Ομογένεια

Πολύτιμο «τρίποντο» για τον Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης

28 Οκτωβρίου 2021

Ο Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης στα πλαίσια των συνεχιζόμενων αγωνιστικών υποχρεώσεών του κέρδισε με σκορ 2-1 την NY Polet συνεχίζοντας με επιτυχία τις εμφανίσεις του στο δύσκολο πρωτάθλημα της 1ης κατηγορίας του Λονγκ Αϊλαντ Λιγκ.

Αν και με πολλές απουσίες βασικών παικτών λόγω τραυματισμών ή υποχρεώσεων στις κολεγιακές ομάδες, ο προπονητής της ομάδας Danny Diliberti κατέβασε ένα αρκετά ανταγωνιστικό σύνολο, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη -που τόσο πολύ χρειαζόταν.

Το ματς ξεκίνησε με παιχνίδι κέντρου, με λίγες πρωτοβουλίες όπου και οι δύο ομάδες πρόσεχαν τα «νώτα» τους. Πολλές οι μονομαχίες και η μία ομάδα περίμενε το λάθος της άλλης. Στο 10’ ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής από τον σέντερ φορ της ομάδας μας, Aragon κατέληξε μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 19’ όπου ο τερματοφύλακας των «Αρκάδων» έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση μετά από κοντινό σουτ μέσα στη μικρή περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα, στο 21’, το αριστερό μπακ του Αστέρα, Narayanan, έκανε επέλαση προς την αντίπαλη εστία, μπήκε στην περιοχή αλλά ανατράπηκε, με αποτέλεσμα να κερδίσει το καθαρό πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Colin Volpe και με επιτυχία έγραψε το 1-0 για τον Αστέρα. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλησε με την ελληνική ομάδα να κρατάει το μηδέν στην εστία της ώστε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Στη επανάληψη η NY Polet μπήκε πιο αποφασισμένη και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει μόλις στο 51’. Το 1-1 πλέον άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ανοιχτά και να διεκδικούν την νίκη με μεγαλύτερες αξιώσεις. Ο Αστέρας έφτασε κοντά στο γκολ στο 60’ όταν σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή κατέληξε άουτ. Από βέβαιο γκολ έσωσε την ομογενειακή ομάδα ο τερματοφύλακας Ghighimoc στο 64’. Το 2-1 για τον Αστέρα ήρθε στο 68’, όταν ο επιθετικός Aragon έπιασε φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για την ισοφάριση, όμως για μια φορά ακόμα ο τερματοφύλακας Ghighimoc κατέβασε τα ρολά και κράτησε το σκορ. Τα υπόλοιπα 20 λεπτά του αγώνα οι αντίπαλοι πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς επιτυχία, ενώ και ο Αστέρας δεν έκατσε με «σταυρωμένα χέρια» και απείλησε και για τρίτο γκολ προς τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο πάντα απαιτητικός προπονητής της ομάδας του Αστέρα αν και δεν έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του, ωστόσο τους έδωσε συγχαρητήρια για το χαρακτήρα που έδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και για τους πολύτιμους τρείς βαθμούς της νίκης. Καλύτερος παίκτης ο τερματοφύλακας Filip Ghighimoc, ο οποίος με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε τη νίκη. Πολύ καλή εντύπωση άφησε και ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος επιθετικός Κώστας Ακριβόπουλος.

Χάρη σε μια κεφαλιά – βολίδα του Τζουντ Μπέλιγχαμ η Εθνική Αγγλίας έκανε νικηφόρο ποδαρικό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2024, επικρατώντας στο ντέρμπι της πρεμιέρας του 3ου ομίλου της Σερβίας με 1-0.

Εκκλησία

ΒΟΣΤΩΝΗ. Εκλέχτηκε την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 από τη Σύνοδο του Φαναρίου, ο Επίσκοπος Σασίμων Κωνσταντίνος (Μώραλης) Μητροπολίτης Ντένβερ, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο και όπως είχε εξαγγείλει ο «Ε.

ΑΠΟΨΕΙΣ

Είδε συγχωριανούς του, που τους κρέμασαν στους φανοστάτες της πλατείας της Καλαμάτας.

ΑΘΗΝΑ. Σε μία λαμπρή τελετή με άρωμα Ελλάδας και Γαλλίας παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα το απόγευμα της Παρασκευής στην οικοδέσποινα των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων.