147-127. Ακόμα θα… βρέχει τρίποντα στο Ορεγκον καθώς το Πόρτλαντ έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών με μια εμφατική νίκη απέναντι στο Σαν Αντόνιο. Με 20/33 τρίποντα και ποσοστό στο 61% ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο να αφήσουν και την παραμικρή ελπίδα στην ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς. Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για το 22-25 ρεκόρ των Μπλέιζερς, έχοντας 37 πόντους με 5/8 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 6/6 βολές και 12 ασίστ! Ο Σάιμονς είχε άλλους 26 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ ο Γιουσούφ Νούρκιτς έφτασε κοντά στο triple double με 25 πόντους (10/14 σουτ), 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Οι Σπερς έμειναν στο 14-33 και έχουν απομακρυνθεί πολύ από τη «ζώνη» του play in. Ο Κέλντον Τζόνσον με 20 πόντους και ο Τζέρεμι Σόχαν με άλλους 18 πόντους ήταν οι καλύτεροι της ομάδας τους.

Orlando Magic’s Cole Anthony (50) is fouled by Boston Celtics’ Luke Kornet, left, as he goes in for a shot during the second half of an NBA basketball game, Monday, Jan. 23, 2023, in Orlando, Fla. (AP Photo/John Raoux)

Οι Ορλάντο Μάτζικ σταμάτησαν το νικηφόρο σερί των Μπόστον Σέλτικς κερδίζοντας με 113-98, σε μια βραδιά που έκλεψε την παράσταση ο Τζόναθαν Αϊζακ ο οποίος επέστρεψε στα παρκέ ύστερα από 2.5 χρόνια! Ο χρόνος για τον Τζόναθαν Αϊζακ είχε σταματήσει στην «φούσκα» του Ορλάντο στις 2 Αυγούστου 2020, όταν και είχε υποστεί ρήξη αχιλλείου τένοντα! Εκτοτε έπρεπε να περιμένει 2.5 χρόνια και να περάσουν 211 ματς στο ΝΒΑ προκειμένου να αγωνιστεί ξανά με τη φανέλα των Μάτζικ. Κάτι που έγινε τη Δευτέρα (23/1) και συγκεκριμένα στο παιχνίδι του Ορλάντο με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Βοστόνη. Συγκεκριμένα πέρασε στο παρκέ ύστερα από πέντε λεπτά αγώνα και όπως ήταν λογικό και επόμενο, γνώρισε την αποθέωση από το κοινό στη Φλόριντα. Αξιοι συμπαραστάτες του ΝτεΡόζαν ήταν οι Νίκολα Βούτσεβιτς (14π., 17ριμπ.) και Πάτρικ Γουίλιαμς (18π., 10ριμπ.) ενώ «διψήφιοι» για τους νικητές ήταν επίσης οι Λαβίν (20π., 6ριμπ.), Καρούζο (12π.) και Γουάιτ (10π.). Στον αντίποδα, οι Τρε Γιανγκ και Ντεζούντε Μάρεϊ σημείωσαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν αγωνίστηκε για 1.000η φορά σε ματς του ΝΒΑ και οι Σικάγο Μπουλς επικράτησαν των Ατλάντα Χοκς εντός έδρας με 111-100 και θα ήταν… αμαρτία εάν και εφόσον δεν συνδύαζε το 1.000ο του ματς στο ΝΒΑ με νίκη! Ομως, ο ΝτεΡόζαν το… πήρε πάνω του και θέλησε να συνδυάσει το μοναδικό «milestone» της καριέρας του και νίκη των Μπουλς. Συγκεκριμένα αγωνίστηκε 37 λεπτά και μέτρησε 26 πόντους έχοντας 10/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ. Με αυτή τη νίκη το Σικάγο βρέθηκε στο 22-24 και παρέμεινε στην 10η θέση της Ανατολής, ενώ οι Χοκς βρίσκονται στο 24-24 και δύο ματς πίσω από την 6η θέση των playoffs.

Οι Χιούστον Ρόκετς έβαλαν… τέλος στο αρνητικό σερί των 13 ηττών και με τον Τζέιλεν Γκριν να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με 42 πόντους, επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 119-114. Συγκεκριμένα ήταν η δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων όταν οι Ρόκετς είχαν επικρατήσει των Μπουλς στο Σικάγο. Εκτοτε τους… πήρε η κάτω βόλτα καθώς γνώρισαν 13 συνεχόμενες ήττες μέχρι να καταφέρουν να χαμογελάσουν λιγάκι. Και αυτό χάρη στον Τζέιλεν Γκριν, ο οποίος χρειάστηκε να κάνει career high προκειμένου να «ξεκολλήσει» το Χιούστον από τις μόλις 10 νίκες! Το νούμερο «2» του draft το 2021 ήθελε να τερματίσει το αρνητικό σερί της ομάδας και το κατάφερε σημειώνοντας από 21 πόντους σε κάθε ημίχρονο. Συνολικά πέτυχε 42 πόντους σε 35 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 9/13 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος. Ο Σενγκούν πρόσθεσε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση στο φετινό του ενεργητικό με 21 πόντους (8/12 σουτ, 4/8 βολές), 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Ερικ Γκόρντον ακολούθησε με 14 πόντους. Πλέον το Χιούστον έχει 11-36 ρεκόρ ωστόσο παραμένει με το χειρότερο ρεκόρ σε ολόκληρο το ΝΒΑ. Για την Μινεσότα που βρέθηκε στο 24-25 και δύο ματς πίσω από την 6η θέση των playoffs, ο Εντουαρντς πέτυχε 31 πόντους με 6/10 τρίποντα, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Ράσελ είχε άλλους 30 πόντους με 6/12 τρίποντα και 7 τελικές πάσες, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ τελείωσε το ματς με double double (15π., 16ριμπ.)