Διεθνή

Νίκη (2-1) του Μεξικό επί της Σαουδικής Αραβίας, αλλά εκτός 16άδας του Παγκοσμίου Κυπέλλου

30 Νοεμβρίου 2022

Μισή δουλειά έκανε το Μεξικό στο παιχνίδι του με τη Σαουδική Αραβία, ενώ εύκολα μπορούμε να πούμε πως… αυτοκτόνησε κι έμεινε εκτός 16άδας του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι «Τρι» νίκησαν στο 3ο και τελευταίο παιχνίδι του 3ου ομίλου αλλά μόνο με 2-1 και πετώντας πάρα πολλές ευκαιρίες στα σκουπίδια είδαν την Πολωνία που ηττήθηκε με 2-0 από την Αργεντινή να περνάει στους «16». Οι δύο ομάδες, Μεξικό και Πολωνία, ισοβάθμησαν με 4 βαθμούς στη 2η θέση και με το 2-0 οι «Τρι» είχαν το πάνω χέρι για την πρόκριση, αλλά δεν σημείωσαν το τρίτο γκολ, η Πολωνία δεν δέχθηκε τρίτο από την «αλμπισελέστε» και στο τέλος η Σαουδική Αραβία διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Στο Lusail Stadium του Λουσάιλ η «Τρι» ξεκίνησε δίνοντας φρενήρη ρυθμό στο παιχνίδι από το ξεκίνημα, αφού δεν της αρκούσαν απλά οι τρεις βαθμοί αλλά η νίκη με σκορ, προκειμένου να καλύψει τη διαφορά τερμάτων από την Πολωνία.

Κατά συνέπεια οι Μεξικανοί μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και μόλις στο 3ο λεπτό ο Αλ Οβάις έσωσε τους Σαουδάραβες στο τετ α τετ με τον Βέγκα, ενώ στο 25’ το σουτ του Πινέδα κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο άσος της ΑΕΚ έκανε εξαιρετική εμφάνιση δημιουργώντας αλλά και απειλώντας, όπως έκανε και στο 27’ με κεφαλιά-ψαράκι αλλά και στο 41’, όταν είδε την προσπάθειά του να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Τα πρώτα 45 λεπτά έληξαν χωρίς σκορ, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Χεράρδο «Τάτα» Μαρτίνο, που έφτασε στο 1-0 στο 47’ με τον Μάρτιν από κοντά, μετά από γύρισμα με «τακουνάκι» του Μόντες.

Ακόμη καλύτερα στη συνέχεια, έξι λεπτά αργότερα ο Σάντσες εκτέλεσε ένα φάουλ από τα 20-25 μέτρα… αλά Μέσι, σημειώνοντας ένα εκπληκτικό γκολ στο 53’, ενώ στο 56’ ακυρώθηκε γκολ του Λοσάνο (οφσάιντ).

Οι Μεξικανοί είχαν πια ίδιους βαθμούς και τέρματα με τους Πολωνούς (έχαναν 2-0 από την Αργεντινή) αλλά χρειάζονταν ακόμη ένα γκολ, δικό τους ή της… Αργεντινής, καθώς υστερούσαν των Ευρωπαίων στο Fair Play (λιγότερες κίτρινες κάρτες).

Προσπάθησαν να το βρουν με τον Μάρτιν στο 70ό λεπτό, αλλά το βολέ του σέντερ φορ της Αμέρικα κατέληξε μόλις άουτ. Κι ενώ ο χρόνος πίεζε, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ οι παίκτες του Μαρτίνο βρίσκονταν όλοι στην επίθεση, οι Σαουδάραβες μείωσαν στο τελικό 1-2 στο πέμπτο των καθυστερήσεων με τον Αλ Νταουσαρί και γλίτωσαν από το… έμφραγμα τους Πολωνούς.

Ο Αγγλος διαιτητής Μάικλ Ολιβερ «κιτρίνισε» τους Αλ Χασάν, Ταμπακτί, Αλ Σεχρί, Μαντού, Αλ Αμρί, Μπαχεμπρί και Ε. Αλβαρες.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλγκανάμ (88’ Μπαχεμπρί), Αλ Μπουλαχί (37’ Σαραχιλί), Αλ Αμρί, Ταμπακτί, Αλ Χασάν (46’ Μαντού), Αλ Μπιρακάν, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Νταουσαρί, Κανό, Αλ Σεχρί (62’ Αλομπούντ).

ΜΕΞΙΚΟ (Χεράρδο Μαρτίνο): Oτσόα, Σάντσες (88’ Κ. Αλβαρες), Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο, Ε. Αλβαρες (88’ Φούνες Μόρι), Τσάβες, Πινέδα (77’ Ροντρίγκες), Βέγκα (46’ Αντούνια), Λοσάνο, Μάρτιν (77’ Χιμένες).