Κύπρος

Νίκη (1-0) της ΑΕ Λεμεσού επί της Βλάζνια

22 Ιουλίου 2021

Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 1-0 επί της Βλάζνια στο Τσίρειο με τέρμα του Τσέποβιτς.

Ο Σέρβος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε το τέρμα που έκρινε τον αγώνα, ενώ νωρίτερα η ομάδα της Λεμεσού είχε δύο δοκάρια με Τσέποβιτς και Εουλερ.

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με την Βλάζνια σταδιακά να αποκτάει τον έλεγχο του αγώνα, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να δημιουργήσει και να βγει σωστά στην επίθεση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο 19’ ο Jonuzi έκανε το συρτό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Σταδιακά και μετά το 20λεπτο η ΑΕΛ ανέβασε την απόδοσή της και είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Τσέποβιτς στο 34’ να έχει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε και δεύτερο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έουλερ στο 42’.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιγνίδι θα πήγαινε στην ανάπαυλα χωρίς τέρμα, ο Τσέποβιτς δεν λάθεψε από κοντά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, στέλνοντας στα αποδυτήρια την ομάδα του μπροστά με 1-0.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να εκμεταλλεύεται την κούραση που άρχισαν να βγάζουν οι φιλοξενούμενοι.

Στο 55’ ο Σάντος είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αλλά το κοντινό σουτ που επιχείρησε, απόκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Βλάζνια.

Οσο περνούσε η ώρα έπεφτε ο ρυθμός του αγώνα με την ΑΕΛ να είναι σαφώς καλύτερη, να δημιουργεί κάποιες φάσεις αλλά όχι τη μεγάλη ευκαιρία πέραν αυτής του Σάντος.

Η λήξη του αγώνα βρήκε την ΑΕΛ να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντικά νίκη που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μαζάν, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊξέιρα, Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (62’Ζντραφκόφσκι), Ριέρα (83’Γεωργίου), Τόρες (83’Μαΐντεβατς), Έουλερ (62’Πελέ), Τσέποβιτς.

ΒΛΑΖΝΙΑ: Zogovic, Gurishta, Adili, Krymi, Jonuzi (60’Latifi), Gjurgjevikj (87’Paloka), Kruja, Bulatovic, Imami, Kalezic (84’Fangaj), Çoba (60’Dilaver).

Με νίκες 2-1 από Εθνικό Αχνας και ΑΕΛ επί των Καρμιώτισσα και ΑΕΖ αντίστοιχα αλλά και ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στην Νέα Σαλαμίνα και τον Οθέλλο ξεκίνησαν τα πλέι οφ στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.