Κύπρος

Νίκη (1-0) της Ανόρθωσης επί της Πάφου (Βίντεο)

07 Νοεμβρίου 2021

Ενα γκολ του Νίκου Καλτσά στα τελευταία λεπτά του Α’ ημιχρόνου ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ανόρθωση την νίκη κόντρα στην Πάφο και να την ανεβάσει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Φωνές για δύο πέναλτι από την Πάφο που έμεινε στους 10 βαθμούς.

Χωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο στο «Παπαδόπουλος». Η Πάφος απείλησε πρώτη με τον Σεμέδο να πιάνει στο σουτ μέσα από την περιοχή στο 17’ αλλά τον Τζούρ να αποκρούει. Στο επόμενο λεπτό, μετά από κόρνερ ο Πάνιτς έβαλε την προβολή αλλά και πάλι ο Ισραηλινός κίπερ της Ανόρθωσης αρνήθηκε το γκολ. Ο Ουάρντα στο 34’ με μακρινό σουτ είχε την πρώτη τελική για την Ανόρθωση με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρούτκο.

Στο 43’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Καλτσά μετά την σέντρα του Κορέια και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0. Με σουτ του Βαλακάρι να αποκρούεται από τον Αρτυματά ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο στην Λάρνακα. Στο 55’ ο Λάζαρος έπιασε μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Πάφου.

Η Πάφος διαμαρτυρήθηκε δύο φορές για πέναλτι. Η πρώτη σε μαρκάρισμα του Αμπρατζουμιάν στον Σεμέδο στο 65’ αλλά και στο 79’ για χέρι του Αντωνιάδη στην περιοχή. Και στις δύο περιπτώσεις διαιτητής και VAR είπαν «παίζεται». Στο 88’ ο Μπαμπαγιάν δεν βρήκε στόχο και η μπάλα μετά το σουτ του κατέληξε άουτ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τζούρ, Αμπαρτζουμιάν (82’ Ιωάννου), Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια, Χουσμπάουερ (82’ Κορρέα), Αρτυματάς, Ουάρντα, Λάζαρος (75’ Αντωνιάδης), Καλτσάς (60’ Χριστοφή), Κατσαράβα (46’ Πόποβιτς).

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αϊλτον (80’ Φυλακτού), Κβίντα, Σεμέδο, Μπεριγκό (72’ Ν. Αουρέλιο), Ζάιρο, Μπάιριτς, Πάνιτς (64’ Φουρ), Πάγιτς, Ντράγκομιρ (46’ Πάντσεον), Βαλακάρι (80’ Μπαπαγιάν).