Κύπρος

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, 1-1 στην Ανόρθωση

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την έκπληξη και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του κυπέλλου Coca Cola αφήνοντας εκτός την Ανόρθωση! Μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Μακάρεο, με την ισοπαλία 1-1 στον επαναληπτικό πήρε το εισιτήριο πρόκρισης.

Στο 7ο λεπτό ο Πεχλιβάνης άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Αντονίν στο 89ο λεπτό έκανε το 1-1 για την Ανόρθωση.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ολυμπιακός πάγωσε το «Παπ» όταν ο Πεχλιβάνης βρέθηκε πίσω από την άμυνα και με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1!

Στο 11’ χρειάστηκε ο Λόρια σε ένα μακρινό σουτ του Κυριάκου με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να πέφτει και να μαζεύει, ενώ 2 λεπτά μετά ο Ψύχας με ωραίο πλασέ ανάγκασε τον Λόρια σε νέα απόκρουση, αυτή την φορά με πιο ψηλό βαθμό δυσκολίας.

Στο 15ο λεπτό ο Μραζ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μολ ήταν σε σωστή θέση και μάζεψε εύκολα.

Ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς στο 26ο λεπτό προχώρησε σε αλλαγή ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Τεχέρα και αποσύροντας τον Ιωάννου, σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα.

Στο 32ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Γκερέρο στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά με τον Μολ να αποκρούει ενστικτωδώς. Στο 43ο λεπτό ο Φερέιρα σύγκλινε από τα αριστερά, έκανε το σουτ αλλά ο Μολ μάζεψε εύκολα.

Στο 45ο λεπτό ο Χαρογιάν έκανε τραγικό λάθος, ο Κορομά μπήκε στην φάση και έχασε τεράστια ευκαιρία αφού μπροστά από τον Λόρια τον… σημάδεψε.

Στην επανάληψη ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς απέσυρε τον Χαρογιάν και έριξε στο παιχνίδι τον Αρτυματά σε ρόλο στόπερ.

Στο 47’ ο Φερέιρα πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και δεν δυσκόλεψε τον Μολ. Η Ανόρθωση στο 55ο λεπτό έχασε νέα ευκαιρία με τον Μραζ να πιάνει την κεφαλιά και τον Μολ να μαζεύει. Στο 67’ο Παρούτης έκανε ένα σουτ, αλλά και πάλι ο Μολ είπε όχι.

Στο 71’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Σλόγκαρ έφυγε τετ-α-τετ με τον Λόρια, ο οποίος σταμάτησε το σουτ του κάνοντας σπουδαία απόκρουση. 2 λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία, αλλά ο Λόρια απέκρουσε κοντινή κεφαλιά.

Στο 76’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μολ μάζεψε. 2 λεπτά μετά ο Αντονίν από το ύψος του πέναλτι έκανε το κοντρόλ και τέλειωσε υπό πίεση την φάση, αλλά ο Μολ ήταν σε σωστή θέση και σταμάτησε το σουτ.

Στο 88ο λεπτό ο Αρτυματάς έπιασε ένα σουτ από απόσταση, με τον Μολ να πέφτει και να μαζεύει και να κρατά και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ.

Στο 89ο λεπτό ο Αντονίν μετά από εκτέλεση φάουλ, από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, κάνοντας το 1-1 και βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι!

Στο 92’ ο Μραζ έκανε γυριστό σουτ στην περιοχή με τον Μολ να μαζεύει και πάλι! 2 λεπτά μετά ο Γιακουμάκης από καλή θέση έκανε ένα κακό σουτ με τον Λόρια να μαζεύει εύκολα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Χάρογιαν (46’ Αρτυματάς), Μπαϊσίνιο (70’ Χριστοφή), Αντωνιάδης, Σάμπο (70’ Νινγκά), Ιωάννου (27’ Τεχέρα), Γκερέρο, Φερέιρα (57’ Παρούτης), Αντονίν, Μραζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Γκόρουπετς, Μουχτάρης, Εσελινγκ, Κυριάκου, Νάνι (72’ Δόσης), Καλίλι (82’ Χέντρικς), Αλσέους, Ψύχας (65’ Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (65’ Γιακουμάκης), Κορομά (82’ Μπάρντι).

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν ξεχωριστό για τον τερματοφύλακα του Αρη, Χουλιάν Κουέστα, καθώς πραγματοποίησε την 188η εμφάνιση του με τη φανέλα των «κίτρινων» και έγινε ο ξένος παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην ιστορία της ομάδας, ξεπερνώντας τον Αρτούρ Λεκμπέλο.