Ελλάδα

Στις 16 προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη: «Είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα»

26 Ιουλίου 2021

ΤΟΚΙΟ. Η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε με νίκη στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε σήμερα εύκολα, στο 2ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο την Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία, με 2-0 σετ και συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά, παίρνοντας την πρόκριση για τις «16» της κορυφαίας αθλητικής διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη, μίλησε μετά τον αγώνα για την πρώτη εμπειρία της σε Ολυμπιακούς: «Είναι μία μοναδική εμπειρία. Είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα για μένα. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που είμαι εδώ, αγαπώ πολύ την Ελλάδα και να την εκπροσωπώ σε αυτήν τη διοργάνωση είναι κάτι το απίστευτο. Χαίρομαι πολύ που μπόρεσα και έφτασα εδώ», τόνισε σχετικά και σε ερώτηση για την αγωνιστική της κατάσταση, δήλωσε:

«Αγωνιστικά και στα δύο ματς, δεν έχω κάνει κάτι το φοβερό. Έκανα ό,τι έπρεπε για να κερδίσω, αλλά νομίζω ότι όταν το θες πάρα πολύ και παίζεις με πολλή ψυχή και καρδιά, αυτό ξεπερνάει και το αγωνιστικό επίπεδο. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που ξυπνούν νωρίς και με βλέπουν. Τους αγαπώ που μας στηρίζουν. Ελπίζω να τους κάνουμε πολύ περήφανους».

Στο τέλος η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μίλησε και για το κλίμα στο ολυμπιακό χωριό. «Είναι πολύ ιδιαίτερη η ατμόσφαιρα, είναι πολύ ωραία. Στην αρχή ήταν κάτι πρωτόγνωρο γιατί έχω συνηθίσει να βλέπω τα ίδια άτομα συνέχεια, αλλά μετά συνήθισα και μου άρεσε να βλέπω όλους αυτούς τους αθλητές. Δεν ξέρεις ποιος είναι ποιος, μπορεί ο άλλος να είναι ένας φοβερός αθλητής στο άθλημά του και να μην το γνωρίζεις! Γενικά περνάμε πολύ ωραία, χθες μου κάνανε και ένα πολύ ωραίο δώρο και κόψαμε και τούρτα για τα γενέθλια μου, γενικά είναι όλα υπέροχα».

Ιστιοπλοΐα: 2η η Καραχάλιου

Η Βασιλεία Καραχάλιου συνεχίζει τις καταπληκτικές εμφανίσεις στα νερά του Τόκιο και βρίσκεται σε τροχιά μεταλλίου στην κατηγορία Λέιζερ Ράντιαλ. Η 24χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε μια εξαιρετική δεύτερη ημέρα στα laser radial η οποία μετά από 4 κούρσες την φέρνει στη 2η θέση της γενικής κατάταξης!

Στην τρίτη ιστιοδρομία η Καραχάλιου τερμάτισε έκτη, ενώ αν και βρισκόταν αρκετά πίσω στην τέταρτη θέση με νωθρό ξεκίνημα , κατάφερε να την κερδίσει! Ετσι, με 9 βαθμούς ποινής είναι πίσω μόνο από την Νορβηγίδα Φλεμ Χόεστ (7 β.) και ήδη έχει «χτίσει» διαφορά από την 4η θέση που βρίσκεται η Ιταλίδα Ζενάρο με 21 βαθμούς. Αλλες έξι ιστιοδρομίες έμειναν στη κούρσα μεταλλίου, με την Καραχάλιου πλέον να είναι ανάμεσα στις διεκδικήτριες  για μετάλλιο καθώς μετρά μια πρώτη, μία δεύτερη και μία έκτη θέση σε 4 κούρσες, ενώ έχει διαγράψει μία στην οποία τερμάτισε 19η.

Οι προσπάθειες της 24χρονης ιστιοπλόου συνεχίζονται την Τρίτη στις 06:05, με τη δράση να μεταφέρεται από την Ενοσίμα στη Φουτζισάβα. Την Τρίτη θα διεξαχθούν δύο ιστιοδρομίες, την Πέμπτη ακόμη δύο, την Παρασκευή οι τελευταίες δύο και το Σάββατο είναι προγραμματισμένη η medal race.

