Ελλάδα

Ολυμπιακός: Παρέλαση (4-0) στον Βόλο

08 Ιανουαρίου 2023

Ενας σοβαρός και αποτελεσματικός Ολυμπιακός πέρασε σαν… σίφουνας (4-0)  από το Πανθεσσαλικό Στάδιο στο παιχνίδι του με τον Βόλο, παρουσία 15 χιλιάδων οπαδών του και συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος παίκτης των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Ινμπομ Χουάνγκ που σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ ενώ τα άλλα τρία τέρματα για την ομάδα του Μίτσελ τα σημείωσαν οι Μπιέλ (πέναλτι), Μπακαμπού και Ελ Αραμπί. Η ομάδα του Βόλου βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο και δεν μπόρεσε να προβάλει την παραμικρή αντίσταση, μένοντας μάλιστα για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι της μακριά από το γκολ.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μπιέλ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε δεν ήταν δυνατό για να μπλοκάρει ο Κλέιμαν. Οι Πειραιώτες είχαν μπει αρκετά δυνατά στο ματς και στο 4’ κέρδισαν πέναλτι όταν σε γύρισμα που έκανε από τα αριστερά ο Φορτούνης η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αλχο με αποτέλεσμα ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου να δείξει το σημείο του πέναλτι. Η εσχάτη των ποινών εκτελέστηκε εξαιρετικά από τον Μπιέλ στο 7’ καθώς έγινε εξέταση της φάσης από το VAR, με τον Ισπανό επιθετικό να διαμορφώνει το 0-1.  Οι Βολιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 15’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Πειραιωτών η μπάλα στρώθηκε στον νεαρό Μεταξά που έκανε ένα άστοχο σουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν ωστόσο την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού είχαν στο 20’ μια κεφαλιά του Χάμες μετά από σέντρα του Φορτούνη που μπλόκαρε ο Κλέιμαν, πέτυχαν λίγο μετά και δεύτερο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 22’ ο Ινμπομ Χουάνγκ έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου από τον Γκάτζι και αφού βρέθηκε στη συνέχεια λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βόλου, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» με το αριστερό, γράφοντας το 0-2. Στο 31’ ο Χάμες έπιασε ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής για να καταλήξει η μπάλα στην αγκαλιά του Κλέιμαν. Ο Ολυμπιακός απείλησε και στο 36΄, αλλά το σουτ που έπιασε ο ιδιαίτερα κεφάτος Μπιέλ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, το εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Βόλου. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας σημειώσει και τρίτο γκολ καθώς στο 45’ μετά από καλοζυγισμένη σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, ο Μπακαμπού έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου για το 0-3. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό σουτ με τον Μπαριέντος από μακρινή απόσταση που πέρασε λίγο άουτ.

O Μπακαμπού θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’) όταν βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν μετά από κάθετη πασά του Χάμες, αλλά πλάσαρε άουτ.

Οι Βολιώτες έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρησης το 54’ με τον Λούνα να μπαίνει στην περιοχή των Πειραιωτών από τα αριστερά και να πλασάρει τον Πασχαλάκη, όμως πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα πρόλαβε και την απομάκρυνε ο Ντόη. Στο 60’ ο Ολυμπιακός είχε τη μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει και τέταρτο γκολ όταν ο Ροντινέι έκανε το δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή για να χτυπήσει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν. Ο Βόλος είχε κι άλλη καλή στιγμή στο 65’ με τον Μεθκίδα που μόλις είχε μπει να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπιέλ έκανε  το σουτ από καλή θέση για να μπλοκάρει ο Κλέιμαν. Ο Ολυμπιακός παρά το ευρύ προβάδισμα που είχε στο σκορ, δεν… κατέβασε ταχύτητα και στο 75’ πέτυχε και τέταρτο γκολ (0-4) με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή από το Ελ Αραμπί που είχε περάσει πριν από τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο του αντί του Μπακαμπού.

Ο Παπαπέτρου έδειξε κίτρινες κάρτες στους Ντέλετιτς και Μπαριέντος.

ΒΟΛΟΣ:Κλέιμαν, Εσκοβάλ (86’ Σιέλης), Πίρινεν, Αλχο, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Γκάτζι (79’ Oυές), Ντέλετιτς (86’ Καρτάλης), Τσιρίνος (65’ Μεθκίδα), Κούτσιας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ (66’ Μαρσέλο), Εμβιλά(78’ Κασάμι), Χουάνγκ, Φορτούνης (72’ Μασούρας), Μπιέλ, Χάμες (66’ Σαμασέκου), Μπακαμπού (72’ Ελ Αραμπί).