Διεθνή

Ορθια (1-1) με Μπέιλ η Ουαλία κόντρα στις ΗΠΑ για το Παγκόσμιο Κύπελλο

21 Νοεμβρίου 2022

Ο Γκάρεθ Μπέιλ με εκτέλεση πέναλτι οκτώ λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου κράτησε όρθια (1-1) την Ουαλία στο παιχνίδι της με τις ΗΠΑ στο «Αχμάντ Μπιν Αλί»  του Αλ-Ραγιάν για την πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου του Μουντιάλ του Κατάρ. Οι Αμερικανοί ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκαν με τον Τίμοθι Γουεά, αλλά στην επανάληψη οι Ουαλοί αντέδρασαν και απέφυγαν την ήττα χάρις στο γκολ που πέτυχε ο αρχηγός τους.

Η ομάδα των ΗΠΑ μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα από τους Ουαλούς που έψαχναν να βρουν ευκαιρία να «βγάλουν» κάποια αντεπίθεση. Στο 9’ οι Αμερικανοί πλησίασαν δύο φορές κοντά στο γκολ. Πρώτα όταν μετά τη σέντρα του Γουεά, ο Ρόντον στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα με το κεφάλι την έστειλε προς την εστία της ομάδας τους για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Χένεσι. Στη συνέχεια της φάσης ο Σάρτζεντ έπιασε την κοντινή κεφαλιά για να καταλήξει η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας των Ουαλών.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο 36’ άνοιξαν το σκορ όταν ο Πούλισικ έβγαλε μια καταπληκτική κάθετη πάσα προς τον Γουεά ο οποίος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Χένεσι για το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι Ουαλοί «ανέβασαν» την απόδοσή τους από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους όμως  δυσκολεύονταν να απειλήσουν την εστία του Τέρνερ. Στο 65’ πάντως οι Ουαλοί πλησίασαν στην ισοφάριση όταν ο Ντέιβις έκανε την κοντινή κεφαλιά-ψαράκι για να πραγματοποιήσει μια δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ ο Τέρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μουρ έπιασε την κεφαλιά για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από την εστία των Αμερικανών.

Στο 81’ η Ουαλία κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζίμερμαν πάνω στον Μπέιλ, μέσα στην περιοχή των ΗΠΑ. Την εσχάτη των ποινών την εκτέλεσε ο ίδιος ο Μπέιλ και διαμόρφωσε ακριβώς στο 82’ το 1-1. Στο 89’ οι Ουαλοί πλησίασαν στην ολική ανατροπή με τον Τζόνσον να βγαίνει απέναντι από τον Τέρνερ και να σουτάρει για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των Αμερικανών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αμπντουλραχμάν Αλ-Γιασίμ από το Κατάρ. Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Ντεστ, ΜακΚένι, Μπέιλ, Μέφαμ, Ριμ και Ακόστα.

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (74’ Γιέντλιν) , Ζίμερμαν, Ανταμς, Ρόμπινσον, Μούσα (74’ Ακόστα) , ΜακΚένι (67’ Αάρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά (88’ Μόρις), Σάρτζεντ (74’ Ράιτ) .

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς (79’ Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (95’ Τόμας), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπάντου (96’ Μόρελ), Τζέιμς (46’ Μουρ).

Με στόχο τη νίκη που θα τον διατηρήσει δυνατά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, θα επιδιώξει ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της Κυριακής (13:30 ώρα Νέας Υόρκης) με την ΑΕΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.