Ο Βύρων Κοκκαλάνης συνεχίζει τις μάχες του στη κατηγορία RSX στο Τόκιο και τις πρώτες πρωινές τερμάτισε πέμπτος στην τέταρτη ιστιοδρομία, δυστυχώς δεν κατάφερε να τερματίσει στην πέμπτη και βρέθηκε στη δέκατη θέση στην έκτη ιστιοδρομία. Ο Κοκκαλάνης πλέον μετά το τέλος των 6 ιστιοδρομιών είναι στη 13η θέση της γενικής κατάταξης με 50 βαθμούς ποινής, υποχωρώντας 2 θέσεις σε σχέση με τη γενική κατάταξη της Κυριακής που ήταν 11ος. Η δράση για τον Ελληνα πρωταθλητή συνεχίζεται την Τετάρτη και μεταφέρεται από την Καμακούρα στη Φουτζισάβα για 3 ιστιοδρομίες. Την Πέμπτη οι ιστιοπλόοι επιστρέφουν στην Καμακούρα για τις τελευταίες 3 ιστιοδρομίες και το Σάββατο είναι προγραμματισμένη η medal race στην Ενοσίμα.

Δύο θέσεις κέρδισε η Κατερίνα Δίβαρη στην κατηγορία σκαφών RS:X γυναικών. Μετά τις έξι πρώτες ιστιοδρομίες είναι 21η με 97 βαθμούς ποινής. Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε τις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες της 2η μέρας των αγώνων στην κατηγορία σκαφών RS:X γυναικών η Κατερίνα Δίβαρη. Ετσι η Ελληνίδα αθλήτρια ανέβηκε στην 21η στην συνολική κατάταξη. Θυμίζουμε πως η Κατερίνα Δίβαρη μετά τις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες, στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες βρισκόταν στην 23η θέση με 38 βαθμούς ποινής, ενώ τη Δευτέρα (26/7) έφτασε τους 97 βαθμούς ποινής και ανέβηκε δύο θέσεις. Αναλυτικά τώρα. Στην 4η ιστιοδρομία, η Δίβαρη κατετάγη 20η, όπως και στην 5η, ενώ στην 6η ήταν 23η, την οποία και αφαίρεσε, καθώς ήταν η χειρότερή της. Συνολικά στα RS:X γυναικών μετέχουν 27 αθλήτριες και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 21η θέση της γενικής κατάταξης με 97 βαθμούς ποινής.

Κολύμβηση: Εκτός τελικού στα 100μ. ύπτιο ο Χρήστου

Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, αλλά μένοντας μακριά από το Πανελλήνιο ρεκόρ (52.77) που πέτυχε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100μ. ύπτιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής κολύμπησε σε 53.41 στον πρώτο ημιτελικό του αγωνίσματος (5ος) και βελτιώνοντας την επίδοση που είχε στον προκριματικό (53.77) κατέλαβε την 11η θέση στην τελική κατάταξη.

Στις δηλώσεις του λίγα λεπτά αργότερα δεν έκρυψε την πικρία του για την απώλεια του τελικού, γνωρίζοντας ότι ένας χρόνος κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (52.77) θα είχε υλοποιήσει τον αρχικό του στόχο. «Δεν τα πήγα όσο καλά περίμενα. Ηξερα ότι ο τελικός ήταν μέσα στις δυνατότητες μου. Με το ατομικό μου ρεκόρ θα βρισκόμουν μέσα στους οκτώ καλύτερους αθλητές του κόσμου. Δεν τα κατάφερα. Δεν πειράζει. Κρατάω ότι πήγα καλύτερα απ’ ότι πριν από 5 χρόνια στο Ρίο. Συνεχίζω την προσπάθειά μου για τις επόμενες κούρσες που θα έχω στο Τόκιο» τόνισε.

