Κύπρος

Ο Απόλλωνας 1-0 τον Εθνικό Αχνας

06 Δεκεμβρίου 2021

Με ένα γκολ που πέτυχε ο Ουέλινγκτον Νασιμέντο στο 83ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη με 1-0 επί του Εθνικού στο Δασάκι. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε δίκαια αυτή τη νίκη, έχοντας να αντιμετωπίσει τις πολλές απουσίες που είχε στο παιχνίδι.

Eνα μέτριο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Δασάκι. Ο Απόλλωνας από την αρχή, προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να βάλει πίεση στον Εθνικό. Είχε την κατοχή, αλλά δεν ήταν απειλητικός και υστέρησε στην τελική προσπάθεια. Από την πλευρά του ο Εθνικός αρκέστηκε στην άμυνα και προσπάθησε με κάποιες αντεπιθέσεις για να απειλήσει την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Ενδεικτικό της εικόνας του πρώτου μέρους, ήταν το γεγονός ότι δεν σημειώθηκε καμία μεγάλη φάση, παρά μόνο κάποια σουτ άστοχα. Eτσι, το 0-0 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλύτερος, πίεσε αρκετά τον Εθνικό και δημιούργησε φάσεις για να σκοράρει. Ωστόσο, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 63’, όταν το σουτ του Κολ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε λίγο έξω.

Στο 75’ η ομάδα της Λεμεσού είχε την μεγαλύτερη της φάσης στο παιχνίδι, καθώς το σουτ του Ψύχα μέσα από την περιοχή βρήκε στο δοκάρι. Ενώ, ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Αλμπάνη έφυγε λίγο έξω.

Η δικαίωση ήρθε στο 83ο λεπτό από ένα παίκτη που αμφισβητήθηκε έντονα, τον Ουέλινγκτον Νασιμέντο. Ο Ζράντι εκτέλεσε φάουλ και ο Βραζιλιάνος αμυντικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι και πήρε μία δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Χριστοδούλου, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Καρασάουκς (54’ Αράζ), Ντόλεζαλ (72’ Κουμής), Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Κυπριανού, Φλοριάν, Ταράσοφς, Χολ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Φιλιώτης, Γιοβάνοβιτς, Ουέλινγκτον, Σπόλιαριτς (59’ Τζουμ), Κολ, Ζράντι, Ιλιεφ (59’ Ιντζια), Αλμπάνης (87’ Αλεσάμι), Στορ (72’ Ψύχας).