Κύπρος

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου η ΑΕ Λεμεσού, 1-1 με Νέα Σαλαμίνα

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Αμμόχωστος» και σε συνδυασμό με τον 1-0 του πρώτο αγώνα, η ομάδα της Λεμεσού πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Ο Ντεγουέστ στο 19’ άνοιξε το σκορ για τος φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Τσίκο στο 26’.

Μόλις στο 3’ ο Παπαφώτης απείλησε τον Μελίσσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ήταν άστοχος. Η ΑΕΛ στο 11’ βρήκε νέα ευκαιρία με τον Κατσανίκλιτς να πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας από καλή θέση μέσα από την περιοχή.

Στο 19’ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Ντεγουέστ όταν μετά από σέντρα του Τζάλμα από τα δεξιά βρέθηκε μόνος στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, κατέβασε και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

Η απάντηση της Νέα Σαλαμίνας ήταν γρήγορη και στο 26’ μετά την σέντρα του Λέουκο που είχε περάσει στον αγώνα ένα λεπτό πιο πριν, ο Τσίκο με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ολιβέιρα για το 1-1.

Ο Κατσανίκλιτς στο 33’ έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

Δεν είχε τον ίδιο ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος» με την Νέα Σαλαμίνα να ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και την διάθεση να επιτεθεί.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 57’ με τον Κατσανίκλιτς να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 72’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ντορεγκαράι όμως ο βοηθός ύψωσε σωστά το σημαιάκι για οφσάιντ.

Η Νέα Σαλαμίνα παρά το ότι είχε την κατοχή, δεν βρήκε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και την πρόκριση να πηγαίνει στην ομάδα της Λεμεσού.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Αδωνη (25’ Λέουκο), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (71’ Κλίμοβιτς), Τσίκο, Μάντζεκ (84’ Φελίπε), Καρλίτος (84’ Τιάγκο), Μποτεάκ (71’ Σαλαλίχ), Ντορεγκαράι, Οφόρι.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Ντεγουέστ, Χάσα, Νταβόρ, Παπαφώτης (55’ Τσιμπόλα), Παντελή, Κατσανίκλιτς, Τσέρνιχ (72’ Μιραλάς), Τζάλμα, Ρόμο (72’ Μπεραχίνο).

Πολύ βαρύ είναι το κλίμα στις τάξεις της Εθνικής ομάδας μετά τον αποκλεισμό από το Euro 2024 καθώς κανείς από τους διεθνείς δεν μπορεί να χωνέψει πως η «γαλανόλευκη» έχασε στο παιχνίδι με την Γεωργία στην Τιφλίδα τη μοναδική ευκαιρία που της παρουσιάστηκε για να επιστρέψει μετά από 10 χρόνια σε μια μεγάλη διοργάνωση.