Σκοποβολή: Εμεινε 20ός ο Μαυρομμάτης

Σε άσχημη μέρα βρέθηκε τη Δευτέρα (25/7) ο Νίκος Μαυρομμάτης στους Ολυμπιακούς Αγώνες Τόκυο 2020, κλείνοντας την πρώτη μέρα με 70/75 (23, 24, 23). Την Τρίτη (26/7) παρά τη βελτιωμένη απόδοσή του, στις δύο τελευταίες σειρές του Σκητ ανδρών (24 + 25 = 49/50), ο 41χρονος αθλητής δεν πέτυχε το σκορ που χρειαζόταν για να διεκδικήσει την είσοδό του στον τελικό. Ουσιαστικά η απόδοση που είχε τη Δευτέρα στάθηκε καθοριστική. Ο Ελληνας Πρωταθλητής κατέλαβε την 20ή θέση με συνολικό σκορ (23+24+23+24+25) 119/125.

Ορεινή ποδηλασία: 35ος ο Ηλίας

Ο Περικλής Ηλίας πήρε κατάταξη στην 35η θέση στην Ορεινή Ποδηλασία (MTB) ολοκληρώνοντας τους 3 πρώτους γύρους αφού στον 4ο κλήθηκε από τους αγωνοδίκες να αποσυρθεί μην έχοντας πιάσει το όριο του 80% του χρόνου του πρωτοπόρου. Επόμενη παρουσία Ελληνα αθλητή σε αγώνισμα ποδηλασίας, είναι αυτή του Χρήστου Βολικάκη που θα αγωνιστεί στην πίστα, στο Omnium, την Πέμπτη 5 Αυγούστου.

Ξιφασκία: Αποκλεισμός για την Γκουντούρα

Αδοξο τέλος είχε η παρουσία της Δώρας Γκουντούρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Ελληνίδα αθλήτρια αντιμετώπισε την Γιαπωνέζα Μισάκι Εμούρα, αλλά ηττήθηκε με 15-8 στη σπάθη και αποκλείστηκε στη φάση των «32» της ξιφασκίας. Η 22χρονη Εμούρα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, κάνοντας το πρώτο χτύπημα, λυγίζοντας, παράλληλα, το ξίφος της. Η 24χρονη Γκουντούρα έπαιξε επιθετικά στους επόμενους πόντους, αλλά τους έχασε, με το σκορ να γίνεται γρήγορα  4-0. Στη συνέχεια, η Ελληνίδα αθλήτρια εκμεταλλεύτηκε άψογα το ύψος της, κάνοντας το 5-3. Η αποφασιστικότητα της Εμούρα ήταν εμφανής, καθώς πήρε το «πάνω χέρι» με 8-3. Η Γιαπωνέζα συνέχισε να ανοίγει την απόσταση στο κέντρο,  κάνοντας δύσκολα χτυπήματα και φτάνοντας στο 11-4. Στη συνέχεια, η Γκουντούρα είχε αντίδραση, προβάλλοντας τη μαχητικότητά της και κάνοντας το 11-7. Παρά την προσπάθειά της, η Ελληνίδα αθλήτρια δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 15-8.

Μία από τις συγκλονιστικότερες σειρές τελικών στην Ιστορία, στα πλέι οφ της Basket League έλαβε τέλος, με την ανάδειξη του Παναθηναϊκού σε Πρωταθλητή Ελλάδας 2024, ανήμερα της 37ης επετείου της κατάκτησης του χρυσού μεταλλίου από την εθνική ανδρών στο Ευρωμπάσκετ του 1987.

Εκκλησία

ΒΟΣΤΩΝΗ. Εκλέχτηκε την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 από τη Σύνοδο του Φαναρίου, ο Επίσκοπος Σασίμων Κωνσταντίνος (Μώραλης) Μητροπολίτης Ντένβερ, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο και όπως είχε εξαγγείλει ο «Ε.

ΑΠΟΨΕΙΣ

Είδε συγχωριανούς του, που τους κρέμασαν στους φανοστάτες της πλατείας της Καλαμάτας.

ΑΘΗΝΑ. Σε μία λαμπρή τελετή με άρωμα Ελλάδας και Γαλλίας παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα το απόγευμα της Παρασκευής στην οικοδέσποινα των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων.