Διεθνή

Οι Denver Nuggets έκαναν το 1-0 επί των Miami Heat στο NBA Finals

Οι Ντένβερ Νάγκετς στο Game 1 των τελικών του ΝΒΑ έδειξαν ότι δεν έχουν αντίπαλο σε αυτήν τη σειρά. Με τον Γιόκιτς να κάνει άλλη μια… μαεστρική εμφάνιση, τον Μάρεϊ να εμφανίζεται στα σημεία που έπρεπε και τους Μάικλ Πόρτερ Jr, Μπρους Μπράουν και Ααρον Γκόρντον να κάνουν τις «κρυφές» δουλειές στον αγώνα, οι «Σβώλοι» επικράτησε με 104-93 των Χιτ και προηγούνται με 1-0 στο ζευγάρι.

Η ομάδα του Μαλόουν, ήταν πιο φρέσκια, εντυπωσίασε σε αρκετά διαστήματα στο ματς, μετέφερε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα και έφτασε στη νίκη, δείχνοντας την ποιότητα και τη δυναμική της.

Ο Μπάτλερ ξεκίνησε «ζεστός» στο ματς και έκανε το 4-5 για τους Χιτ με πέντε προσωπικούς του πόντους. O Γκόρντον έκανε το 14-9, φτάνοντας τους οκτώ πόντους και αναγκάζοντας τον Σποέλστρα να καλέσει εσπευσμένα timeout στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Γκόρντον συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι και έγραψε το 22-14 στο 8’. Οι Νάγκετς πλήγωναν τους Χιτ συνεχώς μέσα στη ρακέτα στο πρώτο δωδεκάλεπτο.

Το Μαϊάμι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στον αμυντικό τομέα, όμως επιθετικά ο Αντεμπάγιο του έδινε συνεχώς ανάσες και μείωσε σε 39-31, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο, με τον Μαλόουν να καλεί timeout. Ο Μάρεϊ έκανε το… κομμάτι του και έγραψε το 43-35 στο 18’. Ο Γιόκιτς μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι των Νάγκετς και έφτασε από νωρίς τις οκτώ ασίστ. Ο Στρους τα… έσπαγε με 0/7 τρίποντα, με τους Νάγκετς να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 59-42. Στις 10 ασίστ ο «Joker» στο ημίχρονο και double-double.

Ο Αντεμπάγιο με δύο γρήγορα καλάθια έφτασε στους 20 πόντους και μείωσε σε 59-46, δείχνοντας ασταμάτητος. Oι Νάγκετς δεν πτοήθηκαν και ακολουθούσαν πιστά το πλάνο τους, με τον Γιόκιτς να κάνει το 68-53 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Μάρτιν και Στρους συνέχισαν να είναι άποντοι στο ματς, σπάζοντας τα καλάθια και οι Νάγκετς έφτασαν στο 74-55 με το τρίποντο του Κάλντγουελ-Πόουπ. O Mπράουν έκανε το 84-60, ένα λεπτό πριν λήξει η 3η περίοδος.

Ο Λάουρι με τρίποντο έδωσε… ζωή στους Χιτ και μείωσε σε 84-71 στο ξεκίνημα του τελευταίου δωδεκαλέπτου. Ο Γιόκιτς με όμορφη ασίστ και δύο βολές στη συνέχεια έγραψε το 88-74, οκτώ λεπτά για το τέλος. Οι Χιτ συνέχισαν να τα… σπάνε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, φτάνοντας τα 10/35. Ο Μπάτλερ με κάρφωμα έκανε το 92-80, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο Γιόκιτς έκανε το 96-82 και οι Χιτ δεν μπορούσαν να επιστρέψουν με τίποτα στο ματς.

Για τους νικητές, ο υπέροχος Γιόκιτς είχε triple-double με 27 πόντους, 14 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ο Μάρεϊ μέτρησε 26 πόντους με 10 ασίστ, ο Πόρτερ είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γκόρντον μέτρησε 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Αντεμπάγιο μέτρησε 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Βίνσεντ είχε 19 πόντους, ο Χάισμιθ 18 και ο Μπάτλερ έμεινε χαμηλά στους 13 πόντους.

Το Μαϊάμι τελείωσε την αναμέτρηση με 13/39 τρίποντα (0/9 ο Στρους), κάτι που φυσικά έπαιξε τον ρόλο του και στοίχισε στο σύνολο του Σποέλστρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Στρους – Μάρτιν – Ρόμπινσον είχαν μαζί 2/23 σουτ εντός παιδιά (0/10, 1/7, και 1/6 αντίστοιχα) Οι Χιτ είχαν μόλις 2 ελεύθερες βολές στο ματς.

Με μότο «Από το όνειρο στις πράξεις», ο ΑΠΟΕΛ παρουσίασε την Παρασκευή (29/3) σε συνέντευξη Τύπου στο ξενοδοχείο «Χίλτον» στη Λευκωσία τη συμφωνία και τις λεπτομέρειες για την κατασκευή του ιδιόκτητου γηπέδου που θα ανεγερθεί στην Κοκκινοτριμιθιά.