Διεθνή

NBA: Νίκη των Lakers ήττα των Knicks

22 Νοεμβρίου 2021

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πήγε για μπάνιο από την τρίτη περίοδο στου αγώνα των Λέικερς με τους Πίστονς αφού αποβλήθηκε λόγω της αγκωνιάς του στον Αϊζάια Στιούαρτ που οδήγησε στο ξέσπασμα του αντιπάλου του, μία γενικευμένη σύρραξη και την αποβολή των δύο. Αυτό ήταν το ξυπνητήρι που χρειαζόντουσαν οι Λέικερς, οι οποίοι νίκησαν με 121-116 μέσα στο Ντιτρόιτ, επιστρέφοντας από το -17 της τρίτης περιόδου. Σε ένα περίεργο παιχνίδι, οι Λέικερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 99-82 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με το Ντιτρόιτ να έχει όλο το μομέντουμ. Στην τέταρτη περίοδο όμως όλα αυτά άλλαξαν, με τους Λέικερς να ροκανίζουν την διαφορά και τελικά να περνούν μπροστά (111-113) περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Πίστονς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά με το σκορ στο 116-1119 δεν εκδήλωσαν καν επίθεση, με τον Αντονι Ντέιβις να διαμορφώνει το τελικό σκορ στην συνέχεια με 2/2 βολές. Ο Ντέιβις ήταν και ο κορυφαίος των νικητών με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Καρμέλο Αντονι 18 πόντους. Για τους Πίστονς, ο Τζεράμι Γκραντ είχε 36 πόντους και ο Χαμίντου Ντιαλό 17 πόντους, ενώ ο Κέιντ Κάνινγκχαμ (Νο1 στο ΝΒΑ Draft 2021) είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ και έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία των Πίστονς που έκανε triple-double.

Εξαιρετικά αμφίρροπο το ματς των Πίστονς με τους Νικς καθώς  οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με δύο πόντους διαφορά (72-74). Οι Μπουλς όμως κατάφεραν να φύγουν με έξι πόντους διαφορά (100-94) 2:19 πριν από το τέλος του ματς, την οποία και διαχειρίστηκαν φτάνοντας τελικά στη νίκη με 109-103. Για το Σικάγο του 12-5 ο ΝτεΡόζαν είχε 31 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ο Λαβίν 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπολ 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τη Νέα Υόρκη του 9-8 ο ξεχώρισε ο Ραντλ που είχε 34 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπερκς είχε 13 πόντους.

Οι Σανς στηρίχθηκαν στο εκπληκτικό πρώτο δωδεκάλεπτο όπου σημείωσαν 48 (!) πόντους και προηγήθηκαν με 20 πόντους διαφορά (48-28) των Νάγκετς. Το Ντένβερ μείωσε στους 12 (70-58) ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και στους 9 (83-74) 6,5 λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί όμως το Φοίνιξ ανασυντάχθηκε και τρέχοντας σερί 22-4 ξέφυγε με +27 (105-78) και ουσιαστικά καθάρισε το ματς, που έληξε με μια άνετη νίκη του με 126-97. Εφτασε το ρεκόρ του στο 13-3 με τον Τζόνσον να έχει 22 πόντους, τον Αϊτον 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, τον Μπούκερ 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και τον Πολ 9 πόντους, 10 ασίστ.  Για το Ντένβερ του 9-8 ο Τζεφ Γκριν είχε 19 πόντους, ο Γκόρντον 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Πολ Τζορτζ με 29 πόντους οδήγησε τους Κλίπερς στη νίκη επί των Μάβερικς που στερήθηκαν τον Λούκα Ντόνσιτς. Οι Μάβερικς έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με τρεις πόντους διαφορά (19-22), ξέφυγαν και με εννιά (30-39) 4:54 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Κλίπερς αντέδρασαν και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με την ελάχιστη εις βάρος τους διαφορά (46-47). Με τρίποντο του Τζορτζ πέρασαν μπροστά με την έναρξη του τρίτου δωδεκαλέπτου (49-46), ξέφυγαν και με εννιά πόντους (61-52) 7:17 πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, διαφορά με την οποία μπήκαν στην τελευταία περίοδο (71-62). Επτάμισι λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού το Ντάλας πλησίασε στο -3 (78-75) αλλά εκεί οι Κλίπερς έτρεξαν σερί 9-0 κι έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (87-75) πεντέμισι λεπτά πριν την τελευταία κόρνα. Νέα αντεπίθεση των Μάβερικς και πάλι η διαφορά στο -3 (88-85) στο 2:48, στο 1:03 δευτερόλεπτα βρέθηκαν εκ νέου σε απόσταση ενός τριπόντου (92-89), αλλά στο σημείο αυτό καθοριστικά καλάθια από Τζορτζ και Τζάκσον έδωσαν ανάσα επτά πόντων (96-89) στους Κλίπερς και τελικά τη νίκη με 97-91. Για τους Κλίπερς που έφτασαν στο 10-7, ο Τζορτζ είχε 29 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, ο Τζάκσον 23 πόντους, ο Ζούμ[πακ 16 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Μάβερικς του 9-7, απόντος Ντόνσιτς ο Πορζίνγκις είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μπράνσον 20 πόντους, 8 ασίστ.

Γουίγκινς και Πουλ πήραν την… μπαγκέτα από τον Στερ Κάρι και οδήγησαν τους ασταμάτητους Ουόριορς σε μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά επί των Ράπτορς. Οι Ουόριορς προηγήθηκαν ακόμα και με +20 (31-11) στην πρώτη περίοδο, η λήξη της τους βρήκε μπροστά με +12 (36-24). Δεν άλλαξαν πολλά στη δεύτερη περίοδο, το Γκόλντεν Στέιτ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (61-47). 4:27 πριν από το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (83-62) με τους Ράπτορς να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό τους και τελικά χωρίς πολλές δυσκολίες να φτάνουν στη νίκη με 119-104. Για το Γκόλντεν Στέιτ του 15-2 πια, σόου έδωσαν Πουλ (33 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίγκινς (32 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ο Κάρι είχε 12 πόντους, 8 ασίστ. Για τους Ράπτορς του 8-10, ο Σιακάμ είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο ΦανΦλιτ 17 πόντους, 7 ασίστ, ο Μπαρνς, 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ.